Egzersiz : İster yalın ayak, ister caddede...

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Egzersiz : İster yalın ayak, ister caddede... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,107 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Egzersiz : İster yalın ayak, ister caddede...
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elementx
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Biliyorum yıllardır okumaktan ve  duymaktan sıkıldınız, sıkıldınız ama ortada bilimsel ve tıbbi gerçekler var. Hareket etmek lazım,  hareket. Yürümek, yüzmek, merdiven inip çıkmak; egzersiz  yapmak lazım.

Ama bu yazı bilimsel bir yazı olmayacak. Ne kaloriler ne de bilimsel karışık veriler yok bu yazıda. Gündelik sade gerçekler olacak sizler için. Kafamda takılı kalan bilgi ve deneyim parçacıklarını birleştirmeye çalışacağım. Egzersiz için önce koşullarınız önemli tabi ki.

Her  insanın  gidip avuç dolusu para verip salonlarda  şık ve renkli tayt takımları ile  aerobik, yoga ya da pilates yapması değil  demeye çalıştığım. Yapmak isteyene de karışmaya hakkımız yok tabi ki. Ama açıkçası ben çok keyif alamıyorum oralardan.

Ancak  sadece rahat bir ayakkabı  eski bir pantolon ve  üst ile yapabileceğimiz o kadar çok eylem var ki vücudumuz için…

En başta yürüyüş, ne olur küçümsemeyiniz.

Bakınız yürüyünce neler oluyor vücudumuzda:

Öncelikle  bacaklarımız, kalçalarımız ve karın bölgemiz çalışıyor.

Sindirim sistemimiz  daha iyi çalışmaya başlıyor.

Kan dolaşımımız  içindeki iyi kolesterol seviyesi yükseliyor.

Kalbimiz  güçleniyor, kan basıncımız dengeleniyor.

Yürüyüş sırasında attığımız ter sayesinde toksinlerimiz azalıyor.

Ve kalori harcıyoruz tabi ki.

Ve form tutma adına bakarsak bir müddet sonra bacak, karın ve kalçalarımızda inanılmaz değişiklikler meydana geliyor.

Yürüdükçe ve yürürken etrafınızı gözlemledikçe mutluluk hormonlarınızın artıp stresinizin azalacağını  biliyor muydunuz?

Peki; özellikle sabah erken yürümenin  cildiniz üzerindeki  olumlu etkilerini?

Bu saydıklarım hemen aklıma geliverenler.

Yürüyüşün en önemli özelliği ise başta da belirttiğim gibi malzeme gerektirmemesi.    Özgürlüğünüze düşkünseniz tek başınıza yapabildiğiniz gibi;  istediğiniz sayıda kişi ile grup da oluşturabilirsiniz.

Ayrıca tek başınıza yürürken beyninizi ister serbest bırakır, isterseniz gündelik sorunlarınızı düşünebilirsiniz.

Yürüyüş özel bir pist gerektirmez:  Caddede  yürümek, bağda bahçede yürümek, deniz kenarında yürümek ve hatta arada bir de yalınayak yürümek. Hepsinin kendine göre faydaları var. Kendine has keyifli yönleri var.

Saatlerce yürüyünüz demiyorum ki size. İsterseniz  100 metre ile başlayınız. Sonra giderek artırınız.

Önce salına, salına keyifle; sonra biraz tempolu dayanabildiğiniz kadar; sonra yine salınarak keyifle bitiriniz.

Hele ekonomik olarak edinebilirseniz bir de kulaklarınızda müzik sesi olursa… ben  hatırlıyorum kendimi; sabah erken kulağımda walkman kaptırıp dans etmeye başladığımı  parkta bahçede.

Sonuç olarak sizlere bahane kabul etmeyecek bir öneride bulundum. Keyifli,  ucuz hatta ücretsiz ,  özgürlüğe,  değişik varyasyonlara açık bir öneri.

Sağlığınız, güzelliğiniz ( yakışıklılığınız)  için mütevazi ama inanılmaz faydalı bir öneri.

Var mı itirazı olan?

Dr.  Yonca  AYAS

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ayrıca sorumluluk gerektiriyor ve bir süre sonra öğretiyor. :)

S

sergen5252

ya ben ayağımdan ameliyat olduğum için bayağı kilo aldım
vermek için bayağı bir yürüyordum
ama
yürüdükçe acıktığımı farkettim :)

ama şaka bir yana yürümek çok iyi bir egzersiz
çokda yorulmuyorsunuz hem
hele birde yürürken yanınızda biri varsa
çok daha güzel
:)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aman itiraz etmek mümkün mü :)
Ben de yürüyüşe başladım sahilde.
Bu sayede hem form tutuyorum
hem de denizi görünce huzur buluyorum :)
Hareketsizlik vücutta enerji birikimine neden oluyor
Dolayısıyla depresif bir ruh haline zemin hazırlıyor.

kemal_zengin

kemal_zengin

Kullanıcı
7 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
paylasımın için tesekkurler :)
gunluk sorunlardan uzaklaşım kafa dinlemeye biri bir

B

bıldırcın

Yürüyüş olmazsa olmazım :)
Önceleri her yere arbayala giderdim baktım kilo almış başını gidiyor :)Yürüyüşe başladım ve tadını aldıkça bırakamaz oldum :)Mesafe çok uzak olmadığı takdirde her yere yürüyerek giderim kulağımda müziğimle harika oluyor :)Herkese tavsiye ederim kendinizi böyle bir zevkten mahrum etmeyin ;)

K

Kristal

Uzak mesafeler harici hep yürürüm.
Elimde ağır poşetler yoksa asansörüde kullanmam.
En güzel spor yürümek bence. :)

Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler bilgileri için..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
yaratici_idea' Alıntı:
Aman itiraz etmek mümkün mü :)
Ben de yürüyüşe başladım sahilde.
Bu sayede hem form tutuyorum
hem de denizi görünce huzur buluyorum :)
Hareketsizlik vücutta enerji birikimine neden oluyor
Dolayısıyla depresif bir ruh haline zemin hazırlıyor.
keşke salih yakın olsa da bende yürüyebilsem salihde
denizin insanı sakinleştirdiğine inanarım kendimce  ::)
yürümek önemli tabi daha doğrusu hareket etmek önemli
3-4 kata asansör yerine merdivenle çıkmak, yakın mesafede araba ile gitmek yerine, yürümeyi tercih etmek gibi   ;)
teşekkürler

E

elementx

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
kisiselogreti.com
ya insanı gerçekten çok dinçleştiriyor şimdivlerde bıraktım iyice kendimizi koyverdik...

Bir keresinde sabahın 6,30 da 3km koştum serincene kuşlar cıvıldaşıyor ormanın içinde mükemmel bir duyguydu şimdi üşeniyorumm ama o zamanki kabiliyetler yok tabiki artık.. . :'(