ebül iz kimdir??

• Konbuyu başlatan tatlimelk
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde tatlimelk tarafından oluşturulan ebül iz kimdir?? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,537 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı ebül iz kimdir??
Konbuyu başlatan tatlimelk
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
T

tatlimelk

Kullanıcı
28 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
1153 yılında Cizre'de doğdu. Fizikçi ve 60 makina mucididir. Robot ve Bilgisayar ana temelleri, saatler, su makineleri, musluk, kilitler, çocuk oyuncakları buluşları arasında yer alır. 1233 yılında vefat etmiştir. Nuh Peygamber Camii avlusunda gömülüdür. Kitapları uzun yıllar Avrupa üniversitelerinde okutulmuştur.
Kendisi daha pilin bile icat olunmadığı elektrikli cihazların birer hayal olduğu dönemlerde suyla, mumla çalışan ilginç ve Osmanlı'ya yakışır güzellikte otomatlar yaparak dönem padişahının gözüne girmiştir.
Üstelik yaptığı otomatların minyatür şeklinde rasimlerini yaparak ve bunları renklendirerek onları gelecek kuşaklara bırakmıştır. Ancak ne yazıkki Ebül-İz'in bu değerli kitabı yüzyıllardır doğru düzgün bir şekilde Türkçe'ya çevrilmemiştir. Halen  Topkapı Sarayı Müzesindeki kitaplıkta muhafaza edilmektedir...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İlk defa duydum ve öğrendim bu bilgiyi :)
Teşekkürler bilgilendirme için, minyatürünü merak ettiğim için hemen internetten araştırdım ve bir tanesini eklemek istedim, :)

Z

zabit

Kullanıcı
12 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gaziantep
bende ilk kez duydum .tşk ederim bu  güzel bilim adamı bize tanıtdığın için.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Abi bende ilk defa duyuyorum bu şahsı, keza  adamın yaşadığı dönemde osmanlı diye bir durum yok.
Ama osmanlıya bağlanmış, oda ayrıca ilginç. Ertuğrul gazi bile yokken yaşamış, varsada henüz okçuluk oynuyomuş sanırım.

Olmayan osmanlının olmayan padişahının gözüne girmiş adam. Helal olsun imkansızı başarmış valla

Neyse..Tarihi değiştirmekte üstümüze yoktur vesselam.

Konu eksik bana göre tamamlama durumuna girmeyeceğim valla.