Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,019 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Düşünmek, Konuşmak, Dinlemek
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mykid
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
                Düşünme, yeni bir şey yaratmak, bir şeyin varolduğunu bulmak demektir.
                İyi bir söz söyleyebilmek için insanın söyleyeceği şeyi önceden bilmesi, yani yaratması, yani düşünmesi gerekir. Bu bakımdan düşünce, kafamızda yeni fikirler yaratmak, neden ve sonuç bağlarını tamamlamak, zihnimizde ve dinleyicilerin kafasında biriken nedenleri çözmek manasına gelir.
                İnsanlar neden düşünmeyi istemiyorlar, neden bu kadar az düşünüyorlar, acaba onlatı düşünmekten alıkoyan engeller varmıdır? Varsa nelerdir?
                Evet, böyle engeller vardır ve onlar şunlardır:
                1- Dogmalar, sabit fikirler, peşin hükümler, boş inançlar
                2- Propaganda, ki kafamızı tembelliğe alıştırmak prensibi demektir.
                3- Mantık zincirinin kopması, bir şeyi sonucuna kadar düşünmekten yorulmak ve işi oluruna bırakmak alışkanlığı
                4- Hislerimiz, sevgilerimiz, nefretlerimiz, sempati ve antipatilerimiz

Dil ile herşey yapılabildiği gibi, herşey de yıkılabilir. İyi bir konuşma karşı tarafa olumlu bir şey verebilen, onu olumlu yola yöneltebilen ve düşündürebilen bir konuşmadır.
                Sırf konuşmuş olmak için konuşmak, yemek yemek için yemek yemekten daha tehlikelidir.
                2.Dünya Savaşı'da Churchill için söylenenler; " Eğer bu kadar iyi bir İngilizce'ye sahip olmasaydı ve bu kadar iyi konuşmasaydı, İngiltere savaşı kaybederdi. O, kelimeleri seferber etti, savaş meydanlarına yolladı ve zaferi kazandı."
                İyi bir konuşma yapabilmenin en önemli şartı ise dinlemektir. Dinlemek sabır işidir, insanı çok yorar, ancak bu zahmete katlanılmazsa hiç bir zaman gerçek öğrenilemez ve gerçek verilere dayanmadan yapılacak bir konuşmanın da değeri yoktur.
                Dinlemek demek bir şey öğrenmek, ancak aynı zamanda konuşan kişiye değer vermek, onu saymak demektir.

Nüvit Osmay, İnsan Mühendisliği
Derleyen: Zynep

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Güzel derleme Tskkrler

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler..
Zynep..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler.
Ben bu konuları olabildiğince özetleyerek paylaşıyorum sizlerle. Kitapların tamamını okuma şansı olamayanlar için, gönlüm elbette kitapların alınıp okunmasından yana, ancak bütün kitapları takip edebilmenin zorluğu malum. Birazcık yararım olursa ne mutlu bana:)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
Teşekkürler.
Ben bu konuları olabildiğince özetleyerek paylaşıyorum sizlerle. Kitapların tamamını okuma şansı olamayanlar için, gönlüm elbette kitapların alınıp okunmasından yana, ancak bütün kitapları takip edebilmenin zorluğu malum. Birazcık yararım olursa ne mutlu bana:)

cok teşkkr ederizz Zeynep.. :)

A

ayben

Çok teşekkürler Zep harika olmuş ellerine sağlık  ;)
Kesinlikle de bunları üçünüde en iyi şekilde yönetmek lazım diyorum ben. ;)

S

sarmut

Kullanıcı
31 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sıralanmıs maddeler dogru zeynep
ahh su onyargılarımız yok mu ?
hele turk mılletı olarak bircogunu yenemıyoruz biz yensekte ailelerimiz yenemiyor ne yazıkkı bırcıok kotu sonuzlar onyargılardan dolayı cıkıyor

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Beğenerek okuduğum bir yazıyı paylaşmak isterim.

ETKİLİ İLETİŞİMİN TEMEL TAŞI : DİNLEMEK 

Her gün fikirlerimizi ve duygularımzı paylaştığımız kişilerle aramızda bu tip yanlış anlamaların ve diyalog bozukluklarının olmaması için, etkili iletişim tekniklerini ve iyi bir dinleyiciyle kötü bir dinleyici arasındaki farkları tam anlamıyla anlamış olmamız gereklidir. Aşağıda tipik bir iyi dinleyici ile kötü dinleyicinin özellikleri sıralanmaktadır. Siz hangi gruba giriyorsunuz?

İyi bir dinleyici;

1. Sürekli göz teması kurar.
2. Karşısındaki kişinin sözel veya davranışsal mesajlarını iyi değerlendirir.
3. Sabırlıdır ve konuşan kişinin sözünü kesmemeye özen gösterir.
4. Karşısındaki kişinin yanıtlarına sözel ve davranışsal yanıtlar verebilir.
5. Karşısındaki kişinin anlattıklarını sorular sorarak daha ayrıntılı anlamaya çalışır.
6. Konuşulan konuyu özetler ve kendi cümleleriyle doğru şekilde ifade edebilir.
7. Karşısındaki kişi ile empati kurabilir.
8. Karşısındaki kişinin konuşmasını ilgiyle dinler.
9. Dinlemek istediğini ve ilgilendiğini karşı tarafa hissettirir.
10. Eleştiri yapmaz ve yargılayıcı değildir.
11. Açık görüşlüdür.

Kötü bir dinleyici ise;

1.Konuşmacının sözünü keser.
2. Konuşan kişi ile göz teması kurmaktan kaçınır.
3. Çevresinden etkilenir ve çok çabuk dikkati dağılır.
4. Konuşmacıyı dinlemez ve söyledikleriyle ilgilenmez bir tutum içindedir.

5. Konuşulan konuyu değiştirir.
6. Yanıtları her zaman yargılayıcı bir üsluptadır.
7. Dar görüşlüdür ve karşısındaki kişiyle empati kuramaz.
8. Dinlemek yerine konuşmayı tercih eder.
9. Sürekli tavsiye vererek karşıdaki kişiyi rahatsız eder.
10. Dinlemek için hiç zamanı yoktur ve konuşmaları kısa keser.

Karşınızdaki kişiyi dinleyebilme yeteneğine sahip olmanız ve bu yeteneğinizi geliştirmeniz, kariyer hedefleriniz için de oldukça faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre kadrolu çalışanların zamanlarının %30’unu, müdürlerin %60’ını ve direktörlerin ise %75’ini dinlemeye ayırdıkları ortaya çıkmıştır. Bu oranlar bireylerin kariyerlerinde yükselmeleriyle etkili birer dinleyici olmalarındaki paralelliği direk olarak ortaya koymaktadır.

Aktif bir dinleyici olmak için, öncelikle karşınızdaki kişinin ne anlatmak istediğinden emin olmanız gerekmektedir. Karşınızdaki kişinin hangi durumlarda sinirleneceğini nelere sevineceğini ve ne tip durumlarda daha etkin bir diyalog geliştirebileceğinizi bilmek, daha iyi bir dinleyici olmanızda size yardımcı olacak noktalardır. Çevreniz iletişim kurarken yaptığınız hataları sizden daha hızlı ve etkin bir şekilde analiz edeceğinden, onların görüşlerine değer vermeniz her zaman için size yarar sağlayacaktır. Bu konu hakkında kitaplar okumak, seminerlere ve konferanslara katılmak kendinizi geliştirmek için yapabileceklerinizden bazılarıdır.

İyi bir dinleyici olmak zaman ve çalışma isteyen bir süreçtir. Gerek aile gerek iş hayatı açısından oldukça önemli olan iletişim kabiliyetini güçlendirme sizi başarıya götürecek önemli bir nokta olacaktır.

Yazan : Zeynep Koçer

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler Gülşahcım.
İnsan önce dinlemeyi bilmeli.
Bunu da çok net açıklamışsın.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ikinizede faydalı bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Okudukça daha fazla anlıyorum dinlemenin faydalarını.
Ama bazen öyle bir ruh hali içinde oluyorum ki dinler gibi gözüküyorum ama aklım başka yerde. :-[

Örneğin bugün servisle gelirken servis şöförü bir şey anlatıyordu o anda bende başka bir şey dşünüyordum ve lafını bölemedim. Yani etkin dinlemiyordum,üstüne üstlük anladı mahçup oldum.
Bilse ne kadar yoğun bir gün geçirdiğimi,toplantıdan çıktığımı vs... ama o da haklıydı kendine göre... :)

E

EFELER

Kullanıcı
7 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İSTANBUL
Aktif olarak sürekli bir dinleyici pozisyonunda kalmanı bekleyemez sanırım kimse senden :) dolayısıyla hoş görülcek bir kusur bence. ama eklemiş olduğun yazıyı beğendim.ilgilendiğin şeyler baya güzel.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Elbette devamlı aktif olarak dinleyici olamam. Ama o anda dinlermiş görünmek kötüydü. :)

Yakın yaşanan bir örnek olduğu için burada paylaşmak istedim.

E

EFELER

Kullanıcı
7 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
İSTANBUL
Teşekkür ederim.tabiki de böyle durumlar hepimizin başına çok ısk geliyor:)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
İkinize de faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler :)