Dürüstlük Mutluluktur...

• Konbuyu başlatan karagün
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde karagün tarafından oluşturulan Dürüstlük Mutluluktur... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,421 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Dürüstlük Mutluluktur...
Konbuyu başlatan karagün
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
K

karagün

Dürüstlük Mutluluktur

Sözlüklerde “ahlaki ve etik kaidelere bağlılık, sağlam ahlaki karakter, sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmamak” şeklinde tanımlanan dürüstlük, huzurun ve kendiyle barışık olmanın, kısacası mutluluğun bir gereğidir.

Dürüstlüğün, etkili ve saygın olmayı arzu eden herkes için vazgeçilmez bir önemi vardır.

Bu itibarla bir kişinin itibarlı ve saygın oluşu dürüst olduğunu göstermez. Bu ikisi farklı şeylerdir.
Durust kisiler dürüstlükten taviz vermezler ve hiçbir şey onları satın alamaz.
Dürüst olabilmek en başta kendimize karşı dürüstlükle başlar. Böyle olunca başkalarına da tam anlamıyla dürüst olunabilir.
Dürüstlük, iki yüzlü olmamak, yani kisinin kendisi için bir yüzu, başkaları için başka bir yüzu olmamasi demektir.
Dürüst kişiler yalan söylemeyi gerçeklerin çarpıtılması olarak gördükleri için aldatıcı tavırlar içine girmezler.
Durust kisiler başkalarını korumak amacıyla olayları çarpıtmayı da reddederler.
Herkesin muhakkak kusurları olacaktır. Ancak insanlara karşı açık olup zaaflarını kabul eden durust insanlarin samimiyeti ve dürüstlüğü takdir edilecektir. Böylece insanlar, böyle kişilerle daha rahat ilişki kuracaklardır.
Dürüst olanlar verdikleri sözleri yerine getirirler. Yapamayacakları vaatlerde bulunmazlar. Bir şeyi yapacaklarını söylediklerinde bunun için uğraşırlar.
Durust kisiler başka insanların başarılı olmasına yardımcı olurlar, onların yollarını açarlar. Başkalarına destek verdiklerini de açıkça söylerler.
Durust kisiler başkalarına kendilerinden ve zamanlarından bir şeyler vererek ilgilenirler, “Insanların en hayırlısı başkalarına faydalı olanlardır” prensibini rehber edinirler.
Onlar alıcı olmaktan çok vericidirler.
Durust kisiler küçük şeyleri önemserler. Küçük ayrıntıda doğru davranırlarsa ahlaki ve etik olarak da doğru yolda olacaklarını bilirler.
Durust kisiler kendilerine yapılmasını istemedikleri bir şeyin başkasına yapılmasını istemedikleri gibi engel de olurlar.

Dürüstlük insana neler kazandirir:

Dürüstlük en iyi dostumuzdur, en sadık arkadaşımızdır.
Yalnız kaldığımızda, kendimizi dinlediğimizde içimizi huzurla doldurur.
Aynı zamanda başkalarının bize güvenmesine imkan tanır.
Güven ise kişisel ve mesleki ilişkilerin iyi olmasında en önemli faktördür.
Dürüstlük, aynı zamanda mutluluğun ve kendimizle barışık olmanın anahtarıdir. 

(alıntı)

K

karagün

Hala gerçek güvenilir dost bulamama endişesi mutlu olmama engel mi oluyor diye düşünmeme gerek kalmadı !
Çünkü artık yalnız olmadığımı ,
İnandığım doğrularımdan asla taviz vermeden,
Güvenilirliğimi yitirmeden onurlu bir yaşamın çizgisinde ilerlediğimi biliyorum.
O ulaşılmaz sandığım mutluluk işte bu olsa gerek ...

K

karagün

Biz dürüstllüğümüze inanmış ve bundan ödün vermemiş isek boşverin gerisinin ne önemi var ?

S

spiritualsigns

Dürüstlük mutsuzluktur... İtilmektir kakılmaktır 2. planda kalmaktır.. suistimal edilmektir... kullanılmaktır ezilmektir susmaktır.... Dürüstlük artık  kitaplardan okuyabildiğimiz gülümseten bir masaldır....

K

karagün

Yaşam bir oyundur
İstesekte istemesekte roller zaten paylaşılmış ve bu film birgün biticek ...
İçimizdeki ihtiras duygusu bizi teslim alsın istemiyorsak herşeye rağmen mücadele etmek gerek diyor...
  Bunun içindirki dürüst kalmakta ısrar ediyorum . Bunca çirkefliklerin arasında umarım dayanabilir bu özelliğimi  bende yitirmem.
Çünkü bu çok güvendiğim ve bende kalan tek şeyin birgün beni de terketmesi durumunda yaşamın anlamlı olmayacağını biliyorum.
Masallara ,mucizelere inanmıyor olsam bile kişinin irade ve zeka gücüne inanıyorum ve bu konuda iddialıyım. : )

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Açılımlarını "saçma" bulduğum durum.
O dereceki, harkulade rencidelerin bağlandığı en mübah sözcük.

He heheheytttt bakın ne kadar dürüstüm! Siz bir hiçsiniz. Ben dürüstüm! bakın çekinmeden söyleyebiliyorum.
Çok dürüstüm! İnsanın yüzüne kusmak eşittir "dürüstlük".

Ay birde bu durumdan sonra "dürüstçe" özür dilenir ya :d ona yanarım..

Her halükarda Adi'likle yer değişimi muhtemel tek kelime "dürüstlük".
Ne kadar dürüst iseniz o derece tehlikedesiniz demektir.

Bu yazdıklarımdan sonra kimse benim dürüst olmadığımı iddaa edemez.
Teşekkür eerim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çok fazla " ben çok dürüst, çok ahlaklı biriyim. vs..." cümleler kuran kişilerin dürüstlüğü ne kadar... tartışılır bence...

Dürüstlük; evet kişi önce kendine olmalı ve kendine dürüst olanda bunu başkasına ispat etmeye, yada anlatmaya gerek görmez.
Çünkü hal ve hareketlerinden zaten çevresindekiler bunun farkındadırlar....

K

karagün

Dürüstlük hakkında metiyelere gerek yok bence güven temelli bir istemdir.
Kimbilir belkide yalanlar üzerine kurulu bi hayatı yaşamak istemediğimiz için gercek birşeylerle yüzleşmek için dürüstlük ve samimiyet isteriz..
Evet dürüst olmak, insan olmanın ön koşuludur.
Kendine karşı dürüst olmak daha da zordur ve ciddi bir özeleştiri yapabilmeyi gerektirir...
Dürütlük doğuştan gelen bir özellik değildir.İnsan sonsuz iyi, sonsuz kötü olmaya açık olarak doğar.
Aile ve toplum içerisinde zamanla kendi yönünü belitrler ve
başkasının hakkına saygı duymayı. Açık, samimi ve doğru olabilmeyi öğrenir.
Ha bunu ne kadar başarabilir  neleri tercih eder işte o tartışma götürür !

Y

yaprakk

Kullanıcı
31 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Nevşehir
dürüst olmak günümüzde sanki yüce bir meziyet gibi görülüyor.halbuki bu insan olmanın bir gereği değil mi. ama önce kendine karşı dürüst olma cesaretini göstereceksin.