Dilinize Hükmedebiliyor musunuz?

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Dilinize Hükmedebiliyor musunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,992 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Dilinize Hükmedebiliyor musunuz?
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sima
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Joseph Telushkin'in "Doğru Kelimeleri Nasıl Seçmeli?" kitabının ilk
paragrafındaki soru şöyle:

"Acaba yirmi dört saat boyunca hiç kimseye ya da hiç kimse hakkında
olumsuz bir söz söylemeden yaşayabilir misiniz?
"

Telushkin, bu soruya genel olarak insanların verdiği tepkiyi ve bunlarla ilgili kendi görüşlerini şöyle anlatıyor:

Hemen her defasında, küçük bir azınlık evet anlamında ellerini kaldırır, bazı insanlar güler, büyük bir çoğunluk ise yüksek sesle "Hayır!" diye cevap verir.

"Evet cevabı veremeyenlerin, çok ciddi bir sorunu olduğunu fark etmeleri gerekiyor" derim, "çünkü size yirmi dört saat boyunca alkol almamanızı söyleseydim ve siz de bana 'bunu yapamam'
deseydiniz, o zaman size 'öyleyse bir alkolik olduğunuzu bilmeniz gerek' derdim. Yine size yirmi dört saat boyunca sigara içmemenizi söyleseydim ve siz de bana 'Bu imkânsız" deseydiniz, bu da sizin nikotin bağımlısı olduğunuz anlamına gelirdi. Aynı şekilde, yirmi dört saat boyunca başkaları hakkında olumsuz bir söz söylemeden yaşayamıyorsanız, bu, diliniz üzerindeki hakimiyetinizi kaybetmişsiniz demektir.
"

Bu safhada hemen her zaman aynı itirazla karşılaşırım: "Birazcık dedikodunun ya da bir, iki nahoş sözün verdiği zararla, alkol ve sigaranın verdiği zararı nasıl kıyaslayabilirsiniz?"

Acaba abartıyor muyum? Kendi hayatınızı düşünün:

Kendinizin ya da sevdiğiniz birinin çok büyük bir fiziksel şiddete maruz kaldığı durumlar hariç, hayatta çektiğiniz en büyük acılar çok büyük bir ihtimalle zalimce kullanılan sözcüklerden kaynaklanmıştır -insanın benliğini yıkan eleştirilerden, aşırı öfkeden, aşağılamalardan, toplum önünde ya da özel bir ortamda küçük düşürülmelerden, can yakan ad takmalardan, sırlara ihanet edilmesinden, söylentilerden ve kötü niyetli dedikodulardan kaynaklanmıştır bu acılar.

Birçoğumuz, haksız sözlerden dolayı yara almış olmamıza rağmen, arkadaşlarımızla sohbet ederken, söz orada bulunmayan birilerine geldiğinde, onların hayatının hangi yönlerinden söz etme ihtimaliniz daha yüksek oluyor? Karakterlerindeki kusurlar ve toplumsal hayatlarının ince ayrıntıları değil mi?

19. yüzyılda yaşamış Amerikalı teolog Hosea Ballou'nun deyişiyle, "Nasıl ki bir damla mürekkep, bembeyaz bir sayfayı lekeleyebiliyorsa, tek bir kötü alışkanlık da, ahlaken mükemmel bir karakteri
lekeleyebilir
."

Alıntı

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bazen insanın ağzından ister istemez kaçabiliyor. :) Genel olarak doğru söylemişler ama pek de katılmıyorum. Yani şimdi birisi hakkında kötü bişey söylediğimde bu benim kötü birisi olduğumu mu gösteriyor. ? :) Eksik yönlerini görüyorum ki söylüyorum yani.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Eksik yönlerini görüyorum ki söylüyorum yani.
Pis dedikoducu  ;D ;D
Yav ben kararsız kaldım. Şöyle ki; günümüzün 10 saati iş yerinde geçiyor. İş yerindeki insanlar hep aynı ve biz her gün bu insanlarla ilgili kötü bişey söyleyebiliyorsak ki ben söylüyorum, helal yani!  ;D
Diğer taraftan İstanbul trafiğinde söylememek mümkün değil.

Sonuç olarak bu durumda insanlara değil, yaşam koşullarına bakmak lazım. Çalışmıyor olsa idim, trafikte sıkıştırmıyor olsa idiler,..vs belki kimse hakkında bir şey söylemezdim ama bu sefer kendimle daha çok ilgileneceğim için ve kendimi tanıma fırsatı edineceğim için kendime dalardım diye düşünüyorum.  ;D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
;D ;D aferin çok iyi düşünmüşsün. ;D ;D dedikodu değil bu, iyilik iyilik  ;D

ya burda bahsedilen sanırım tamamen yani. Diyelimki televizyonda birini gördün. Iyyyy yaptın. Yada maç izlerken küfrettin. Ee bunlar da giriyor işin içine.

Yok ben yapamıycam böyle iyiyim  ;D ;D ;D

M

münzevi

Kullanıcı
24 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
çok güzel bir konu emeğinize sağlık

insanların gece uyumak için yatağa girdiğinde gün içindeki konuşmalarını gözden geçirmesi lazım
insanlara faydalı olan neler konuştum ! yoksa işimi gücümü bırakıp başkalarının dedikodusunu mu yaptım!

her insanın bir laf torbası vardır unutmayın
laf torbamızın güzel sözler faydalı bilgilerle doldurmak ümidiyle
vesselam...

T

tornado_53

Kullanıcı
24 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Rize
Güzel, paylaşımınız için teşekkürler  :)

T

toprak43

Kullanıcı
21 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kütahya
teşekkür ederim güzel bir konu..ben şu şekilde yaklaşıorum konuya..başkalarının hatalarından öte kendi hatalarımıza yönelirsek o zaman daha güzel bir yol katetmiş oluruz hayatta.başkalarının kusurlarınıda yüzüne söylemek en güzeli çünkü ben hep öyle yaptım ve kazandım yane.. hayata gülümse ;)

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
birinin arkasından yapılan olumsuz bir eleştri gerçekten inanılmaz olaylara ve kalp kırıklarına sebep olabiliyor.bence de herhangi bir eleştri yapılacaksa kişinin yüzüne söylenmeli , sonuçta olumsuz eleştrilerde yapıcı olmalı ; yıkıcı değil...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bende hakimiyetini kaybedeblerdenim.
Ama her şeye reağmen duramam. Yoksa normal şartlarda dilime hakimimdir.
Hani o 24 saatte neler yaşayacağımla alakalı bir durum.
Her hangi bir 24 saat olmamalıki ben dilime hakim olabileyim.
Teşekkürler..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsanların bana göre olumlu yanlarınıda,olumsuz yanlarınıda yüzüne söyleyen bir insanım
çoğunlukla  3.kişilere değil birebir kendisine söylemeyi tercih ederim
olumsuz eleştireceğim zaman yıkıcı değil yapıcı bir dil kullanmaya çalışırım
fiziksel olarak değiştiremiyeceği durumlar için eleştiri yapmam,hal,hareket ve davranışları konusunda uyarmaya dikkat ederim zaten kendimce bir insanı düşünüyor ve eleştiriyorsam ona değer verdiğim içindir,yazarken aklıma güzel bir söz geldi
Suskunluğum asaletimdendir her söze verecek bir cevabım vardır.Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,birde söyleyene bakarım adam mı diye
Kısaca hakkında konuşacağım insan buna değer olmalı yoksa uğraşmama değmez

Güzel konuydu teşekkürler Didem

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
dideM' Alıntı:
"Acaba yirmi dört saat boyunca hiç kimseye ya da hiç kimse hakkında
olumsuz bir söz söylemeden yaşayabilir misiniz?
"

Bunca olumsuzluğun ,çirkefliğin ,rüyakarlığın  yaşandığı ortamda olumlu konuşuyorum dersem yalan söylemiş olurum..
Yine de herşeye rağmen insanları olduğu gibi kabul edip olaylara hoşgörü ile yaklaşabilen çok özel bir kişi vardı BABAM...
Ama artık O'da yaşamıyor.
Bu güzel özelliğini sonsuzluğa alıp götürtü..!

rsloztrk

rsloztrk

Kullanıcı
29 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
Paylasım için cok teşşekr ederim ^^ bundan sonra daha dkkatli olcm :p

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bunca olumsuzluğun ,çirkefliğin ,rüyakarlığın  yaşandığı ortamda olumlu konuşuyorum dersem yalan söylemiş olurum..
Kimse sana olumlu yaklaşmazken olumlu konuşmak, olmak çok zor, haklısın.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
dideM' Alıntı:
Kimse sana olumlu yaklaşmazken olumlu konuşmak, olmak çok zor, haklısın.
İnsan olmanın ön koşulu iken hoşgörü ve sevgi ..
Unuttuldu bu değerlerin hepsi ve artık yerini yapay sahte davranışlara bıraktı.
Oysa hoşgörü,samimiyet ve dürüstlük  kişinin kendisinde başlar ve yine kendisinde son bulur.
Ortak paydada buluşmak gerçekten güzel bir duygu teşekkürler: )

H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
şu an bulunduğumuz bu ortamda bunu yapabilmek cok zor  :-[

S

sima1

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
*Bir baskasının yaşantısıdır dönüp arkamıza baksak,cünkü yasadıklarımız baskalarınının yargısına tutsak*burdakı tutsaklıgı yok etmek de yukarıda soyledıgınız gıbı dılımız uzerındekı hakımıyetı saglamakla mümkün olsa gerek.