Dejavu nedir, neden olur?

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Dejavu nedir, neden olur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 55,220 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Dejavu nedir, neden olur?
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dejavu, halihazırda yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Ânı daha önceden yaşamışlık halidir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) fiilinin geçmiş zamanda çekimi olan vu nun birleşiminden türemiştir.

Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

Dejavunun zıttı jamais-vu dur. Bu durumda insanlar tanıdığı bir çevrede yabancılık çekebilirler. Dejavu ya benzer sebeplerle ortaya çıkar.

Araştırmalara göre insanların %50 den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır.

İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur.

www.selfaccess.org

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
bende hep oluyor son zamanlarda çok çok daha fazla olmaya başladı yorgunluktan falan değil bence direk
Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

bu nedendendir anlaşamıyorlar :-[

teşekkürler didem ;) son zamanlarda aklımı kurcalayan
hatta "ulan sanki bu hayatı daha önce yaşadım sanki bir video oyunun içindeyim" diye söyleniyordum
kendimi kötü hissediyorum sonuçta zaten aynı şeyleri yaşamışsın birdaha yaşıyorsun
ortalama 80 senelik bir filmi kimse bir daha izlemek istemez
ben istemem yani ben 80 yıl süren bir filme tekrardan gitmek istemezdim :-\

başka bir sebebi olmalı ama bu kadar basit olmaz tatmin olmadım

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
başka bir sebebi olmalı ama bu kadar basit olmaz tatmin olmadım
;D ;D ;D

Tatmin olmama sebebin, bana sanki beklentilerin farklıymış gibi geldi. İstediğin cevap bu değilmiş, ya da senin düşüncen bu değilmiş gibi..:)
Ama adamlar araştırmış abi n'apalım..Sonuç bu:))

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
offf offf tedavi falan olayım o zaman ben güzel bir şey değil bu

kendimi truman showda gibi hissediyorum
herneyse biraz daha konuşursam geyiğe vurmuş olurum yazdığım mesajı silmek zorunda kalırım
altınada:
son mesaj tarafımdan konudan sapıldığı için silinmiştir.Bilginize...
derim ::)
sağol didem diyorum ve sonsuza kadar susuyorum 8)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bendede oluyor sanki bu konuyu daha önce okumuş gibiyim bah.
Dejavu olsa gerek :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Çok sık yaşarım...Bazende rüyamda gördügüm ayrıntıları ertesi günler mutlaka yaşarım,bazen iyi,bazende kötü olsada.. :-[

R

roze

Bana da olur. Hatta içimden derimki şimdi bu olay olacak diyorum, oluyor. :D :D
Teşekkürler, Didem ;)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Daha önce bir kitapta okumuştum belki saçma gelebilir yinede paylaşmak istedim.
Anne karnında iken dünyada yaşayacağımız olaylar,kısaca kaderimiz bir film şeriti gibi Allah tarafından gösterilirmiş.Bu yüzden yaşarken bazı olayları ben bunu anı yaşamıştım yada kötü birşey olacak,hissediyorum,içime doğdu tarzında malum olurmuş.Tabii ki bilmiyorum ne kadar doğru...

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
ben hiç yaşamadım gördüüm rüyalarıda çoğunlukla unuturum acaba bende bi tuhaflıkmı var dersiniz

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Valla İbrahim bu konuda Dr. Ömer Çelakıl'ın bir yorumu vardır; kişinin hergün rüya görmesi gerektiğini ,eğer o gece rüya görmezse bir sonraki gece hem bir önceki rüyayı hemde o günkü rüyayı gördüğünü açıkladı .Bu sebeple normal şartlarda her gün rüya görmeliymişiz.

Not: hemen hemen hergün rüya görürüm.  :) :eek:

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
gülşah ben zaten rüya görmediğimi sölemedimki :)
rüyalarımı hatırlamıyorum dedim  :)
not:her gün gördüğün rüyaları hatırlıyormusun

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kusuruma bakma İbrahim; yanlış cümle olmuş .
Ama bu bilgiyi dinlediğim için ve böyle yorum gelince de hemen paylaşmak istedim.

Her gördüğüm rüyayı hatırlıyorum ve çıkıyor.
Söylemesi ayıptır;öngörüm biraz fazladır. :)

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
e bu harika bir şey bence bu aralar sayısal lotoyu hep düşün belki rüyasını görürsün ;D
ama şaka bi tarafa ben hiç hatırlamam

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
dejavu olmak..(Daha önceden duymuştum ama ne olduğunu çözememiş es geçmiştim)
Neyse öğrenmiş olduk ..
Bazı bazı bizde  kulanırız..Maksat değişiklik olsun:)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla çevremde ve burda da genellikle dejavu olanları duyuyorum.Şuan acaba bendemi bir anormallik var ben neden olmuyorum diorum içimden((

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bir yerde okumuştum üniversite sınavına hazırlananlarda da sık rastlanabilen bir durummuş dejavu...

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Ben de bilimsel bir makalade şöyle okumuştum.
İnsan gördüğü rüyaların çok küçük bir kısmını hatırlar.
Ve hatırlamadıklarımız bazen gün ışığına çıkar.
Bu da Dejavudur.