Değişme cesareti

• Konbuyu başlatan Safari
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Safari tarafından oluşturulan Değişme cesareti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,809 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Değişme cesareti
Konbuyu başlatan Safari
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
“Her şey aynı” veya “ Bir şeylerin değişmesi gerek çünkü mutsuzum” tarzı düşüncelerimiz ve bu düşüncelerle beslenen olumsuz duygularımız vardır. Öfke, suçluluk, kendine güvensizlik, diğerini suçlama, kırgınlık gibi.

Bizi mutsuz eden şeylerin farkında olduğumuz halde bunlarla mücadele ederken genellikle “diğerini “ değiştirme çabasında olduğumuzdan oyunu baştan kaybeden oyunculara benzeriz. Kendimizin değişmesi fikri bir türlü hoş gözükmez bize. Diğerini değiştirme oyununda da herhangi bir skora ulaşamamanın ezikliğini yaşarız hep. Harcadığımız çabadan ötürü de yorgunluk! Çünkü farklı yerlerde ararız değişimi. Çünkü diğeri/diğerleri değişmez.

“Değişmelisin” demek veya bu karara varmak kolay da bunu uygulamak o kadar kolay mı acaba? Tabiî ki hayır!

Halbert Otto “Değişim ve gelişim insan kendisini riske attığında ve kendi hayatıyla içli dışlı olmaya cesaret ettiğinde meydana gelir” der.

Değişme isteği kendimizi keşfetme ve kendimizin farkına varma süreçleriyle paraleldir. Ve doğal olarak bu istek karmaşık duygulara neden olur. Paradoksal bir şekilde, değişiklik fikri başımızı ağrıtıyor, midemizi ekşitiyor, uykularımızı kaçırıyor ise bedenimiz bu riski almaya hazır demektir. Peki ya biz?
“Neden değişim istiyorum?, Neyi değiştirmek istiyorum? , Değişme gücüme inanıyor muyum?, Nasıl olmasını isterdim ve nasıl olmasını ümit ediyorum ?,Öyle olursa mutlu olacak mıyım? Beni engelleyen ne?” ve benzeri iç diyaloglar hem kendimizi keşfetmede hem de değişimin yönünü belirlemede etkili olacaktır.

Doğal olarak, değişme adına deneyeceğimiz yeni davranış modelleri “Acaba başarabilir miyim?” güvensizliğinin yanı sıra “Ya istediğim gibi olmazsa” korkusu da yaratacaktır.
Korkularımızdan ve “korkmaktan” korkarız. Her bir korkumuz da bizi değişimden uzaklaştırır. Değişim istediğimiz halde “ Ama bu değişim sonunda çevremdekileri kaybeder miyim? Ben onlardan uzaklaşır mıyım? Yaşantım alt üst olur mu ” ile başlayan cümleler korkularımızın yansımasıdır. Örneğin; daha önce istemeyi, talep etmeyi hiç denememiş bir kişi, taleplerini artık ifade edebilir duruma gelince ilişkilerinde sorunlar yaşayabilir. Korkularımızın sistemimiz içinde nelere hizmet ettiğini keşfedersek korkularımızla barışırız. Barışık olduğumuz bir şeyi de salıvermek kolaydır.
Yüzleşme kabullenme kapısını , kabullenme de değişimin, yenilenmenin kapısını açacaktır!

VE cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır”

SAYNUR KAYA (UZMAN PSİKOLOG/ÖGRETİM GOREVLİSİ) (www.sanalpsikolog.com)

P

Paradoks

"Yüzleşme kabullenme kapısını , kabullenme de değişimin, yenilenmenin kapısını açacaktır!"

Güzel sözz.. Kendi adıma konusmak gerekirse degisime her zaman acıgım.. :)

Paylasım icin tesekkürler Safari.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler.

Y

yarence

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
güzel bir paylaşım teşekkürler ...
gerçekten değiştirmeye çok çalışırız ama biri bizim değişmemizi istediğinde neden siper alırız.???

teşekkürler safari

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın. ;)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Paylaşım için teşekkürler safari öncelikle :) değişme cesareti göstermek için öncelikle yazıldığı gibi korkularımızla yüzleşmeliyiz.... Sonra hayatta ne yapmak istiyorsak gerektirdiği şekilde adım atmalıyız... Çünkü sürekli dünya değişiyor biz yerimizde saymamalıyız... değişim hayatın gerçeği,bunu unutmamak gerek beynimizi güncellemeliyiz  :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
diloş' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler safari öncelikle :) değişme cesareti göstermek için öncelikle yazıldığı gibi korkularımızla yüzleşmeliyiz.... Sonra hayatta ne yapmak istiyorsak gerektirdiği şekilde adım atmalıyız... Çünkü sürekli dünya değişiyor biz yerimizde saymamalıyız... değişim hayatın gerçeği,bunu unutmamak gerek beynimizi güncellemeliyiz  :)
aynen katılıyorum arkadaşım

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben yenilikleri değişimleri çok zor kabul eden bir insanım...inşallah böyel kalmam...teşekkürler safari... :(

P

Paradoks

Benim beynim her gece yatmadan önce 24:00 kendini güncelliyor...  :) ( Aksamları muhasebemi yapmadan uyumamda.. )

Ö

ömür

Kullanıcı
22 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
eğer değişimi gerektiren huy veya başka bişey saplantı haline gelmemişse bence her insan değişime açıktır ve değişimi çok zor olmaz... ne kadar zor olur desede istemek ve cesaret değişimi sağlaması için ilk adımlardır.. ben değişime açığımdır bir kötü huyum vardır inat bunu değiştirmek için çok çaba harcıyorum ama şu ana kadar az ve hatta çokçok az yol alabildim... işte bunun için yardım isteyebilirim sizden... İNAT NASIL BIRAKILIR??? bilen varsa yardımlarınızı beklerim  :-\

P

Paradoks

Kendinle inadınla savasacaksınn vee bu savastan inadın yenilgi ile ayrılacakk.. :D

C

cvrzet

Kullanıcı
1 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
yenileşmeye ayak uyduramayanlar zamanla yok olmaya mahkumdurlar.
paylaşım için teşekkürler

Â

µGµ®__007

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
i$tanbuL
tskLr degişim her insanın hayatında gsL bi adımdır  ;)

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Yüzleşme kabullenme kapısını , kabullenme de değişimin, yenilenmenin kapısını açacaktır! ;)

teşekkürler Safarii.. :)