Dans nedir.?

• Konbuyu başlatan yumyu
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde yumyu tarafından oluşturulan Dans nedir.? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,245 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Dans nedir.?
Konbuyu başlatan yumyu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan prenses35
Y

yumyu

Kullanıcı
10 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
Dans Nedir? Dans tanımı - Dans anlamı - Dans hakkında

insan ,maddi ve manevi yönleri ile bir bütündür.Bu bütünün duygusal şekiillenmesine “iç olusum” diyoruz.insanın bu iki yönünün uyum saglaması ise egitim ile mümkündür.Bu uyumu saglayacak egitimin içinde “sanat etkinlikleri” yer almaktadır.
Sanat;duygu ve düsünce arasındaki karşılıklı iç içe geçmiş baglantıyı vurgular.Sanatın işitsel yanını kapsayan Müzik,görsel yanını kapsayan DANS önemli iki objeyi sergiler.
Müzik ve dans birbirleri ile bütünlük içinde yer alırlar.Müzik ;dogrudan dogruya duyum ve bilinçle ilgili olarak beyni etkiler ki,bu etkileşim fizyolojik ve psikolojik olarak hareketlerin bedensel yansıması ile dansa dönüşür.
Dans sanatı ,sürekli gelisen ve çok geniş boyutları içine alan evrensel bir sanattır. Bunun içindir ki;alternatif tanımlarla dansı tanımlayabiliriz.
*insanın beyin gücünün,beden üzerinde motiflenerek sunulmasıdır.
*Doga olaylarının,günümüz yasantısına adapte edilerek müzik,mimik,kostüm,dekor gibi yardımcı sanatlarla süslenerek sergilenmesidir.
*insanoglunun içindeki dogallıgının,yaratıcılıgı ile birlestirerek özgün davranıslar ve hareketler altında sunması olayıdır.
*Müzigin ve duyguların hareketlere dönüştürülerek en zengin biçimde icra edilmesidir.
*Tarihlerden ve geleneklerden yola çıkarak,klasizm ve modernizmi birleştirerek,müzik ve hareketlerle emprovize (Dogaçlama) yaratmaktır.
*Hareketleri belirli adım ve kalıplara bölerek,müzigin ve duyguların yardımı ile parçadan bütüne bir olgu yaratarak sunmadır.
Bu tanımları sonsuz sayıda çogaltmak mümkündür.

1.si Sosyal Danslar: Peki nedir bu sosyal dans dediğimiz?
Kısaca şöyle anlatabilirim ki canınızın istediği herhangi bi zamanda biyere gidip o dansı yapabiliyorsanız o dans sosyal danstır. Dünyada en yaygın olarak yapılan sosyal danslar Başta Salsa daha sonra Tango Bachata Merengue Rueda Klüp Cha Cha...
Dünyanın neresine giederseniz gidin minik bi araştırmadan sonra mutlaka bir latin gecesi bulursunuz. O ülkede konuşulan dilden tek bir kelime dahi bilmiyorsanız o mekana girdiğinizde tanımadığınız herkesle dans etme hakkınız var.

2.si Salon Dansları: Bu da nerden çıktı. Ben zaten bizim salonda dans edebiliyorum ne bu salon dansı?
Salon Dansları Sosyal danslardan ayrı olarak ağırlıklı olarak yarışma ve show amaçlı yapılan danslardır. Cha Cha Cha Jive Pasodoble Samba Rumba
Sosyal danslara kıyasla teknik yönü daha ağır basar ve genellikle sabit partnerle yaıpan dans türüdür.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Benim en sevdiğim dans çiftetelli. gerisini yapamıyorum çünkü.  ;D

İzlemekten en keyif aldığım dans türü ise genelde bu hareketli müzikle yapılan danslar. Nedir ismi artık bilemiycem.

S

spiritualsigns

Tango ve salsaya gitmiştim... Bir noktadan sonra beni aşmaya başlayan hareketler olunca bıraktım  :D

Ayrıca hubbard street dance'ın bir üyesi olmak bir ara hayallerimi süslemişti... Dans güzeldir ya....

Ben sokak danslarını seviyorum iddialı stiller oluyor... belirli kurallara bağlı olmuyor... breakdance ve hiphup dışında olanlar tabii... kadın ve erkek unsurunun aynı karede olabildikleri sokak dansları beni çok cezbediyor...

Yav çok doluymuşum dans konusunda  :D içimde bastırılmış bir dans tutkusunun olduğunu farkettim bir anda 8)

Y

yumyu

Kullanıcı
10 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
hehe bende farkettim onu.dans çok iyidir. ;D

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Dans eden kişileri, grupları seyretmesini çook seviyorum :)

Ve "Latin Danslarına" karşı benimde bir hayranlığım var, belki ilerde vakit olunca giderim bu kurslara.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
yumyu' Alıntı:
tavsiye ediyorum.
eğer bana ise bu tavsiye, haklısınız..
aslında çook iyi gelecektir ruhuma ve bedenime ama yaza kalıcak sanırım.
Nişanlım da hem Halkoyunları hem dans öğretmeni..:)
Olmadı o öğretecek   :) ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Dans nedir.?
Benim beceriksiz olduğum konulardan biridir :d
Ama izlemesini severim.