COLA'NIN SIRRI !!! COCHINEAL

• Konbuyu başlatan crnkcclr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde crnkcclr tarafından oluşturulan COLA'NIN SIRRI !!! COCHINEAL başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,634 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı COLA'NIN SIRRI !!! COCHINEAL
Konbuyu başlatan crnkcclr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan be yourself
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Geçenlerde e-mail adresime bir slayt geldi. İlk önce paylaşmak istemedim ama içim de rahat etmedi. Doğruluğundan emin değilim. Ama mahkeme kararından bahsediyor ve tarih veriyor. Gösterdiği delilleri ve anlatılanları bir de siz öğrenin istedim. Yorum size ait. İster inanın, ister inanmayın.
Türkiye'de hatta, dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı,içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı...
Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.
Sıkı durun şimdi. Bu *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"*  denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı."O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu.Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı.
İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.
İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır. Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.
Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır..... Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir.

Aztekler ve Latinler, böcekten elde edilen bu boyayı, ip boyamada kullandılar. İşte bütün kolaların özütü bu. Markası önemli mi?
Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı. Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı.
Şimdi yazacağım hikaye ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü delil gösteremiyorum. 23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği iddia edilen bir hikaye. malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için kepçelerle toplamaktadırlar meyan köklerini. Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamaya uğraşmamakta, daha doğrusu uğraşamamaktadırlar.
Bu yüzden de meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte. Sadece kalan deri, ayak, bacak parçalarını elekten geçirerek ayıklamaktadırlar. Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı, mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta renk siyah olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır. Tabi kola üretimi yapan şirketin kimyasal yöntemlerle bunu sağlığa zararsız hale getirme ihtimali de var... Bu olayı anlatan kişi çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş.
Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. İnternette http://tr.wikipedia.org adresinden de Cochineal yazarak arattınız mı aynı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
Hala içmek isteyenler varsa, bu bilgiyi kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere.

B

beyoncee

Kullanıcı
4 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
gerçekten bende bir öğretmen adayı olarak katılıyorum. sağlıklı nesiller için kolaya HAYIR.

B

bıldırcın

Evet banada bu konuda mail geldi meyan kökünü dumuştum ama böcek olayından haberim yoktu.Birde coca cola kazancının bir kısmını israile aktardığını açıkladı hatta reklam filmleri dahi çekildi,hem kendi sağlığımız hemde filistinde öldürülen çocuklar...daha duyarlı olmak lazım....paylaştığın için teşekkürler.....

A

ayben

:eek:

Bir kısmını duymuştum yalnız mahkeme olayını bilmiyordum ben hep karşıyım ve bundan sonra içinde görelim derim ben :mad:

K

Kristal

rengini karemelden alıyormuş arkadaşlar gönül rahatlığıyla içebilirsiniz... :)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
rica ederim arkadaşlar :)
bence hemen vazgeçin hem kola dan hem de sigaradan...
faydalı olabilmek adına paylaşalım arkadaşlar...

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
yok ya artık içemem herhalde bi iyice öğreneyimde konuyu ondan sonra toptan keserim içmeyi pat diye bırakamam ;)

C

cnslmst

medyayı takip etmadiğim için bilmiyordum...bizimle paylaştığın için teşekkürler crnkcclr... 4 günden beri sigara içmiyorum bırakmaya çalışıyorum ve bundan sonra cola'yada hayır diyorum...

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
cnslmst' Alıntı:
medyayı takip etmadiğim için bilmiyordum...bizimle paylaştığın için teşekkürler crnkcclr... 4 günden beri sigara içmiyorum bırakmaya çalışıyorum ve bundan sonra cola'yada hayır diyorum...
sigarayı bırakmaya çalışmana çok sevindim bende 1 haftadır hasta olduğum için içmiyordum ama bugün içtim yne nasıl olacak bilmiyorum :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bu anlatılanlar doğru olabilir ama bir gerçek var ki o da coca cola'nın dünyayı, ülkemizi ve kültürümüzü yavaş yavaş çürüttüğüdür........ :-\

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Meyan kökü ve fare olayını daha önce defalarca duydum..
Ama sır olarak bahsedileni bilmiyordum yani Cochineal böceği..
Kolayı 2 yıldır pek tüketmiyorum.
ve kola hakkında duyduklarım okuduklarımdan sonra içmemeye gayret gösteriyordum.

Ve şuandan sonra içmeyeceğim..

Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bu mail bana da gelmişti ben de ek olarak maille gelen resimleri göstermek istiyorum ama şunu da belirtmeden edemeyeceğim sigaranın içinde fare zehiri dahil 1000 çeşit zararlı madde bulunduğu biliniyor buna rağmen içilmeye devam ediliyorsa cola için de aynı şey geçerli olacaktır

kardelen5_9

kardelen5_9

Kullanıcı
9 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bu bilgiler için teşekkür ederim..bir daha kolayı eve bile almam... :-[

M

mybest__

Kullanıcı
16 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
arkadaşlar bunda bir iki yıl önce bana da böle bir mail gelmişti inannın onda sonra biraz araştırma ile coladan tüskinmeye başladım ve bu böçek inannın bütün markalarda varr yane bizim türkiyede üretilen colalarda bile yane artık mideniz kaldırırmı bilmem ama ben icemiyorum artık kolayı  :(
crnkcclr arkadaşım teşekkürler bu bilgiler icin sağol

C

cnslmst

crnkcclr' Alıntı:
cnslmst' Alıntı:
sigarayı bırakmaya çalışmana çok sevindim bende 1 haftadır hasta olduğum için içmiyordum ama bugün içtim yne nasıl olacak bilmiyorum :)
geçmiş olsun... bak ne güzel bir hafta içmemişsin bundan sonrada içmemeyi denesen... canın çok sigara istediğinde eczanelerde nicotinel sakız var çok faydası oluyor...