Çağın fobisi

• Konbuyu başlatan ibrahim58
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ibrahim58 tarafından oluşturulan Çağın fobisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,809 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Çağın fobisi
Konbuyu başlatan ibrahim58
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
Terör, savaş, açlık, küresel ısınma çağın fobileri. Ama çağın bir de yeni fobisi var; "Nomofobi" yani, cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu...

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, 13 milyon İngilizin "21. yüzyılın bu yeni bağımlılığından" mustarip olduğu ortaya çıktı.

Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirtildi.

Bu insanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı oluyorlar ki, telefonun şarjının bitmesi veya telefonu nereye koyduğunu bulamamak streslerini hayli artırıyor.

Araştırmaya katılan her iki kişiden biri telefonlarını asla kapatmadığını söyledi. Her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtti.

Uzmanlar, "nomofobi"nin cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53'ünü etkileyebildiğini, erkeklerin yüzde 58, kadınlarınsa yüzde 48'inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylediklerini bildirdiler.

Araştırma 2100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapıldı.

"Nomofobi", İngilizce "no mobile phobia" cümlesinden türetildi

alıntı a.a.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gerçekten doğru ama.
Evden çıkarken, ocak kapalı mı, ütü fişte mi vs vs gibi soruların yerini, "cep telefonun yanında mı/yanımda mı?" sorusu aldı.
Son tembihler artık hep telefonla ilgili.
Ama ben bir fobimi cep telefonu ile yendim. Asansör fobisi! 20 kat olsa üşenmez merdivenleri kullanırdım, cep telefonu kullanmaya başladığımdan bu yana asansörden yararlanmaya başladım. :)

B

Bülent

Zynep' Alıntı:
Ama ben bir fobimi cep telefonu ile yendim. Asansör fobisi! 20 kat olsa üşenmez merdivenleri kullanırdım, cep telefonu kullanmaya başladığımdan bu yana asansörden yararlanmaya başladım. :)
Çivi çiviyi sökerse, fobi de fobiyi yenermiş.  :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ilginç bir fobi... :-\
bir telefona bağlanacak kadar zayıf(ız)..üzücü bir durum bu bence..  :-\

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
şimdi erkeklerde bu daha fazla görülüyormuş ya burdan çıkarım yapacak olursak
erkekler daha fazla mı konuşuyor
bir de kadınlara geveze derler olmadı şimdi  :D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ya ben bazen nereye koyduğumu bile unutuyorum.  :)

syn' Alıntı:
şimdi erkeklerde bu daha fazla görülüyormuş ya burdan çıkarım yapacak olursak
erkekler daha fazla mı konuşuyor
bir de kadınlara geveze derler olmadı şimdi  :D
Onun nedeni telefona saklanan gizli bilgiler ve numaralardır  ;D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Neyse ki böyle bir fobim yok,olanlar bana yetiyordu :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay fobiye bah sen daha neler duyacağız bakalım.
Etkileri ne oluyomuş, endişenin dışında.  kriz felanmı tutuyomuş, baygınlık, stres ishal felanda yapıomuymuş :d
Bu fobi beni kapsamıo valla.