BÜYÜ DÜKKANI!

• Konbuyu başlatan FADİME TASTAN
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde FADİME TASTAN tarafından oluşturulan BÜYÜ DÜKKANI! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,912 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı BÜYÜ DÜKKANI!
Konbuyu başlatan FADİME TASTAN
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M
F

FADİME TASTAN

Kullanıcı
8 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kocaeli
Ülkenin birinde tepelerin ardındaki bir vadide ” büyü dükkanı ” denilen bir dükkan varmış.

İstediğiniz  şeyin bir bedeli varmış. Dükkan sahibi yaşlı adam,  müşteri çalmadan,  kapıyı açmamayı prensip edinmişti.

O gün de aynı  şeyi yaptı. Sonunda kapı  çalındı.

” Ününüzü duyunca çok uzaklardan kalkıp geldim buraya... İstediğim  şeyi, bir tek sizin  dükkanızda  bulabileceğimi

söylediler. Karşılığında ne isterseniz  vermeye hazırım.”

”İstediğiniz şeyin ne  olduğunu öğrenebilir  miyim?

”Bakın,  ben elli beş yaşındayım. Yani yolun yarısı  geçeli çok oldu. Söylemeye dilim varmıyor ama yolun sonuna

yaklaştım galiba. Bu gerçeğe  tahammülüm yok. Ben bugüne  kadar ki hayatımı geri istiyorum. Mümkün  mü?”

”Elbette mümkün.  Baana geri  istediğiniz hayatızı biraz  anlatabilir  misiniz?”

”Hayatımın geride kalan kısmında  bir çok hata yaptım. Yanlış kararlar verdim, kayıplara uğradım.Zamanı hovardaca

kullandım.Lütfen elli beş yılımı  bana  geri  verin.”

” Herhalde bunu  çok istiyorsunuz?”

” Evet,  hem  de herşeyimi  verecek  kadar.”

” Ben  sizden tek  bir şey isteyeceğim.”

”Dileyin  benden ne dilerseniz”

” Belleğinizi...”

” Anlamadım?”

”Belleğinizi dedim...”

”Ah evet anladım. Kabul  ediyorum. Tamam alın  belleğimi.”

” Emin  misiniz?”

” Neden  olmayayım?  Eli beş yıl kazanacağım.”

”Beleğinizi,  içindeki her şeyle birlikte  burda  bırakıp  gidecekssiniz. Tek  bir anı  hatırlamayacaksın  buraya neden

geldiğini  bile...”

”  Daha  iyi ya zaten  hatırlamak  istemiyorum ki!”

” O  halde,  korkarım  buraya elli beş  yıl  sonra  tekrar  gelirsiniz.  Tabii o zaman benim yerime, bir başkası  size

yardımcı  olur.”

Yaşlı  adamın son sözleri,  müşterinin  duraklamasına  neden olmuştu. Bir kaç saniye  düşündü.

” Yani  hiç bir şeyi  mi?”

” Ne  yazık ki!”

” Sanırım ne demek  istediğinizi şimdi  anlıyorum. Belleğimden  vazgeçemem. Bu neye benziyor  biliyor  musunuz?

Bir  kadın,  çok istediği  bir tokyı,  saçları karşılığında  satın almasına ...

Ben buraya bu güne kadar ki  yaşamımı almak için gelmiştim ancak, bugünden sonraki yaşamımı alıp  gidiyorum.

Size  teşekkür  ederim.”

”  Bir şey değil. Güzel bir pazarlıktı. Hoşçakalın.”

Yaşlı adam,  müşterisini  gözden kaybolana dek  gülümseyerek  izlerken, aklından  SANTAYANA’NIN  bir

sözü  geçiyordu:

” GEÇMİŞİ  HATIRLAMAYANLAR, ONU  BİR  KEZ  DAHA  YAŞAMAK  ZORUNDA    KALIRLAR.”

M

mehmetd

Kullanıcı
23 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
güzeldi.
paylaşımın için teşekkür ederim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Anlamlı bir paylaşım ve ne kadar doğru. Bende " Beşinci Dağ" romanını okduğumda bazı cümlelerden çok etkilenmiştim.Ve geçmişi untmadan ama geçmişle yaşamadan,nı yaşamanın ve eğer bir hata yaptıysak onu reddetmeden aynı hatayı yapmayarak yola devam edebileceğimizi anlamıştım.Bu yazıı okuyunca yüzümde bir tebessüm oluştu ve aldığım kararın doğru olması memnun etti.

Teşekkürler paylaşım için. ;)

R

roze

” GEÇMİŞİ  HATIRLAMAYANLAR, ONU  BİR  KEZ  DAHA  YAŞAMAK  ZORUNDA    KALIRLAR.”

Çok güzeldi, teşekkürler ;)

T

Tuzlu Kahve

Kullanıcı
14 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Paylaşımın için teşekkürler.Gerçekten okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.Ben de çok beğenmiştim.Büyü Dükkanı(uzm. psk.-klinik- Yeşim TÜRKÖZ)

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
paylaşım için teşekkürler çok güzel ve anlaml bir metin

Ö

özlem1980

Kullanıcı