BUGÜN YAŞAMAYA NE DERSİN

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan BUGÜN YAŞAMAYA NE DERSİN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,572 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı BUGÜN YAŞAMAYA NE DERSİN
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
S

senarist081

BUGÜN YAŞAMAYA NE DERSİN

Günesin o ilk dogus anina en son ne zaman tanik oldun insanoglu, taptaze isiklarinin tüm vücuduna yayilmasini ne zaman izledin kendinde, bir sonbahar sabahi o ilikligi ne zaman hissettin yüreginde... Bizler aslinda bize hergünün bir lütuf oldugunu anlamayacak kadar duyarsiz bir sekilde geçip gidiyoruz bu hayattan. Hanginiz sabah gözünü açtiginda bunu dünyaya tekrarliyor: Bugün özel bir gün çünkü ben bugün de yasiyorum, gözlerim açik ilk nefesimi bilinçli bir sekilde çektim içime, bu bir ayricalik, bugün özel bir gün, evet.. bugün bana birgün daha yasama sansi verildi diye. Insan yasaminda ne sorunlar var ama biz o kazagi alamadik diye bütün günü o güzelim ruhumuza ve bedenimize azap çektirmekle geçiriyoruz veya sevgiliniz sizin sevginizin yüceligini anlamadi diye kahroluyoruz veya sular gitti diye, hava sogudu diye bütün gün kendimize ve sevdiklerimize surat asiyoruz. Bir de söyle düsünelim, siz basli basina bir yasamsiniz ve hayatta telafi edilemeyecek tek sey ölümdür. Sular elbette gelecektir, soguk hava için biraz daha siki giyinebiliriz, sevgilin seni anlamiyorsa aslinda senin sevdana layik olmadigini pekala algilayabilirsin... Peki, bu hayata ne zaman gülümseyeceksin, ne zaman kendin için birseyler yapacaksin, en sevdigin çiçegi neden hala baskalarindan bekliyorsun, bugün kendine niye o çiçegi almiyorsun, ne zaman miskinliginden bir sabah da ödün verip doganin israrla uyanisina kendini de sahit etmiyorsun, unutma ki bu hayati güzellestirecek olan da çekilmez hale getirecek olan da sensin, sakin baskalarini suçlama... Hadi artik her sabah yüregine kocaman gülümsemelerle dolu bir nefes çek ve bütün gün verdigin her nefesin içine bu gülümsemelerden katarak etrafindaki tüm canli varliklari varligindan haberdar et. Hayata öylesine gelme ve de öylesine gitme, unutma ki bir agacin gövdesine sarildiginda onun kalp atislarini duyabilecek kadar bu dünyada duyarli yasamak senin elinde, her ne olursa olsun tani veya tanima ama günaydinini ve gülümsemeni hiç bir canlidan eksik etme. Unutma sen bu dünyada basli basina bir yasamsin ve bu yüzden bile varligin çok özel.

Evet insanoglu, bugün YASAMAYA VAR MISIN?

Senarist081
Abant'ta bir yaz akşamı
12/06/2002

http://edebiyat.artshost.com/deneme/index.htm bu linkten diğer yazılarımı takip edebilirsiniz.Rumuzum "Düşünceyüreği"Bu bilgiyi tamamen yazdıklarımın kendime ait olduğunu ispatlamak için ekledim...Sizlere bu bilgiyi verme ihtiyacı hissettiğim için..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya harika olmuş senarist! Sen yazdın galiba?
Eğer öyleyse tebrik ediyorum içtenlikle çünkü muhteşem olmuş..

S

senarist081

Teşekkür ederim sağol,bunu bir yaz günü Abant gölünün o muhteşem doğasında ilhamlanarak yazmıştım..Bu tür doğa mekanları yazmak için bire bir..Kuş sesleri,yeşillikler,ılık ılık esen rüzgarlar bunların eşliğinde ortaya böyle duygular çıkıyor işte..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sanırım şu anda da o duyguları aynen yaşıyorsun  :)
bunları görebilmek çok güzel tekrar teşekkürler

S

senarist081

Haliyle evet,genelde yazdığım deneme,öykü,şiir,senaryo olsun hepsi elimin altındadır...En büyük emelim çok yakın bir zaman evresinde bir deneme kitabı çıkarmak,bunu çok istiyorum..Ama öncelikle halletmem gereken bir dizi senaryom var onu bir an evvel bitirmek için uğraşıyorum..Genelde geceleri veya hafta sonları yazarım..Gündüzleri işte olduğum için pek vakit ayıramıyorum..Aklıma bir şey geldiği zaman bir kenara not ediyor,geceliyin kaldığım yerden devam ediyorum..Hayat akışım bu şekilde süregidiyor işte!!

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne kadar keyifli ya insanın sevdiği şeyleri yapması çok güzel birşey! Ben de resim yapmayı, fotoğraf çekmeyi çok istiyorum ama senin gibi değilim.. Hep bahane buluyorum, bir türlü başlayamıyorum. Yapmak istediğim o kadar çok şey varki aslında.. Sizin böyle olduğunuzu görmek beni iyice isteklerime bağlıyor ama işte..
Umarım istediklerini yaparsın, insan gerçekten istiyorsa, senin gibi gece zaman ayırır yine de bir yolunu bulup yapar. Tebrik ediyorum azmin konusunda :)

S

senarist081

Teşekkür ederim sağolun.Şimdi her insanın kabiliyeti farklı yöndedir..Ama sana şu kadarını söyleyebilirim resim,karikatür çizen birisi şiir,deneme,öykü ve hatta ve hatta film senaryosu yazabilir..Size bir örnek Atay Sözer resimle ilgilendiğinize göre tanırsınız kendisi iyi bir karikatürist olmasının yanında iyi de bir senarist'tir.Bilmiyorum bunu biliyormuydunuz,resim çizmek ya da şiir yazmak,ikisi belki kurgusal olarak farklı ama içelik olarak aynı.Çünkü içelikte yaratıcılık gizlidir bu da tamamen hayal gücü ile alakalıdır.Zannımca kendinizi biraz zorlarsanız bence yazabilirsiniz..Mesala yazmaya ilk deneme ile başlayın..İçinizden ne geçiyorsa kalemi elinize aldığınızda onu yazmaya başlayın,göreceksiniz o yazının sonu mutlaka gelecektir...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok saol ilgin için..
Yapmak istediklerim zaten resim yapmaya devam etmek ve de fotoğraf makinamı alıp her tarafı gezmek.. Ama dediğim gibi işte hep bahaneler...

S

senarist081

Bence de insan sevdiği şeylerle meşgale olmalı..Bir fotoğraf sanatçısı geliyor gümbür gümbür diyebilirmiyiz    ????

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ahhh ahhh:)
Anneciğimle babacığım geldi aklıma...
Her sabah uyandıklarında birbirlerine gülümserler; "Ne güzel sabah olmuş, gece aniden ölüvermimişiz, bugün de yaşıyoruz, şükürler olsun." derlerdi ve her günü en güzel şekilde geçirebilmek ve daha önemlisi "geçirtebilmek" için nasıl çaba sarfederlerdi:)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok şanslıymış.. Verdiğin bu ufacık örnekle onların başka olaylara karşı davranışlarını, bakış açılarını bile anlayabilir insan.. O yüzden çok şanslıymışsın dedim!

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Şanslıymış yazmışım pardon Zeynep şanslıymışsın yazacaktım.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
senarist081' Alıntı:
Umarım hala hayattadırlar!!!
Birisinin sağ, diğerinin sol omuzumda olduğunu hissediyorum sadece.
Ama gece uykularında ölüvermediler, gündüzdü.

S

senarist081

Allah rahmet eylesin ve nur içinde yatırsın her ikisini de..Ama inanın ben de çok büyük hayranlık bıraktı her ikisi de..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bu konuyu kapatsak? Ben hemen ağlayıveririm böyle konularda.. Zynep yanlış anlama nolur, amacım sadece hatırlayıp hatırlayıp üzülmememizi sağlamak..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Çok şanslıymış.. Verdiğin bu ufacık örnekle onların başka olaylara karşı davranışlarını, bakış açılarını bile anlayabilir insan.. O yüzden çok şanslıymışsın dedim!
Haklısın, ben de çok şanslı hissediyorum kendimi, ancak her insan için anne ve babası çok özeldir, ve benim hepsine saygım var.

senarist081' Alıntı:
Allah rahmet eylesin ve nur içinde yatırsın her ikisini de..Ama inanın ben de çok büyük hayranlık bıraktı her ikisi de..
Teşekkür ederim. Beni tanıdıkça, aslında biraz da bencilce gelebilir sizlere ama, sadece benim yaşamımda değil, pek çok kişinin yaşamında etkileri olan annem ve babamdan çok sık sözettiğime tanık olabilirsiniz. Bunun için özür dilemeli miyim, bilemiyorum ancak, büyüklerin doğru öğretilerini paylaşmak olarak düşünürseniz mutlu olurum.:)

S

senarist081

Onlar bizim için eşi bulunmaz bir değer,yol gösterici ve de ayaklı tarihler..Artık ben de kendimi kötü hissetmeye başladım Zeynep hanım,kendimi bir an sizin yerinize koydum ve şunu anladım ben sizin kadar güçlü değilmişim..Allah kimseyi sevdiklerinden ayırmasın!!

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Bu konuyu kapatsak? Ben hemen ağlayıveririm böyle konularda.. Zynep yanlış anlama nolur, amacım sadece hatırlayıp hatırlayıp üzülmememizi sağlamak..
Peki, o zaman hem konuyla bağlantılı, hem de trajikomik mi desem, bir anı anlatayım sizlere, izninizle.
16 Ağustos Depremi:(
Annem ve babam İzmit Yarımca'da yazlıktalar. Ve depremin şiddeti ile elbette uyanıyorlar hemen ama, uyanmaları aslında farklı bir gürültüyle.
Depremi yaşayanlar hatırlar, o kadar şiddetliydi ki:(, ve annem babam karşılıklı yattıkları yatakların birbirine çarpması ile uyanıyorlar aslında!
Ancak her sarsıntıda, yataklar birbirinden yeniden ayrılıyor ve yeniden birleşiyor. Birleştiği anda elele tutuşuyorlar ve tabi o anda felaketin büyüklüğünün henüz farkında değiller, babam isyan ediyor;
"Ben sana dedim yatakları ayırmayalım diye! Bak Allah kızdı, bizi birleştirmek için yeryüzünü sallıyor!"

Onlara 1 hafta hiç haber alamadıktan sonra ulaşabildiğimizde, bize bunu anlattıklarında gülümsedik ama ablam çok kızdı; "Baba binlerce insan öldü ve sen bu şakayı mı yaptın o anda?" diye.
Babam sadece şunu dedi;
"Aslında biz büyük depremler yaşadık daha önce ve bunun da nasıl kayıplara neden olacağını o anda anladım. Ama anneniz o kadar korkmuştu ki, o anda sadece "onun" için bir şeylar yapabilirdim ve şakalaştım. Oysa içimizden her ikimizde sizler için dua ediyorduk inanın..."