BU KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ MERAK EDİYORUM..!

• Konbuyu başlatan yasinyarar
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde yasinyarar tarafından oluşturulan BU KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ MERAK EDİYORUM..! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,248 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı BU KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ MERAK EDİYORUM..!
Konbuyu başlatan yasinyarar
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Merhaba arkadaşlar nasılsınız ben şöyle bir anket yapayım dedim ve keşke yapmaz olaydım.
Ama aslında iyide oldu çünki milletimizin ne kadar bilgiye aç olduğunu gördüm malesef hiç aç deiller. Başta sevindirici bir şey olarak görünüyor bu haber fakat değil bunu şimdiden söyleyeyim. Şahsi görüşüm bu sizinde görüşünüzü öğrenmek istedim.

20 Ağustos 2008 tarihinden beri ben ve çalışma arkadaşlarım fabrikalar genelinde bilgi alış verişi hakkında bir anket yaptık. İnanırmısınız bilmem ama 104 mühendis ve 1550 lise ve dengi okul mezunu olan çalışanlara sorduk şu ana kadar kendini bilimsel olarak eksik bulduğunuz ve öğrenmek istediğiniz bir konu varmı ve okumaya karşı ilginiz ne kadardır diye bir başlık attık ve sonuçlar pek iç açıcı değildi. Kimse okumaya önem vermiyor ve dahası kulaktan dolma bilgilerle meraklarını giderdikleri yazılı olarak kayda geçtiler. Vahim değilmi..?

Gerçi birazda hak veriyorum hani geçin derdi yüzünden okumaya önem azalmış olabilir. Fakat neden pek inandırıcı gelmiyor bana çünkü

Dünyada Bir Yılda Ders Kitapları Hariç Basılan Kitap Sayısı
Amerika 72 000
Almanya  65 000
İngiltere 48 000
Fransa 39 000
Brezilya 13 000
Türkiye 6 031​

yukarıdaki sonuç beni derinden yaralıyor. Peki ya sizi....

SAYGILARIMLA

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yine bir umut içindeydim eğitim alanında ama durum vahim arkadaşlar

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Beni yaralamıyor.

Toplam Nüfus

Amerika : 300 milyon

Türkiye : 70 milyon

Senin verdiğin bilgiler ışığında basılan kitap sayısı

Amerika 72 000
Türkiye 6 031

Oran / Orantı

Amerika : 4166 kişi için bir kitap
Türkiye : 11666 kişi için bir kitap

Adamların yıllık geliri : 13.77 trilyon dolar $$
Bizim ise : 658 milyar dolar $$

ayrıca bknz :

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ülkelere_göre_okuryazarlık_oranları

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Biraz garip gelicek belki düşüncem sizlere ama ben devamlı Ülkemizi başka bir Ülkeyle kıyaslamak doğru gelmiyor.
Harun'unda belirtmiş olduğu oranlar var....
Sonuçta bizim ilk problemimiz Eğitim Sorunu olduğuna göre neden kıyaslama yapalım ki...
Belki de ben hep çözüm odaklı düşündüğüm içindir.
Evet belk bu oranlar doğrudur o zaman hepimiz taşın altına elimizi koyalım.
Tek başıma ne yapabilirm ki diyebilirsiniz.?

Ama Mustafa Kemal Atatürk 'te tekti ama bir çok Şehitimizi ve Gazimizi yüreklendirmiş ve başarmıştır.
Yoksa M.K.Atatürk'te tek başına bir şey yapamazdı...Önce kendimize inanmalı sonra adım atmalıyız.

Örneğin çevremizde okula giden veya ev hanımlarına bile olablir kitap hediye edelim...Okuduğumuz kitabı ballandıra ballandıra anlatalım,onlara kitap okuduğumuzda aldığımız keyfi yansıtalım...
İlk başta etkili olmasa bile zamanla olacaktır..

tigerlook21

tigerlook21

Kullanıcı
3 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
bence çoğu şey "özenti" kaynaklıdır. Biz neyi daha çok günlük konuşmalarımıza ve paylaşımlarımıza konu ediyorsak özenilen ve özendirilen şey de o oluyor.Burada bir anlamda gülşah ile aynı şeyi anlatıyoruz.Ama maalesef ülke olarak aile içinde (ki; herşeyin başlangıç noktası orası) bu tür özendirmelerden çok daha farklı özendirmeler istemeden de olsa yapılıyor.Çünkü millet olarak hala benmerkezli yaşıyoruz.Kardeşlerimizin ya da çocuklarımızın bizlerden neler öğrendikleri çok da bizi düşündürmüyor..

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Ne kadar kitap okunduğundan çok okuduğundan ne kadar çok şey aldığı bence daha önemli.
Sırf özentiden dolayı kitap okuyan kendini entellektüel göstermek adına bütün popiler yayınları takip eden kitabı ezbere bilsede kitap üzerine yorum analiz yapamıyan çok cahil insan tanıdığım için. Yani okuma oranımızın yüksek olmasından çok okuduğunu anlama oranımız yüksek olsa daha iyi olur bence.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben Harun'a katılıyorum. Kendimizi sürekli küçültmeyelim lütfen! Tamam iyi değiliz, eksiğiz evet ama Harun oranlamayı çok güzel yapmış! Bunun için teşekkürler Harun!

Yasin sizin ankette çıkan sonuçları bize de bir yazar mısın?

Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten haklısın özlem gösteriş için okumak yerine okuduğumuz konulardan ne kadar bilgi öğreniyoruz ve konuyu ne kadar kavraya biliyoruz asıl önemli olan bu. görüşlerinizi yazdığınız için bütün arkadaşlara tek tek teşşekkür ederim

C

ContaQ

Kullanıcı
18 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
www.turkcemiz.net
Aslında amerikada da pek yüksek bir rakam değil ancak şöyle bir gerçek te var. Ancak kendi karnını doyurabilen insan kültürel etkinliklere zaman ayırabilir. Kültürel gelişmeyi sağlayabilmemiz için önce yoksulluk ve açlık sınırındaki insanlarımızın ekonomik refahını sağlamanın yollarını aramalıyız diye  düşünüyorum.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
ContaQ' Alıntı:
Aslında amerikada da pek yüksek bir rakam değil ancak şöyle bir gerçek te var. Ancak kendi karnını doyurabilen insan kültürel etkinliklere zaman ayırabilir. Kültürel gelişmeyi sağlayabilmemiz için önce yoksulluk ve açlık sınırındaki insanlarımızın ekonomik refahını sağlamanın yollarını aramalıyız diye  düşünüyorum.
Harika.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tüm yorumlara katıldığımı ve de çok doğru tespitler olduğunu yazayım bana göre.
Harun'un oranlaması çok doğru. Kıyaslama yaparken herşeyin kıyaslanmasının doğru olmadığının güzel bir kanıtı. Özlem'in yazdığı her kelimeye saygı duyarım. Ve son yorumu yapan arkadaşımız Contaq'ı alnından öperim bu konuda.