Bir TAHTAKALE usulü ticari başarı öyküsü

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Bir TAHTAKALE usulü ticari başarı öyküsü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,078 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Bir TAHTAKALE usulü ticari başarı öyküsü
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Her yıl 65 milyon Tokai 750 milyon Derby satıyor

Şirketin genç patronu Abdurrahman Cansu, kullan-at tıraş bıçaklarında pazar lideri olduklarını söyledi

Azmüsebat, yılda 750 milyon Derby tıraş bıçağı, 65 milyon da Tokai çakmak üretiyor. Şirketin genç patronu Abdurrahman Cansu, kullan-at tıraş bıçaklarında pazar lideri olduklarını söyledi. ABD’li dev Gillette ile rekabet ettiklerini, Türkiye’de milli gelir arttıkça erkeklerin tıraş olma sıklığının artacağını kaydeden Cansu, “Çünkü cebine para koyan kendine daha iyi bakıyor” dedi

ABDURRAHMAN Cansu 36 yaşında genç bir işadamı. Tahtakale’de büyümüş, aslen Konya- Aksekili. Azmüsebat Şirketi’nin genç patronu. Bu şirketin adı ön planda değil, kimseler bilmiyor desek yanılmayız. Azmüsebat, Tokai ve Derby markalarının üreticisi. Cansu Ailesi’nin geçmişinde hırdavatçılık var. Ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olan Abdurrahman Cansu’yla Tahtakale’deki şirket binalarında konuştuk.

Tüccarlık genlerinizde mi var?
Kesinlikle. Ticarete yatkın bir aileyiz. Bilen bilir Akseki’den çok tüccar çıkmıştır. Küçüklüğümden beri al-sata, yani ticarete meraklıydım. İlkokuldayken satış fişleri yazılırdı, onları izlerdim. Babam beni bankaya küçük yaşlarımda gönderdi.

Kaç kardeşsiniz?
Ben tek çocuğum. Şirketi babam Mehmet Cansu ve amcalarım Bekir ve Ömer Cansu kurmuş. O anlamda ikinci kuşağız ama dedem de Akseki’de ticaret yapıyordu, işin geçmişi kuvvetli.

Bu size nasıl bir sorumluluk yüklüyor? İş dünyasındaki birçok dev yatırım, şirket üçüncü kuşakta dağılıyor.
Ben bu sorumluluğu içimde hissederek büyüdüm ve öyle yetiştirildim. Daha küçük yaşlarda işin içine çekildim. Her kademede işin nasıl yapıldığını öğrendim. Bana sorumluluk verildi ama işler kötü gitse adım gibi eminim gözümün yaşına bakmazlar.

Aileden olmak yetmez diyorsunuz.
Evet. Çünkü bu şirket büyük emeklerle kuruldu. Buna sahip çıkamayan ve işleri yürütemeyen biri olsam görev alamazdım. Babam 70 yaşında ve hâlâ her gün gelir işe. Amcamlar da öyle...

Azmüsebat adı nereden geliyor?
Azim ve Sebat adının birleşiminden oluşuyor. ’ü’ eski Osmanlıca’da ’ve’ anlamına geliyormuş. Biz genelde Derby ve Tokai olarak biliniriz.

Şirket değil, markalarınız biliniyor ve siz hâlâ Tahtakale’desiniz. Neden?
Buralardan çıktık. Buranın havasını koklamak aile bireylerine iyi geliyor. Başka yerlerimiz var ama şirketi taşımadık. Tahtakale hâlâ ekonominin nabzının en iyi tutulduğu yer.

Siz okudunuz mu?
Marmara Üniversitesi İktisat mezunuyum. Ama işi işte öğrendim. Okulda öğrendiklerimle işin başına gelsem bir şey yapamazdım. Çok teorik kalıyor. Ben işi sıfırdan öğrendim. Arabalarla toptancıları gezerek bölge müdürleriyle sohbet ederek her aşamada oldum.

Bir artınız var iş hayatına başlarken...
Ailemin büyük emeği karşısında evet var ama ben de sorumluluğu severim.

Kaç yaşında işte sorumluluk aldınız?
1996’da, 26 yaşında işe başladım yani sorumluluk aldım. İnanın kötü gidiş olsa bana bu işi yaptırmazlar. Duyguya yer yok. 10 yıldır çok tecrübe edindim.

Derby markası nasıl yaratıldı?
Permasharp Gillette’ye satıldı. Biz Türkiye genel distribütörlüğünden el çektirildik. 1996’da Derby’i aldık. Yalnızca markayı satın aldık diyebiliriz, çünkü içi boştu. Teknolojiyi yeniledik. Yatırım yaptık. Teknoloji yenilenmesi konusuyla amcam Bekir Cansu ilgilendi. Çok iyi bir tesis oldu. 11 yıldır yatırım yapıyoruz.

Amerikan markalarıyla rekabet eden bir markasınız. Teknolojiyi nasıl takip ediyorsunuz?
Tıraş bıçağı sistemi neredeyse her gün yenileniyor. 5 bıçağa kadar dayandı artık. Rakibimiz Amerikan devi Gillette. Bir diğer Amerikan devi P&G Gillette’yi satın aldı. Ar-Ge yatırımları çok yüksek. Biz de yatırım yapıyoruz. Ve gurur duyuyoruz onlarla iyi rekabet ettiğimiz için.

Farklı tıraş sistemleri var, siz hangisinde iddialısınız?
Bir kullan-at grubu var bir de sistem. Kullan-at grubunda piyasa lideriyiz.

Kaç tıraş bıçağı satıyorsunuz?
750 milyon adet tıraş bıçağı yapıyoruz. Kişisel temizliklerinde tıraş bıçağı kullanan kadın sayısında da artış var. Üzerinde çalışıyoruz. İki ayımızı alır kadınlar için tıraş bıçağı üretmek.

Yılda kaç çakmak satıyorsunuz?
65 milyon adet çakmak yapıyoruz. 18 milyon adet daha çakmak yapacağız. Çünkü iç pazara yetişemiyoruz.

İşe vapurla gidiyor, denize tutkun
Abdurrahman Cansu’nun odasında Konya Akseki’den bir fotoğraf var. 1940’larda çekilmiş. Cansu’nun dedesi gururla dükkanının önünde poz vermiş. ’Azim ve Sebat’ yazıyor tabelanın üzerinde. Cansu, işe vapurla gitmeyi seviyor. Cansu, “Vapurda çay keyfi yapıyorum. Mısır Çarşısı’ndan yürüyerek işe geliyorum. Benim hayatım iş. Pazar günleri ailemle zaman geçirmekten hoşlanıyorum. Deniz tutkum. En büyük keyif benim için. Küçük bir teknem var. Deniz beni rahatlatıyor” diye konuşuyor.

Rakibinin ülkesi ABD’ye tıraş bıçağı gönderiyor

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
İran, Irak, Suriye, Amerika. Amerika’ya geçen yıl başladı. Malezya’ya da gönderiyoruz. Rusya, Orta Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri hedeflimiz.

Derby en çok nerede satılıyor?
En kuvvetli olduğumuz kanal geleneksel pazar, toptancılar. Pazar payımız yüzde 80’lerde.

En iyi müşteri memurlarla subaylar

Türkiye’de haftada kaç kez tıraş olunuyor?
2.1. Çok düşük. Gelişmiş ülkelerde en az 4-5... En iyi müşterilerimiz beyaz yakalılar, memurlar ve subaylar.

Türkiye’de erkekler neden az tıraş oluyor?
Cebindeki para artıkça insanlar kendine daha çok para harcıyor. Milli gelirimiz arttıkça tıraş sıklığı artar.

Türk bayrağı açtık, Amerikan bayrağı mı açacaktık?

Reklamlarınızı Ali Taran yapıyordu. Tokai reklamı halen hafızalarımızda...
Bekir Cansu amcamın çok samimi arkadaşı Ali Taran. Kendisine çok güveniriz. 14 yıl önce yapıldı ’çakar çakmaz çakan çakmak’ reklamı. Şimdi Samurai Derby de başarılı gidiyor. Yeni reklam kampanyalarımız da olacak.

Son reklamlarınızda ’milliyetçilik’ çağrışımı yaptığınız için eleştirildiniz...
Türk bayrağı açtık, Amerikan bayrağı mı açacaktık? O tarz yorumlar abartılı oldu. Türkiye’de üretim yapan, kendi teknolojisini üreten bir Türk markasıyız, bununla övünüyoruz.

EN ZOR GÜNÜM
Tek kişi çıkarmadık

2001 krizini hayatım boyunca unutmam. Allah kimseye bir daha yaşatmasın. Tüm alacaklar yarıya indi, borç iki katına çıktı. Hammaddeyi yurtdışından aldığımız için zorlandık. Tek işçi çıkarmadan krizi atlattık. Bir gün maaş geciktirmedik. Türk halkı o günleri unutmamalı. Nedense zoru kolay unutuyoruz. Bugünlerin değerini bilmeliyiz.

Kaynak : Vatan
Yazan : Elif Ergu 

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
teşekkürler...güzeldi...girişimci öykülerini çok severim....

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
eftelya' Alıntı:
teşekkürler...güzeldi...girişimci öykülerini çok severim....
Zaten en güzel kişisel gelişim yazılarıdır bu tür öyküler.
Ciddi bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, size bir uzman tavsiyesi!

"Hayat hikayeleri okuyun..."

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Zaten en güzel kişisel gelişim yazılarıdır bu tür öyküler.
Ciddi bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, size bir uzman tavsiyesi!

"Hayat hikayeleri okuyun....

Musatafa KURT ssayesinde cok okudum bu tür  kitapları...cok etkili oluyor gerçekten....

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
güzell bi başarı öyküsü..inş. ileride anlatacak bi başarı öyküm(üz) olur..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çokta başarılı reklamcılarla çalışıp, herkesin aklına kazıdılar her iki markayıda.
Teşekkürler.

E

ercan

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
cok güzel birşey gerçekten reklamların unutulmaz bir rolü var basarılarında teşekkürler :)