Bir Düşüşün Anatomisi

• Konbuyu başlatan Bülent
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Bülent tarafından oluşturulan Bir Düşüşün Anatomisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,407 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir Düşüşün Anatomisi
Konbuyu başlatan Bülent
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Bülent
B

Bülent

Kaza sonucu, isteyerek ya da yerçekimine karşı koyamadıkları için düşenler... Düşmeyi, hata sonucu oluşan bir kaza anı olarak yorumlayıp geçmeyin. Kimi zaman ufak tefek sıyrıklarla atlatılsa da, ciddi sakatlıklara, ölümcül kazalara yol açmamak için düşmeyi iyi bilmek gerekiyor.

İşte ufukta göründü! Varış çizgisine giderek yaklaşıyor. Şampiyonluğunu ilan edip yeni bir rekora imza atması an meselesi... O da ne? Hayır olamaz!.. Finale ilk varan kişi olmanın verdiği zevki tam yaşayacakken, küçük bir hata sonucu düşerek bu mutluluğu bir başkasının tattığını görmek, kuşkusuz bir sporcunun yaşayabileceği en büyük kâbuslardan biri.

Düşmenin "talihsizlik" olarak nitelendirilmediği anlar da var. Doğru zamanda kendilerini yere atan kaleciler, olası bir golü önleyerek takımlarının galibiyetinde büyük rol oynayan kahramanlar olabiliyorlar. Bir düşüşle kahraman ya da kaybeden sayılmaktan öte, önemli olan nasıl düşüleceğini bilmek.

Güreşçiler, jimnastikçiler, rodeocular ya da kayak sporuyla ilgilenenlerin ortak görüşüne göre, düşme eylemi motivasyon eksikliği sonucunda oluşan dikkatsizlik şeklinde yorumlanmamalı. Dengede durmanın önemli olduğu spor dallarıyla uğraşan sporcular, düşmenin estetik bir bütünlük içinde gelişmesi gerektiğine inanıyorlar.

Peki insanlar neden düşer hiç düşündünüz mü? Vücudun dengede durmasının aslında basit bir mantığı var. İnsanın ağırlık merkezinden geçtiği varsayılan doğrunun, ayaklar omuz genişliğinde açıkken tam orta noktaya denk düşmesi gerekiyor. Bu sayede insanoğlu kendini hayvan türünden ayıran iki ayak üzerinde durabilme yeteneğine sahip oluyor. Böylece vücut dengede duruyor, aksi halde bu denge bozuluyor ve düşme gerçekleşiyor.

Sporcu psikolojisiyle ilgilenen uzmanların, sporcuların yarışmalarda neden düştükleri üstüne geliştirdikleri kuram çok hayli ilginç. Uzmanlar, sporcuların düşmesini, ailede yaşanan bir tartışmanın ya da başka kişisel sorunların bir tür dışavurumu olarak yorumluyorlar. Öte yandan sporcu, kariyeri için çok önemli olduğunu düşündüğü yarışmalarda bu tip aksilikler yaşamıyor.

Çünkü tümüyle yarışmaya konsantre olan beyni, bilinçaltını bastırarak motivasyonunu bozacak düşüncelerin ortaya çıkmasını önlüyor. Düşmenin bir başka nedeni ise, vücudun yeterli miktarda su almaması ve susuzluktan kaynaklanan yorgunluk hissi. Bitkin düşen merkezi sinir sistemi bu durumdan öylesine etkilenebiliyor ki, bazen basit bir yürüme hareketini denetleyecek sinyalleri bile vücuda gönderemez hale geliyor.

Bazen beyni normalden fazla konsantrasyona zorlamak da düşmekle sonuçlanabiliyor. Beyin bu aşırı yüklenmeden kısa zamanda yoruluyor ve en kritik anlarda sporcunun zorlanmasına yol açıyor.

Düşmemeniz ve düşürülmemeniz dileklerimle...

K

Kristal

Biz düştüğümüzde dikkatsizlik deyip geçiştiriyoruz.
Sporcuların düşmesindeki psikolojik dışa vurum, hayli ilginçmiş.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sporcu psikolojisiyle ilgilenen uzmanların, sporcuların yarışmalarda neden düştükleri üstüne geliştirdikleri kuram çok hayli ilginç. Uzmanlar, sporcuların düşmesini, ailede yaşanan bir tartışmanın ya da başka kişisel sorunların bir tür dışavurumu olarak yorumluyorlar. Öte yandan sporcu, kariyeri için çok önemli olduğunu düşündüğü yarışmalarda bu tip aksilikler yaşamıyor.

Çünkü tümüyle yarışmaya konsantre olan beyni, bilinçaltını bastırarak motivasyonunu bozacak düşüncelerin ortaya çıkmasını önlüyor. Düşmenin bir başka nedeni ise, vücudun yeterli miktarda su almaması ve susuzluktan kaynaklanan yorgunluk hissi. Bitkin düşen merkezi sinir sistemi bu durumdan öylesine etkilenebiliyor ki, bazen basit bir yürüme hareketini denetleyecek sinyalleri bile vücuda gönderemez hale geliyor.

Psikolojik boyutu çok ilginç ???
Çok yararlı bir yazı teşekkürler..

S

selda

Düşmemeniz ve düşürülmemeniz dileklerimle...

Bu dileklerine bende katılıyorum :)
Emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş :D

B

bıldırcın

Yazı için Teşekkür ediyorum ama nedendir bilmem ben düşene çok gülerim :D
İsteyen kızabilir bana ama tutamam işte kendimi  :D
Yinede Allah kimseyi düşürmesin ;)

B

Bülent

bıldırcın' Alıntı:
Yazı için Teşekkür ediyorum ama nedendir bilmem ben düşene çok gülerim :D
İsteyen kızabilir bana ama tutamam işte kendimi  :D
Yinede Allah kimseyi düşürmesin ;)
Rica ederim.

Düşene gülmek her ne kadar hoş bir şey olmasa da, düşene bir tekme de siz vurmadığınız için kendi şanslı hissetmesine neden olabilir.  :)

B

bıldırcın

Yok tekme atacak kadar gaddar değilim :D Sadece gülerim :D
Kendim düşsem onada gülerim :D :D

S

senarist081

Güzel ve yerinde,herkese katkı sağlayacak bir paylaşım teşekkürler Bülent.Beynimizle sürekli iletişim halinde olmamız gerekiyor,otomatik kontrolü ihmal etmemeliyiz diye de düşünüyorum.

G

greenhouse

Kullanıcı
22 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
antalya
psikolojik mi fiziksel mi bilmem ama düşene gülmemek benim için imkansız.çok teşekkürler bülent
:)

B

Bülent

greenhouse' Alıntı:
psikolojik mi fiziksel mi bilmem ama düşene gülmemek benim için imkansız.çok teşekkürler Bülent.
Görmemiş gibi yapın ki düşen kendisini iyi hissetsin.  ;)

G

greenhouse

Kullanıcı
22 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
antalya
Bülent' Alıntı:
greenhouse' Alıntı:
psikolojik mi fiziksel mi bilmem ama düşene gülmemek benim için imkansız.çok teşekkürler Bülent.
ah keşke o dediğin mümkün olsa.kim olursa olsun kendimi tutamayıp gülüyorum

Görmemiş gibi yapın ki düşen kendisini iyi hissetsin.  ;)

G

greenhouse

Kullanıcı
22 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
antalya
ama bir daha olursa senin için deneyecem bülent.sağol