Bir Annenin Kızına Nasihatları

• Konbuyu başlatan CaspeR
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde CaspeR tarafından oluşturulan Bir Annenin Kızına Nasihatları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,603 kez görüntülenmiş, 45 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir Annenin Kızına Nasihatları
Konbuyu başlatan CaspeR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
herşey karşılıklı diye düşünüyorum tabiii kadınlar biraz daha idareci olmalı ama onlarda kocalarından sevgi ve anlayış görmek isterler zaten sevmeden olmaz bunlar

K

Kardelen

bende çok seversem yaparım bende yarence ile okyanusyaya katılıyorum inş uygulayabilirm evlenince :) eşim bana aynısını yapsa daha iyi olur ama yapmassa sabırla devam ederim ve sanmıyorumki bu şekildeki davranışlara kayıtsız kalınabilsin mutlu bi evlilk doğru insanı bulmak doğru insan olmak ...sevince herşeyi yapıyo insan :)

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
kardelen_87' Alıntı:
bende çok seversem yaparım bende yarence ile okyanusyaya katılıyorum inş uygulayabilirm evlenince :) eşim bana aynısını yapsa daha iyi olur ama yapmassa sabırla devam ederim ve sanmıyorumki bu şekildeki davranışlara kayıtsız kalınabilsin mutlu bi evlilk doğru insanı bulmak doğru insan olmak ...sevince herşeyi yapıyo insan :)
Ya ya.. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Sanırım bu yazıyı bir başka yerde daha görmüştüm Ve sanırım bu yazının sahibi Hasan kocamanoglu diye biliyorum.
Burada zorlada olsa yapılması gerekenler var neden bu zorlama onuda anlamadımmı desem.
Sanki bu bir kadının kızına değilde bir erkeğin kadınlara nasıhati gibi olmuş fazlamı gerçekçiyim bilmem ama zaten kızım diye başlayıp bitiren kişi bir erkek  yazının sahibinin  HASAN  KOCAMANOGLU oldugunu hatırlıyorum eğer yanlış hatırlamıyorsam sanki benim teorim sağlam gibi.
Ben inanmam abi bu ve gibi yazılara  bu kadını feodal toplumla özdeşleştirmek isteyen biat kültürünü kadına her anlamda aşılamak isteyen bir yazı ve yanlış.
Bu ve gibi yazılardan etkilenenlerin durumunu göz önüne alırsak vay bu ülkede kadının haline.
Bir anti feministim ama bu kadarıda değil burada feminizm değil bir çok şey ayaklar altında her şey ayrıntılarda gizli.
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın teşekkür ederim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Her ne kadar sıkılır veya daralsan dahi; anne ve babana bile anlatma.
Sakın anlatma, kanser olunca, "aaa ne mutluydun, neden buldu seni bu illet?" diye sorduklarında, gülümse! "Bilmem ki nerede hata yaptım, acaba kullandığım deterjanlar mı yanlıştı, yoksa hani geçen sene yediğim erik vardı ya, sakın ondan kapmış olmayayım?..." falan filan gibi abuk subuk cümlelerle insanları oyala!
Tabi kendini oyala aslında!

Erkek ise; fizik gücüne, kuvvetine sahip, cesur ve mücadelecidir.
Hatta bazıları bu mücadeleci ruhlarını eşleri üzerinde denemeye girerler ki, aman aman sakın yanılıpta orada burada bunlardan sözetme. Kolun gözün morarısa, "Ayyy canım kocam severken fazla sıkıştırdı..." de ve kikirde, ki inandırıcı olsun!

Velev ki; sıkıntı ve moralsiz olsan bile; yumuşak ve tatlı konuş.
Senin sıkıntılarından kime ne evladım? Koca gün ya ev ekonomisine katkıda bulunmak için iştesin ve bin türlü zahmetle bir de ev işlerini yapıyorsun, çoluk çocuk cabası, ya da evdesin ve aslında ne keyiflidir ev işleri, hiç yorulmazsın... Bak eşin nasıl fedakarca çalışıyor evinin geçimini sağlamak için. At sıkıntılarını içine, üzme adamcağızı!

Eşinin yatakta beklemesi onu huzursuz eder. İkide bir hastayım deme. Halinden şikayetçi olma. Sürekli canlı ve dinamik ol
Aaa ne ayıp? Yatakta yorgunum, hastayım vs vs gibi bahaneler. Cennetin kapılarını kendine kapatma, yorgunluktan ölsen bile tecavüze razı ol! Kaçınılmazsa zevk almaya bak hatta!

Bunları aralardan derelerden seçiverdim. Aslında her cümleye yorum yapardım ama, Korsan'ın dediği gibi uzun olur.:)
Nerde kaldı ortaklık? Hani kadın erkek eşitti?
Böylesi edilgen bir varlık yaratılmak isteniyorsa bu anlamsız yazının, (bu arada satır aralarında var bir kaç anlamlı öğüt ama onlarda kurunun yanında yaşta yanar misali siliniverdiler gözümden)
konu başlığı;
Köle Tacirinden Esir Kızlarına Nasihatler
olmalıydı.

C

catzilla

Bu annenin kızına verdiği tavsiyeler onun iyiliği içindir diye düşünüyorum :)

bu sözlerin arkasında, art niyetin olduğunu zannetmiyorum.

belkide ben körüm ya da ne bileyim, yanlış düşünüyorum orasını bilemiyorum...  ::)

kendi hayatımda da, elimden geldiğince bunları uygulamaya gayret ediyorum.

ama bir farkla, eşimde bana karşı aynı şekilde davranıyor.

Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
:-[

Bu yazıyı okuyunca kendimi o kadar garip hissettim ki.Ama bununbir tek bayan olmamla alakası yok.Öncelikle insan/birey olarak düşündüğümde hayal kırıklığı yaşadım.Her şey erkek için yapılmalı,içine atılmalı,kimseyle konuşulmamalı hele hele ailenle ve o ailede babaya hiç bir şey anlatılmaz/aktarılmaz. :'( Oysaki aile kavramı burada başlar benim için. Annem neyse babam da odur,elbette her şeyi belki babamla paylaşamam  ama yinede babaların da hakkı ...

Aslında yazmak istediğim bir sürü şey var ama....

Özeti; bir çok cümleye katılamayacağım. :-\

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Birilerinin bu yazının bir annenin kızına nasıhatı değilde Bir ERKEĞİN KADINA nasihatı oldugunu anlamakta zorlanmayacagını düşünüyorum.
Elbet o birileride bu konuyu bir zaman sonra okur heralde.

Ama okunmasa ne olurki sonrada kalkarlar kadına şiddete hayır kadın hakları savunulsun kadın erkek eşittir feodalizm kültürü yok edilmeli çağdaş olmamız gerkli der.
Akabınde buradaki nasihata uymayan kadın şiddete maruz kalır sonra utanç verici bir kurum olan MOR ÇATI gibi kurumlar kurulur.
Kadının biat kültüründen kaynaklı ekonomik bagımsızlıgı yok edilir herkeste bunu alkşışlar oh ne güzel.
Yaşasın nasıhatlar.
Nesine gerek kadının eşitlik yada karşılıklı saygı nasılsa biride çıkar ogluna böle nasıhatlar verir hoş hiçte öle biri çıkmaz asırlardır.

Ama bizim kadınımız biat ı ant bilip ugruna ne gerekiosa yapar aç kalır açıkta kalır şiddete maruz kalır evsiz kalır ocaksız kalır çoluksuz çocuksuz kalır ama saygıda kusur etmez neden NASİHAT öle her sartta biat.

Burada bir kaç erdem kullanılarak dolaylı yoldan kadının hak ve hukukunun yok edilmesi yazılırken harika degerlendirmeler okuyorum.
Aferin çağdaş olabilmeyi başardıgınız zaman en azından haklarınızın ihlal edilip edilmediğini anlamayı kavradıgınız zaman buraya bir yorum daha yazacagınızdan şüphem yok.
O zamana kadar kendi dogrularınıza yada evrensel dogrulara değil hasan kocamanın nasihatlarına bel baglayabilirsiniz.
Yanı kısaca bir erkeğin kadına verdiği nasihatlardan faydalanın.
Teşekkür ederim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla sizler bilimsel yazmışsınız sevgili Gülşah ve Korsan, benim yazdıklarım çok amiyane kaldı.:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Zynep' Alıntı:
Valla sizler bilimsel yazmışsınız sevgili Gülşah ve Korsan, benim yazdıklarım çok amiyane kaldı.:)
Sen ateşledin adiminim beni yorumunla vesselam esin kaynagımsın

Gülşah' Alıntı:
Yazdıklarını katılıyor ve destekliyorum paylaşımların için teşekkürler Korsan. :)
Katılımın için ben teşekkur ederim gülsah saolasın

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kendi hayatımda da, elimden geldiğince bunları uygulamaya gayret ediyorum.

ama bir farkla, eşimde bana karşı aynı şekilde davranıyor.
Sevgili catzilla, eğer konu başlığı "Evlenecek Kişilere Nasihatler" olsaydı kadın/erkek ayrımı yapmadan; çok farklı bir boyut kazanırdı yazı.
Çünkü "aile" kavramının önemine, özellikle kapılar kapandıktan sonra içeride olan bitenin dışarı taşınmaması konusuna canı yürekten katılıyorum. Hatta bazı çiftler ayrılırken çevrelerindeki kişiler neden ayrıldıklarını, çok mutlu göründüklerini bile getirip itiraz ederler. Ancak öyle durumlar var ki kadınların ne yazık susturulduğu, işte itirazım buna.
Ama sen zaten "eşimde bana bu şekilde davranıyor" diyerek aradaki farkı kabul etmişsin. :)

Ö

ölüdeniz

Aslında bu konunun başlığı bir annenin kızına nasıl köle olunur olması gerekiyor.böyle bir köle varmı veya böyle köle olmak isteyen varmı ::)

C

catzilla

Zynep' Alıntı:
Sevgili catzilla, eğer konu başlığı "Evlenecek Kişilere Nasihatler" olsaydı kadın/erkek ayrımı yapmadan; çok farklı bir boyut kazanırdı yazı.
Çünkü "aile" kavramının önemine, özellikle kapılar kapandıktan sonra içeride olan bitenin dışarı taşınmaması konusuna canı yürekten katılıyorum. Hatta bazı çiftler ayrılırken çevrelerindeki kişiler neden ayrıldıklarını, çok mutlu göründüklerini bile getirip itiraz ederler. Ancak öyle durumlar var ki kadınların ne yazık susturulduğu, işte itirazım buna.
Ama sen zaten "eşimde bana bu şekilde davranıyor" diyerek aradaki farkı kabul etmişsin. :)

Beni doğru anladığınız için teşekkür ederim :)

Sizin neyi anlatmak istediğinizi çok iyi anladım, bu konuda sizinle hem fikirim Zeynep ablacım. birde madalyonun öteki yüzü var... belki size yalan gelecek ama, yakın çevremdende edindiğim izlenimler doğrultusunda... şimdiki, yani yeni evli genç bayanlar çok tahammülsüz olabiliyorlar...  :-[ beni üzen bu inanın...

en ufak problemleri dahi hemen büyütüyorlarda büyütüyorlar. sebat etmek, sabırlı olmak, biraz idare etmek, biraz fedakarlık gerekiyor bence. yuvanın mutluluğu için, devamı için, kadına biraz daha ağırlık düşüyor gibi düşünüyorum. geçinmek çok zor bir olay kabul ediyorum. karşımızdaki kişi uyumsuzsa daha da zor.

Tarafınızdan yanlış anlaşılmak istemiyorum ama, yuvayı birazda dişi kuş yapar gibime geliyor... yani 40 yıl evli olupta geçinenlere imreniyorum mesela... onlarında elli kere boşanmaları gerekmezmiydi... neler neler yaşıyorlar kimbilir. günümüzde ise kimse kimseye tahammül edemiyor artık... kimse çekmek istemiyor. herkes benim diyor.. BEN

iyi günde kötü günde hastalıkta sağlıkta değilse... herşeyde ailelere anlatılırsa o yuva yıkılır...  

" kuş bile olsa huzurlu olduğu yerde durur, yoksa kaçar gider " o bakımdan tüm bu söylediklerimde, istisnaları hariç tutuyorum.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ölüdeniz' Alıntı:
Aslında bu konunun başlığı bir annenin kızına nasıl köle olunur olması gerekiyor.böyle bir köle varmı veya böyle köle olmak isteyen varmı ::)
Bak ne yazmışım Nihat?

Benden alıntı ;)
Böylesi edilgen bir varlık yaratılmak isteniyorsa bu anlamsız yazının, (bu arada satır aralarında var bir kaç anlamlı öğüt ama onlarda kurunun yanında yaşta yanar misali siliniverdiler gözümden)
konu başlığı;
Köle Tacirinden Esir Kızlarına Nasihatler
olmalıydı.

Ö

ölüdeniz

Zeynep inan senin yorumunu okumadan yazdım.çünkü bu konuyu daha önce ben bir başka sitede paylaştım.Korsan iyi hatırlar :) şu an senin yazdığınıda okudum hala şaşkın ördek gibiyim ::)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ölüdeniz' Alıntı:
Zeynep inan senin yorumunu okumadan yazdım.çünkü bu konuyu daha önce ben bir başka sitede paylaştım.Korsan iyi hatırlar :) şu an senin yazdığınıda okudum hala şaşkın ördek gibiyim ::)
Şaşırma yav. Aklın yolu birmiş demek ki.:)