Bilim adamları kişinin sosyalleşme düzeyini belirleyen beyin bölgelerini keşfett

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Bilim adamları kişinin sosyalleşme düzeyini belirleyen beyin bölgelerini keşfett başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,727 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Bilim adamları kişinin sosyalleşme düzeyini belirleyen beyin bölgelerini keşfett
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Sıcakkanlılık, mesafeli olmak, aşırı duygusallık, duyarsızlık gibi özellikler beyin yapınızdaki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Cambridge Üniversitesi'nden uzmanlar sıcak canlı, duygusal insanların orbitofrontal korteks ve ventral striatum beyin bölgelerinde daha fazla gri madde olduğu saptadılar. Bu bölgeler aynı zamanda çikolata ve seksten zevk almamıza izin veren alanlar. Çalışmaya göre, bazı insanlar sosyalleşmekten benzer şekilde heyecan duyuyor.

41 sağlıklı erkek üzerinde yapılan beyin tarama çalışmasında, duygusal sıcaklık ve sosyabilite değerlendirmesine dayalı ankette daha yüksek puan alan erkeklerin orbitofrontal korteks ve ventral striatum beyin bölgelerinde daha fazla gri madde saptandı. Bu beyin farklılıklarının doğuştan mı yoksa kişisel deneyimle mi kazanıldığı kesinlik kazanmadı. Ventral striatumun iltifat görmeyle aktif hale geldiği, orbitofrontal korteksin ise çekici yüzler ve gülümsemeyle etkinleştiği biliniyor.

Araştırmanın lideri Dr Graham Murray'ın bu konudaki görüşleri şöyle: "Sosyabilite ve duygusal yakınlık kişiliğimizin oldukça karmaşık özelliklerinden sayılıyor. Araştırma bu özelliklerin dile getirilişindeki farklılıkları biyolojik düzeyde anlamamıza katkıda bulunuyor. Sosyal etkileşimi ödüllendirici bulma düzeyimiz ile gıda, şekerli içecekler ve seks gibi, biyolojik dürtülerimizi harekete geçiren beyin bölgelerimizin ilişkili olması hayli ilginç."

alıntıdır..

Çalışma sonuçlarının otizm veya şizofreni gibi, sosyalleşmenin daha az ödüllendirici olduğu, sosyal etkileşim sorunlarının öne çıktığı psikiyatrik bozuklulara ışık tutabilecek nitelikte olması bekleniyor.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güzel bir araştırma olmuş. Ben de merak ettim doğrusu doğuştan mı yoksa kişisel deneyimle mi oluştuğunu.. Elbet insan kendini geliştiriyor fakat sorum şu: Aslında o maddeden var da o yüzden mi gelişenler gelişebiliyor yoksa çok az var ve insan kendini geliştirdikçe çoğalıyor.. mu?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
agokalper' Alıntı:
Sıcakkanlılık, mesafeli olmak, aşırı duygusallık, duyarsızlık gibi özellikler beyin yapınızdaki
Bence ilk önce bilimadamlarının, bunlarda hangisi normal insan davranışı ona karar vermesi gerekiyor ki, yapmaları çok zor.

Bir insanın sessiz sakin olmasımı normaldir, yoksa çok hareketli neşeli olmasımı.
İçine kapanık olması mı yoksa sosyal olmasımı. Hangisi doğru, kime göre neye göre.  :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İçine kapanık olması mı yoksa sosyal olmasımı. Hangisi doğru, kime göre neye göre.  
Makbul olan abartmadan sosyal olmasıdır.:)) Kendi huzuru ve mutluluğu için.

S

spiritualsigns

Bende bir klinikte beyin haritalama yaptırmıştım... pembe ve yeşil bölge çoğunluktaydı....

Haritada yeşil alanlar stres dalgaları, yani o bölgenin hızlı çalıştığını gösteriyor.

- Maviler istirahat dalgaları.

- Kırmızılar beyindeki yavaş frekanslı dalgalar, yani beynin tekleyen bir ağır araba gibi çalıştığını gösteriyor.

- Renkler yaş grubuna göre beyin fonksiyonlarının bozulup bozulmadığını gösteriyor.

- Yeşil, yeni başlayan bir depresyonun başlangıcı sayılabilir.

ben şu durumda şizofren falan olmam lazımmış.. doktorumun yalancısıyım...  8)

valla herşey yapıyorlarda sonuç görelim...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Haklı olabilirsin. O zaman sosyal insanlar mutlu insanlardır doğru mu :)
Bu şekilde bir cümle kuramam ama içine kapanık insanlardan daha mutlu olduklarına dair bir cümle kurabilirim.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Haklı olabilirsin. O zaman sosyal insanlar mutlu insanlardır doğru mu :)
Bu şekilde bir cümle kuramam ama içine kapanık insanlardan daha mutlu olduklarına dair bir cümle kurabilirim.
İnsanlar mutsuz oldukları için mi içine kapanırlar yoksa içine kapanık oldukları için mi mutsuz olurlar  :)

Biliyorum çok soru sordum sabah sabah ama, merak ettim :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsanlar mutsuz oldukları için mi içine kapanırlar
Bu karakter bence. Mutsuz olduğunda sosyal insanlar da belli bir süre içine kapanırlar. Bunda sorun yok ama genel anlamda bu şekilde ise bu bir karakterdir ve içine kapanık oldukları için mutsuzdurlar. Mutsuzlar şeklinde çok küt ve kesin bir kelime kullanmak da çok doğru değil ama..