Beynin en çok sevdiği renkler mavi ve yeşildir!

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Beynin en çok sevdiği renkler mavi ve yeşildir! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,753 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Beynin en çok sevdiği renkler mavi ve yeşildir!
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan candybaby
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Renkler, beynimizi önemli ölçüde etkiliyor. Dinamik renkler üretkenliği temsil ederken, huzuru simgeleyen mavi ve yeşil ise beynin en çok sevdiği renklerdir.

Beyin cerrahı Doç. Dr. Cahide Topsakal, beyin hakkında en çok merak edilenleri yanıtladı:

Beynin sevdiği renkler var mı?
Beyin huzur açısından en çok mavi ve yeşilin tonlarını sever. Kırmızı, agresifliği artırır. Bu nedenle yatak odalarına kırmızı koymayın. Çalışma odalarına kırmızı koyun ki, beyniniz sürekli dinamik olsun. İyi bir uyku çekmek için yatak odalarında pastel yeşilleri ve eflatunları tercih edin. Sarı ve portakal renk de, dinamik ve üretkenliği artıran renklerdir. Hayatlarında yeşil rengi çok tercih edenlerin, huzurlu kişiler olduğu bilinir.*

Beyin sağlığı için yararlı vitaminler neler?
B12, belki de beynin sevdiği tek vitamindir. Bu vitamin, hafızayı güçlendirir. Eksikliği halinde, bir demans hastalığı yaşanır. B12 eksikliği beyin hasarı oluşturduğu zaman, bunun geriye dönüşü yoktur. B12, sinir sistemi için en önemli vitamindir. Eksikliği, kansızlık da yapabilir ve bu nedenle beyin hasarı oluşabilir. B12 vitamini, kırmızı ette bulunmaktadır. Çok fazla kırmızı et yemeyenlerin, mutlaka B12 desteği almaları gerekir.

SAĞ SANAT, SOL DİL!
Beynin sağ yarım küresi ile sol yarım küresi arasındaki bağlantı nasıl kurulur?
Bu iki yarım küre, önemli bağlantı yolları ile aralarında sürekli haberleşirler. Ancak bazen, beynin tam orta hattına bir kitle oturur ve bu kitle bağlantı yollarını sekteye uğratır.

Beynimizin hangi tarafının baskın olduğunu nasıl anlayabiliriz?
Genellikle beynin sağ yarım küresi sosyal başarı, organizasyon, felsefe ve sanat ile alakalıdır. Sol yarım küre ise matematik ve dil öğrenme ile alakalıdır. Bu konuda bilimsel bir test olmamakla birlikte, şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Karşımızdaki kişinin yakalaması için havaya bir cisim atın. Refleks olarak cisme hangi koluyla hamle yaparsa, o kolun karşı tarafı baskın tarafıdır. Bazıları bazen sağı, bazen solu tercih eder. Bunlara, farklı beyin ameliyatları yapılır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Abi meslek icabı her renge sıcak bakarımda,koyu renkler hem evde hem işte tercihimdir valla.
Daha bir,net ruh haline sahip oluyor insan :)
Yeşili maviye tercih ederim onuda demeden edemeyeceğim :)
Teşekkürler konu için.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için...
Dikkatimi çekmişti,eski evlerin odaları ya yeşilin,yada mavinin tonları...Neden diye düşünürdüm belki de belirtmiş olduğunuz gibi huzur vermesinden,sanırım yeşil renk yeşil alanları,mavi renk ise gökyüzü ve denizi çağrıştırdığı için ::)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hep yatak odası rengi olarak kırmızıyı beğenmişimdir ama olmaması daha iyiymiş. :)
Birde bir çok test yaptım ve beynimin sağ lobu daha baskın çıktı. :)

Teşekkürler paylaşım için Özgür. :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Benim beynim farklı heralde:) çünkü hayatımda hiç mavi ve yeşil renk bir eşy tercih etmedim...
Tabi bu ay ev boyatmam da çoçukların fıstık yeşili ve turuncu şeçiminde evime giren yeşil renkgin dışında hayatımda yeşile ve mayiye pek yer yoktu :)

Kırmızı ve siyahı her zaman için çok severim..Eşyalarımd aolsun kıyafetlerimde olsun kırmısı ve siyah tonlu tercihimdir...
Bu tercihlerimi degiştirmenin zamanı gelmiş anlaşılan:)
Bu fıstık yeşilinin ferahlatıcı havasını ve turuncunun dinamik enerjisini çok sevdim..
Bundan sonra hayatıma daha çok fıstık yeşili latacagım gibi geliyor :)

Yatak odamı kırmızının tonuna boyatmayı düşünmüştüm istedigim tonu bulamayınca son anda vazgeçtim,şimdi rengi yeşil ve bej...
İyiki bulamamışım...

Son bir söz,deneyi de yaptım,en yakınımdaki kişiye aniden "yakala" diye kalemi attım sag eliyle yakaladı bende hep sag elimi öncelikli kullanırım..Buda beynin sol lobunu çalıştıdıgını gösteriyormuş diyecegim ama ben biliyorum ki,en çok beynimin sag lolu çalışıyor...Bu nasıl testmiş bir şey anlamadım...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Beynimizin hangi tarafının baskın olduğunu nasıl anlayabiliriz?
Genellikle beynin sağ yarım küresi sosyal başarı, organizasyon, felsefe ve sanat ile alakalıdır. Sol yarım küre ise matematik ve dil öğrenme ile alakalıdır. Bu konuda bilimsel bir test olmamakla birlikte, şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Karşımızdaki kişinin yakalaması için havaya bir cisim atın. Refleks olarak cisme hangi koluyla hamle yaparsa, o kolun karşı tarafı baskın tarafıdır. Bazıları bazen sağı, bazen solu tercih eder. Bunlara, farklı beyin ameliyatları yapılır.
Çok ilginç ama, sağ elini kullananlar ve sol elini kullananlar refleks olarak bu ellerini harekete geçirmezler mi?

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Benimde demek istedigim buydu...Her ne kadar sag lobumun daha çok çalıştıgını biliyor olsam da,ani hareketlerde özllükle reflekslerimde sag elimi kullanırım...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Et tüketemeyen biri olarak B12 almalıyım ama ihmal ediyorum malesef.
Evde en sevdiğim renk yeşil huzurlumuyum fazla değil ama huzur arıyorum ya ondan herhalde.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
...yatak odalarına kırmızı koymayın. Çalışma odalarına kırmızı koyun ki, beyniniz sürekli dinamik olsun. İyi bir uyku çekmek için yatak odalarında pastel yeşilleri ve eflatunları tercih edin. Sarı ve portakal renk de, dinamik ve üretkenliği artıran renklerdir. Hayatlarında yeşil rengi çok tercih edenlerin, huzurlu kişiler olduğu bilinir.*
Ben kırmızıyı her yerde kullanmak istiyorum. Agresifliği yansıtması kötü..

Genellikle beynin sağ yarım küresi sosyal başarı, organizasyon, felsefe ve sanat ile alakalıdır. Sol yarım küre ise matematik ve dil öğrenme ile alakalıdır.
Çok yetenekliyim yaw:) Hem sağ hem sol deli gibi çalışıyor maaşallah  :p

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Neden en sevdiği renk yeşildir diye araştıran oldu mu acaba benden başka  ;D ;D.
Hangi impulslara etki ediyor araştır o zaman, bizi de bilgilendirirsin :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Neden en sevdiği renk yeşildir diye araştıran oldu mu acaba benden başka  ;D ;D.
Hangi impulslara etki ediyor araştır o zaman, bizi de bilgilendirirsin :)
İmpuls falan bilmem ben. Tek araştırdığım renk tayfı ve renklerin dalga boyları, bunun yanında gözün algılama hassasiyeti. :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tek araştırdığım renk tayfı ve renklerin dalga boyları, bunun yanında gözün algılama hassasiyeti
Tamam ama sen beyne daha gelemedin:)) Gözde kaldın yani dış tarafta. göz bunu algıladıktan sonra beynin hangi tarafı işleve geçiyor da huzur buluyor. Asıl olay burada:))))

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Tek araştırdığım renk tayfı ve renklerin dalga boyları, bunun yanında gözün algılama hassasiyeti
Tamam ama sen beyne daha gelemedin:)) Gözde kaldın yani dış tarafta. göz bunu algıladıktan sonra beynin hangi tarafı işleve geçiyor da huzur buluyor. Asıl olay burada:))))
beyin rahatsız edilmediği sürece huzurludur bence hhaha.. en az rahatsız eden renk te yeşil.

beynin hangi tarafı işleve geçiyor hmmss... bakayım hemen. buldum bişey ama öğretmene ödev verir gibi oldu

Alpha (8-12 Hz)

Alpha dalgaları 7.5 ve 13 Hz arasındadır. Alpha dalgalarının can alıcı noktası 10 Hz civarındadır. Sağlıklı alpha üretimi, zihinsel beceriyi arttırır, zihinsel ahenge yardımcı olur, rahatlama duygusunu arttırır. Bu durumda elinizdeki herhangi bir işi başarmak için hızlı ve etkili hareket edebilirsiniz. Alpha hakim olduğu zaman kişiler kendilerini rahat ve sakin hissederler. Alpha bilinç ile bilinçaltı arasında köprü gibidir. Gevşemiş, rahatlamış normal insanlarda görülen başlıca ritimdir. Hayatımızın büyük bir kısmında, özellikle 13 yaştan sonra mevcuttur.

Eğer alpha dalganız normal limitlerinde ise iyi bir ruh halinde olursunuz, dünyaya daha doğru bakarsınız ve sakin hissedersiniz. Alpha, sınıfta veya işte öğretilen bilgiyi öğrenme ve kullanma anlamında beynin en önemli frekanslarından biridir. Gözlerinizi kapatarak veya derin nefes alarak alphayı arttırabilirsiniz; düşünerek veya matematik işlemleri yaparak da düşürebilirsiniz.

Dağılım : Bölgesel, genellikle bütün lobu içerir, göz kapalıyken daha fazla occipital lobda bulunur.

Subjektif duygu durumları : relax(rahat), sıkıntılı değil, uykulu değil, sakin, bilinçli

İlişkili iş ve davranışlar : meditasyon, eylem yok.

Fizyolojik ilişki : rahatlamış, iyileşmiş.

Eğitimin etkileri : rahatlama sağlatır.

Düşük alpha : 8-10 : iç farkındalık, zihin/beden etkileşimi, denge

Yüksek alpha : 10-12 : merkezleme, iyileşme, zihin/beden bağlantısı.

G

GTRST_ZEKİCİ

Kullanıcı
26 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
beyin renkleri seviyyor mu bilmem ama bence renklerin insana etkisi vardır.mesela ben sarı ve mavi
kendime daha yakın bulurum... 8)

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
yeşil benim vazgeçilmez rengim o rengi gördüğümde içim bambaşka bir huzur buluyor bu gerçek. yazı için teşekkürler

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
MİLLİYET - RENKLER konusunda 600’den fazla kişi üzerinde bir araştırma yapan bilim insanları, mavinin sakinlik ve huzur verdiği, kırmızının ise kişilerin dikkatini toplamasına yardımcı olduğu bulgularına ulaştı. Araştırma sonucunda mavi rengin yaratıcılığı desteklediği, kırmızınınsa detaylara dikkat çekmek isteyenlerin rengi olduğu bulundu. 600’den fazla kişinin yer aldığı araştırmada, bir dizi psikolojik test uygulandı. Bulgular, mavi rengin risk alma konusunda ilham verdiği ve hayalgücünü beslediğini ortaya koydu. 

ARAŞTIRMAYI yürüten ve Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde görevli olan Juliet Zhu, “Yaratıcılık isteyen bir konu için mavi rengin faydası olacağını” kaydetti. Araştırmacılar, teste giren kişilerin, renklerin düşüncelerini ne ölçüde biçimlendirdiğinin farkında olmadığını belirtti.

alıntı