BEN

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ayben tarafından oluşturulan BEN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,079 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı BEN
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

ayben

Ben" diye neye diyoruz?
      Bedenimize diyoruz.
      Gerçek bu değil.
      Bu, var oluşun en büyük yanılgısıdır.
      İnsanoğlunun geçmiş ve gelecekteki tüm sorunlarının tüm acılarının tek kaynağı, kendini beden olarak kabullenmiş olmasıdır.
      Peki gerçek ben nedir?

Ben, sonsuz sükûnettir.
      Ben, sınırsızlıktır.
      Ben, tam özgürlüktür.
      Ben, benzersiz ve eşsizdir.
      Ben, maddesel anlamda şekilsiz ve görünmezdir. O, hiçliktir. Buna rağmen vardır ve tek gerçektir.
      Ben, hiçbir şekilde yıkılmayan, dağılmayan, incinmeyendir.
      Ben, sınırsız dikkat, sınırsız farkında oluştur.
      Ben, mutluluktur.
      Ben, adalettir.
      Ben, güzelliktir.
      Ben, sevgidir.
      Ben, şefkattir.
      Ben, aşktır.
      Ben, coşkudur.
      Ben, dengedir.
      Ben, âhenktir.
      Ben, keskin ve kusursuz adalettir.
      Ben, tamamen korkusuzdur.
      Ben, ölümsüzlüktür. Zamana ve mekâna bağlı değildir.
      Ben, sonsuz enerji, sonsuz güçtür.
      Ben, tüm evrenlerin tek hâkimidir. Başka hâkimiyet ve güç kabul etmez ve izin vermez.
      Ben, tam farkındalıktır.
      Ben, acı, keder, sıkıntı ve pişmanlıktan tamamen özgür oluştur.
      Ben, sonsuz hafiflik ve sonsuz huzurdur.
      Ben, hem varlık hem yokluktur.
      Ben, herhangi bir kişilik değildir, Ben, kişiliksizdir.
      Ben, sonsuz yalnızlık, buna rağmen sonsuz kendine güvendir.
      Ben, sonsuz zekâdır.
      Ben, sonsuz akıldır.
      Ben, sonsuz bilginin tek kaynağıdır.
      Ben, hiçbir şeye ihtiyacı olmayıştır.
      Ben, tüm varoluşun, herşeyin, herkesin tek yaratıcısıdır. Aynı zamanda tüm varoluştan, herşeyden ve herkesten de tamamen bağımsız oluştur.
      Ben, hatasız ve eksiksiz oluştur.
      Ben, her an hazır oluştur.
      Ben, her an ölmek, her an doğmaktır.
      Ben, sonsuz renkliliktir, tüm tekdüzeliklerden tamamen uzak oluştur.
      Ben, her an renkli, her an bambaşka oluştur.
      Ben, asıl mükemmelliktir.

Ve "Ben"i bir beden olarak kabul ettik. Doğal olarak Ben, bütün saydığımız özelliklerini beden ile sürdürmeye çalıştı. Bedenin sınırlı ve ölümlü, incinebilir oluşu buna eklendi. Böylece beden, "Ben"den gelen enerjiyi ve gücü kullanarak kendinden başkasını önemsemeyen, yaptıklarını ve düşündüklerini doğru zanneden, çelişkili, karmaşık vahşi, yıkıcı, bölücü, duyarsız, anlayış ve hoşgörüden uzak, acı çeken ve çektiren , arzu ve korkunun pençesinde yaşamını sürdüren bir varlık haline geldi.
      Bu, doğal bir sonuç. Tek ve en önemli hatamız, Ben dediğimiz " sınırsızlığı " beden dediğimiz " sınırlılık " ile bir görmemizdir.
      Burada sâdece sözcükler var. Bu sözcükleri okumak ya da duymakla onları anlamış olmadınız. Çünkü hiçbir söz veya sözcük herhangi bir şeyi anlatamaz. Sadece anlatılmak istenen şeyi işaret ederler. Söylenenleri anlamanız, onlara şâhit olmanız ve onları yaşamanızla mümkündür. Onları yaşamanız da tam farkındalık ile mümkün. Tam farkındalık ise kendiniz dâhil her şeyi tamamen özgür bırakmakla çalışır. 

Alıntıdır

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
düşündürücü
o yüzden hemen bir cevap yazmak istemiyorum
biraz düşünüp hemen bir karşıt düşünce bulmalıyım :)
ama gerçekten düşündürücü
paylaşım için teşşekkürler

A

ayben

Aslında biraz metafizikle ilgili bir yazı oldu galiba, bedenin ötesi, maneviyat... Düşündürücü bir yazı evet bende fikirlerinizi merak ettim açıkçası ???

P

Paradoks

BEN EGOLARIMIZ YAPMIS OLDUGUMUZ GİRİSİMLERİMİZİN VE FİZİGİMİZİN DISARIYA YANSIMASININ HARMANLANMIS HALİDİR KANIMCA...

A

ayben

Ben; evet ben kendimizi sorgulamak ...
Bir bütünüz aslında beden ve ruhun ahenkli bir karışım.
Düşüncelerimiz, eylemlerimiz, hislerimiz, sözlerimiz, davranışlarımız ....
Bu böyle devam eder aslında sonu gelmez herkes farklı birşeyler katar ''ben''e nasıl algıladığımızdır aslında belki ''ben''.
Felsefe yapacak kadar bilgim olsa filozof olmayı çok isterdim aslında ya da düşünür olmayı çünkü bazen öyle düşüncelere dalıyorum ki çıkamıyorum işin içinden ...
Neyse tam farkındalık, sezmek ve algılamak meselesi burda özgür bırakırsak eğer tamamen yaşadığımızın farkında olacağımıza deyinilmiş.
Anlamak için okumak yetersiz ya da duymak görmek algılarımızın ötesi de var.
Yaşamak tecrübe edinmekte gerek ''ben''i bulmak için...

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ferrarasini satan adam adlı kitaptada bunu anlatıyordu
ama bence şu yaşadığımız zamanda bunlar biraz zor
içimizdeki beni bulmak

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
alparslan' Alıntı:
düşündürücü
o yüzden hemen bir cevap yazmak istemiyorum
biraz düşünüp hemen bir karşıt düşünce bulmalıyım :)
ama gerçekten düşündürücü
paylaşım için teşşekkürler
Karşıt düşünce illa ki:):)
Hoştu alpaslan:)
Ben de daha sonra yorumlamak hakkımı kullanayım.

S

semazen

Kullanıcı
19 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
TŞKLER AYBEN...ÇOK ZOR BİR İŞ ASIL BENİMİZİ BULMAK GALİBA...

K

korkuu

Kullanıcı
8 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence ben 3 harften oluşan bir sözcükkk
Yada birinci tekil şahısda diyebiliriz

M

mupare

Kullanıcı
8 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ist
Ben'den söz etmenin güçlüğü buradan itibaren başlar; ben sürekli oluşum halinde ve tamamlanmamış bir şeyden söz etmek her durumda zordur. İnsan kim, ne ve nasıl olduğunu ancak öldüğünde, portresi tamamlandığında anlayabilecektir

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
mupare' Alıntı:
Ben'den söz etmenin güçlüğü buradan itibaren başlar; ben sürekli oluşum halinde ve tamamlanmamış bir şeyden söz etmek her durumda zordur. İnsan kim, ne ve nasıl olduğunu ancak öldüğünde, portresi tamamlandığında anlayabilecektir
budur  ;)

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
herhangi bir kişilik değildir, Ben, kişiliksizdir.

teşekkürler ayben paylaşımın dikkat çekiciydi.... insan kendini yalnızca insanda tanır...(goethe)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
metin tam beyin fırtınası seminerlerindeki gelişim yazıları gibi bu aslında sorgulamayı gerektirecek sorguladıkça birbirine düğümlenecek düğümlendikçe çözülmeyecek birşey çünkü insanoğlu varolduğu günden bu yana hep kendini aramış ben diye sormus bazen kendini bulmuş bazen iyice kaybolmuş bazen yanlış yerde aramış yanlış sorular sormuş o yüzden ne bileyim okuyorum araştırıyorum kulaktan dolma şeylerle değil Allah'ın bize verdiği akılla bazı şeyleri soruyorum kendime ama inanç bazende koşulsuz teslimiyeti gerektirmez mi dedim o günden beri ben diye hiç sormuyorum kendime çokta mutluyum böyle   ;)