Bedensel Hafifleme İhtiyacındayım...

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Bedensel Hafifleme İhtiyacındayım... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,560 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bedensel Hafifleme İhtiyacındayım...
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bişileryapmaklazım
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Bir sabah kendimden kendime bir sesle uyandım, horluyormuydum ne? Evet evet öyle olmalıydı… Nefes almakta güçlük çekiyordum hemde kendimi sağlıklı hissettiğim bir dönemde.

Gürültüyle cıkan nefesimin sesi bana bedenimle ilgili bir farkındalık yaratmıştı. Neredeyse hiç horlamayan ben artık bedenimde biriktirdiğim fazla kilolarımdan ötürü horlar olmuştum. Bu tabi ki herkes için geçerli bir neden olamazdı ama benim için böyleydi. “ Nefes almakta zorlanmaktaydım…”

O anda beni en çok etkileyenin “Bedenimde biriktirdiğim fazla kilolarım” olmuştu. Buna neden ihtiyaç duymuştum? Aslında neleri biriktirmeye çalışıyordum? Bedenim şu anki durumuyla bana bir şey mi anlatmaya çalışıyordu? Bir mesajı vardı bana vermek istediği ama neydi?

Şüphesiz herkesin kilolu olması için bir sürü nedeni vardır. Kimilerinde beden kimyası değişime uğramıştır, iyileştirme sürecinde dışardan alınan yardımlar, ilaç vs istemsizce kilo oluşumuna neden olmuştur. Bu durum iyileşme süreci tamamlandığında biter.

Ancak benim içinde bulunduğum durum hiç te öyle değildi. Sağlıklıyken kilo almaya başlamıştım ve bu birikim tamamen benim içsel düşünce yapımın bana yarattıklarıydı.

Bir doktor arkadaşım şöyle derdi “Her zaman çok yemek yiyen kilo almaz ancak her kilo alan mutlaka yiyordur.” Galiba ben bu kategoriye giriyordum. Nedense son günlerde yediklerimden keyif almaya başlamıştım.

İçinde bulunduğum ruh halinin beni rahatsız etmeye başladığını farkettim. Artık giydiğimi yakıştıramaz, gittiğim yerlerde de kendimle meşgul olmaktan zevk alamaz olmuştum ve giderek sosyallikten uzaklaşıp kendi içime dönmüştüm. Orada beni benden başka kimse rahatsız edemezdi. Ama beni asıl rahatsız edenin de ben olduğumu algıladım. Anladım ki kendimi, gerçeğimi inkar etmekteyim ve kendimi yadsımaktayım.

Sonuç: Bu duruma bir son vermek! Rejim yapma kararını aldım…

Rejim yapma kararı aldıgım süreç içerisinde kendimi gözlemledim. Kendim derken tabiki zihnimden sözetmekteyim. Sürekli konuşan zihnimden. İçerden yada dışardan aldığı her sinyali değerlendiren zihnimden.

Rejim yapma isteğimin nedenleri vardı. Güzel bir bedene sahip olmak. Yani beğenilmek ! Ve var olabilmek! Anladım ki bunlara sahip olmaya ihtiyacım var ve ben yaşamımda her an bana fazla kilolalarımı farkedecek deneyimlere çekiliyorum. Diğer taraftan zihnim; o da ne kadar çirkin olduğumu söyleyip duruyor. Hatta bazen daha da ileri gidiyor ve “iğrençsin” bile diyebiliyor. İnanması pek mümkün değil değil mi. ? İnsan kendisine nasıl iğrenç diyebilir. Bilinçli aklımızla bunu asla demeyiz ama görüyorum ki bu kez zihnime bilinçaltım eşlik ediyor. Konuşan o. Zatialileri rahatsız olmuş besbelli. Bana iğrençsin derken ne demek istiyor ? Galiba zayıfla demek istiyor. Peki ben ne anlıyorum “berbatım”. O halde bir çelişki yok mu? Bilinçaltımın ifadesi ile bilinçli aklımın ifadesi hiç örtüşmüyor. Yani algı filtrem farklı çalışıyor. Peki bunu niye yapıyorum ? Ya da nasıl yapıyorum ? Anladım ki algılarımdaki filtreler ne kadar çoksa benim bilinçaltımı anlamam o kadar zor. Yani özetle ben bilinçaltımla temasta değilim. Yani ben kendi içimde ikiye ayrılmış durumdayım. Bütünlük içinde değilim. Bu durumda benim herhangi bir duruma müdahelem sözkonusu olabilir mi? Hayır! farkettim ki içimdeki bu çelişkili durum beni atalet içine sokmuş ve hiçbirşey yapmadan beklemekteyim.

Kilolarımın ardındaki içsel gerçeklerime döndüğümde gördüm ki korkular biriktirmişim, değişen yaşamın içindeki değişimlere uyum sağlamakta zorlanmış olmalıyım, kendimi yetersiz ve çaresiz ve güçsüz hissettiğim için kendimi yemeğe mahkum etmişim.

Her geçen gün artan kilolarım nedeniyle de kendimi hiç bir şeye değer bulmamaya başlamışım böylece hiç bir şeye layık olmama düşüncesiyle de “ne yapsam farketmez ” inancını oluşturarak kendimi yiyerek sabote etmeye başlamışım.

Bir diğer farkındalığım da kendimi geliştirdiğim yönlerimle fazlaca gurur duyarak kendimi ödüllendirme ihtiyacında olduğum gerçeği. Neyle ödüllendirmek? Yiyerek tabi.. Tatlılar, pastalar. vs..

İşte içsel bütünlük içinde olamamanın en güzel yansıması da buydu. Hem kendimi hiç bir şeye layık görmeden sabote etmek hem de diğer yandan egomu besleyerek bedenimi şımartmak. Yani biriktirdiğim korkularımla kaybettiklerimi, kendimi şımartarak geri kazanmak ihtiyacı. Tam bir paradoks…

Tüm bunların ardında aldığım rejim kararımı yeniden değerlendirdim ve bu kez gerçek ihtiyacımın bilinçte değişim olduğunu gördüm. Kendimi yeniden yapılandırmak için bu yolu izleme kararını aldım. Aksi halde irade ile ne yaparsam yapayım irade dışı kaldığımda yaptığım herşeyin geri geleceğinden emin olmuştum. Oysaki idrak etmek sürekli ve etkin bir sonucu hayatıma kazandıracaktı.

Böylece kilo verme serüvenime başladım. Şimdilik bu bilinç ve farkındalıkla önce gelmek istediğim kiloyu belirledim. İç dünyamdan bu kilo ile ilgili onay aldım ve bilinçli beslenme rejimine başladım. Ne mi oldu? Tabi ki sistem çalışmaya başladı ve ben de kilo vermeye başladım. Yeni bilincimle korkularımın yerini yeterlilik, değerlilik ve güce bırakırken, ataletin yerini de özgürlük alıyor.

Yazar: Rüya Yüksel
İndigo Dergisi - Kasım 2008

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir diğer farkındalığım da kendimi geliştirdiğim yönlerimle fazlaca gurur duyarak kendimi ödüllendirme ihtiyacında olduğum gerçeği. Neyle ödüllendirmek? Yiyerek tabi..
Nedense burası ilgimi çekti. Bahane mi acaba!? Yani yemek zevkinin üstüne söylenen bir bahane..
Ama yine de farkedilmiş bir gerçekmiş gibi davranarak sonuca ulaşılmış. Bu daha önemli:)

Teşekkürler Gülşah

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Genelde çikolata ile ödüllendiririz kendimizi ( genelleme yapmayayım yinede  :) )
Ama dikkat çektiğin nokta çok güzel Didem.
Bende teşekkür ederim. :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Güzel konu için teşekkürler Gülşah ;)
Sanırım benimde az biraz hafiflemeye ihtiyacım var.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Benimde hafiflemeye ihtiyacım var 2 kilo  :D :D bi türlü olmuyor yaa... Anlatım dili çok hoşuma gitti  :D ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
Anlatım dili çok hoşuma gitti  :D ;)
Benim de... :)
Böyle bir ihtiyacı hiç duymadım, hatta tersini yaşadığım zamanlar oldu.
Kişi  kilolarından rahatsızsa  rejim yapsın ama mutlaka bilinçli.
Aç kalmak rejim değil elbette, daha yeni yaşadık Muzaffer Kuşhan trajedisini. :(

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Ama Zeynep, senin ihtiyacın yok ki  :)
Sen de çok şekersin ama ... :)
İhtiyacım var demişsin ama çok vermeyede uğraşma sakın gelin hanım. :)

Ve bir de benim dikkatimi çeken bir şey var, kilo veren kişilerin yüz güzelliklerinde fark oluşmaya başlıyor, yüzleri sıhhatsizleşiyor gibi geliyor bana.
Kızlarım tatil öncesi girerler rejime, ve ben hep acı çekerim onlar için.
Yüzleri solar, bakışlarındaki canlılık kaybolur, çok üzülürüm.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
Gülşah' Alıntı:
Ama Zeynep, senin ihtiyacın yok ki  :)
Sen de çok şekersin ama ... :)
İhtiyacım var demişsin ama çok vermeyede uğraşma sakın gelin hanım. :)

Ve bir de benim dikkatimi çeken bir şey var, kilo veren kişilerin yüz güzelliklerinde fark oluşmaya başlıyor, yüzleri sıhhatsizleşiyor gibi geliyor bana.
Kızlarım tatil öncesi girerler rejime, ve ben hep acı çekerim onlar için.
Yüzleri solar, bakışlarındaki canlılık kaybolur, çok üzülürüm.
Doğru bende zayıflınca hep hastamsın diye soruyorlar yüzün solmuş diye...Aslında "Sağlık" için zayıflamalı "Moda" olsun diye değil...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Her zaman yemek yiyipte kilo almayan insanlara imrendim, yemek yemeyi seven biri olarak. :)
Ayrıca teşekkür ederim Zeynep. :)
Ama önce sağlık için vermeliyim.  :-[

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah' Alıntı:
Her zaman yemek yiyipte kilo almayan insanlara imrendim, yemek yemeyi seven biri olarak. :)
İşte ben bu gruptayım. :)
Hani düğün dernek vs gibi yemekli özel gecelerde, önümüze bir başlangıç tabağı konur ya, ordövr dedikleri, o tabağı siler süpürürüm oturduğum ilk 3 dakika içinde, daha yanımdakiler çatallarını ele almamışken.
Bir keresinde genç bir garson arkadaşım çok telaşlanmıştı.
Bana boş tabak konduğunu sanmış masaya göz atınca. :) "Hemen sizin tabağınızı getiriyorum, özür dileriz.", dedi önümden boş tabağı alıp, öylesine temizlemişim düşün yani. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama hemen ekleyeyim, çok hareketliyim. Hiç üşenmem, genellikle koşturma halindeyim zaten.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
Ama hemen ekleyeyim, çok hareketliyim. Hiç üşenmem, genellikle koşturma halindeyim zaten.
Ben uzun zamandır hareketsiz kaldımı hatırladım bugün öğlen yürüyerek gittim eve resmen nefes nefese kaldım yürümeyeli uzun zamanmı oldu acaba yoksa yaşalndımmı ??? ???

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Ben uzun zamandır hareketsiz kaldımı hatırladım bugün öğlen yürüyerek gittim eve resmen nefes nefese kaldım yürümeyeli uzun zamanmı oldu acaba yoksa yaşalndımmı ??? ???
Tembel seniii :):)
Benim yaşıma gelince napıcaksın?

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Zynep' Alıntı:
efsane_18' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Tembel seniii :):)
Benim yaşıma gelince napıcaksın?
Bilmiyorum ki üç ayak dolaşırım artık :D :D :D