Ayaklarıyla ameliyat yapan doktor

• Konbuyu başlatan ravza
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde ravza tarafından oluşturulan Ayaklarıyla ameliyat yapan doktor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,625 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Ayaklarıyla ameliyat yapan doktor
Konbuyu başlatan ravza
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Caps Lock
R

ravza

Kullanıcı
8 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Francisco Bucio'nun bir cerrah olmaktan daha fazla istediği birşey yoktu.27 yaşına geldiğinde bu düşü gerçekleştirmede epey yol almıştı.Ancak 19 eylül 1985'te Francisco'nun dünyası başına yıkıldı.8.1 şiddetinde meksika tarihinin en büyük depremlerinden biri 4.200 den fazla insanın hayatına mal oldu.Sarsıntılar başladığında Francisco 5.kattaki odasındaydı.Deprem sonrası ise zemin katında tonlarca yıkıntının altında kalmıştı.Kendine geldiğinde ameliyat yaptığı sağ elinin büyük bir çelik direk altında kaldığının farkına vardı.Acı içinde elini kurtarmaya çalıştıysada olmadı.Başaramayacağını anlayınca paniğe kapıldı.Kan dolaşımını sağlayamazsa elinin kangren olacağını ve kesileceğini bir doktor olarak biliyordu.Bilinç ve bilinçsizlik arasında gidip gelen Francisco gittikçe zayıf düştü.Dört gün sonrasında Franciscoya ulaşıldı ancak kurtarılması için elinin kesilmesi gerekiyordu.                                                                                                                                      Ailesi onun hayallerini bildiği için buna izin vermediler.Fazladan üç saat daha çalışılarak Francisco'nun eli kesilmeden kurtarıldı.Hemen hasteneye kaldırıldı.İlk adım ezilen eli kurtarmak için 18 saatlik ameliyat oldu.Günler geçti parmaklardaki sinirler yenilenmedi ve baş parmağı dışında dört parmağı kesildi.Artık Francisco kararını sağ elinin geride kalan kısmını kurtarmak olarak değiştirdi.Beş ameliyat daha geçirdi.Umudunu hiç yitirmedi son olarak ünlü bir plastik cerrah olan Dr.Buncke Francisco'nun iki ayak parmağını alıp yüzük ve serçe parmak olarak eline monte etti.Bir süre sonra Francisco sıkı çalışma sonucunda üç parmağıyla nesneleri tutabilir duruma geldi.İğneye iplik geçirebilmek için saatlerce acı içinde uğraştı.Dr.Buncke ona şöyle demişti:"El kendini ihtiyaçlara göre uyarlayan bir yapıdadır.İhtiyaç büyükse el becerisi de artar."Francisco olimpiyatlara hazırlanan bir atlet gibi çalıştı.Elini güçlendirmek için her gün binlerce düğüm atıp geri çözdü,yüzdü kumaşlar üzerinde dikiş çalışmaları yaptı.Nihayet büyük gün geldi çattı.Burnu kırılmış bir adamın ameliyatına katıldı.Francisco yalnızca araç gereci doktora verme görevini üstleneceğini sanıyordu.Ameliyatta doktor hastanın burnunda kullanmak üzere kaburgasından kıkırdak almaya hazırlanıyordu ki onun almasını istedi.Francisco cesaretini ellerinde toplayıp kıkırdağı aldı.Başka bir cerrahın 10 dakikada yapacağı işi o bir saatte yaptı ama bu bir saat,tam bir zafer gösterisiydi.Bugün Francisco Bucio yüksek saygınlığı olan bir plastik cerrah.Kimileri ona "ayaklarıyla ameliyat yapan cerrah" diye takılıyor.Yüzünde bir gülümseme ile şöyle cevap veriyor:"Elim güzel görünmeyebilir ama gayet iyi çalışıyor.Bu olağanüstü durum en çok sevdiğim işi yapmayı sağladı.Şimdi olağanüstü durumlarına ihtiyaç duyanlara bir şeyleri geri veriyorum".                                                                                                                                                                                    Nurullah Abalı'nın (Engeller aşılmak içindir)kitabından...

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
müthiş bir azim bu...  :eek: :eek:inanılmaz gibi görünüyor...
ayağımızdaki serçe parmağımızı kaybedene kadar onun kıymetini asla bilmeyiz...
tebrik etmek gerekiyor gerçekten... teşekkürler paylaşımın için...

Ö

ölüdeniz

RAVZA bu anlamlı paylaşımın için teşekkür ederim.bir kez daha gördükkü engelli olmak hiç bir işe yaramamak demek değil.yeterki azimli olalım.Aslında ben her zaman şunu söylerim biz insanlar engelliyiz yani sadece kolu veya ayağı olmayan engelli sayılmaz TEŞEKKÜRLER

R

ravza

Kullanıcı
8 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Rica ederim arkadaşlar yorumlarınızdan dolayı ben teşekkür ediyorum.HERŞEY BEYİNDE BAŞLAYIP BEYİNDE BİTER.

I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
buazmil ve ibretlik bir hikaye için emeğine sağlık tşk. ediyorum ;)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul

teşekkürler...
buyrun buda fotğrafı keyifli paylaşımlar arkadaşlar  :)

haykogokhan

haykogokhan

Kullanıcı
17 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
fotoğrafı koyan arkadaşa brawa...görselliğid desteklemek lazım demi... :D o kadarda kötü görünmüyor canım ;D

M

MENEKŞE1

Kullanıcı
22 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
GİRESUN
süperdi azmin başaramıyacığı hiç bişe yok yeterki kendimiz istiyelim

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ayaklarıyla ameliyat yapan doktor

Yav, tamam bu istisna olabilride.
Şahsen ben hasta olsam ameliyatımı yapıcak doktorun bunu ayakları ile yapmasını istemem.
Beni elleri  olan doktorlara emanet ediniz diyeyim bari.

H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
harikaydı her zaman azim başarı getirir.