Avucunuzdaki Kelebek

• Konbuyu başlatan Tülay
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde Tülay tarafından oluşturulan Avucunuzdaki Kelebek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,972 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Avucunuzdaki Kelebek
Konbuyu başlatan Tülay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Ahmet Şerif İzgören’in, ”Avucunuzdaki Kelebek” isimli  kitabindan;

Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç’a iki mektup verir; ’birini ben ölünce aç, ikincisini de beni defnettikten sonra açarsın’ der. Vefat ettiğinde Rahmi Bey ilk mektubu açar. Mektupta, ’Oğlum, senden tek bir isteğim var; beni çoraplarımla gömsünler’.İmam tüm ısrarlara rağmen bu talebi kabul etmez. Rahmetli Vehbi Koç ister istemez çorapsız defnedilir. Defin işlemi bittikten sonra Rahmi Koç ikinci mektubu açar: ’Bak oğlum bir çift çorap bile götüremedim’’

’’İnsanlar bir gün Tanrı katına çıkmışlar. ’Sana artık ihtiyaç kalmadı ey Tanrı. Biz insan bile yapabiliyoruz’. ’Öyle mi, yapın da görelim’ demiş\ Tanrı.
İnsanlardan biri eğilmiş yerden insan yapmak üzere bir avuç toprak almış. ’Hoop’ demiş Tanrı, ’kendi toprağızdan, kendi toprağızdan...’’

”Bir akşam arkadaşlarım bize oturmaya geldiler. Yanlarında Fransız bir kız. Kız, üniversitede ihtisas yapmak için ailesinden destek istemiş kabul etmişler. Yalnız, ”mirasından düşeriz” demişler. Kız bunu çok normal görerek anlattı, biz gözlerimizi Singapur maymunları gibi açarak dinledik!  O yüzden bazen söylüyorum; o insanların öğretileri, felsefeleri ve kitapları bana pek bir şey anlatmıyor. Kendi değerleriniz üzerinde düşünmeniz ve onları belirlemeniz, benliğinizi fark etmenizi ve hayatızla ilgili karar vermenizi kolaylaştırır.”

’’Bir gelin kaynanasıyla hiç geçinemiyor. Araları o kadar kötü ki gelin aktara gidip durumu anlatıyor: ’Onu mutlaka zehirlemeliyim ama bana öyle bir zehir ver ki, kimse fark etmesin’ Yaşlı aktar geline bir toz vermiş. ’Bunu her gün yemeğine çok az karıştır, fakat aranı çok düzgün tut, gülümse, iyi davran ki kimse senden şüphelenmesin’ demiş. Kızgın gelin kaynanasın her yemeğine muntazam o beyaz tozdan karıştırıp, bir ay ömrü kalan kaynanasına çok iyi davranmaya başlamış. Aradan bir ay geçince tekrar aktara gelmiş gelin: ’Bu zehrin panzehirini istiyorum. Zehirlediğimi anlamasın diye kayınvalideme farklı davranmaya, gülümsemeye ve saygı göstermeye başladım. Bu sefer onun da bana tavrı değişti, çok iyi bir insan oldu. Şimdi benim en iyi dostum. Onun ölmesine
müsaade edemem.’
Yaşlı aktar cevap vermiş: ’Panzehire ihtiyaç yok. Sana verdiğim zehir sadece tuzdu. O bir parça tuz, bugüne kadar kaç insanın arası düzeltti anlatamam.”

Etrafızda her şeyi para ve başarıya bağlayan bir sistem var. Oysa değerli olan doğru bir amaç uğruna harcanan çabalardır.”

G

greenhome

Kullanıcı
6 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
yazılanların hepsi çok düşündürücü ve güzeldi ellerine sağlık

G

gokhankonuk

Kullanıcı
7 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
teşekkürler safari harbiden çok hoşuma gitti

G

gokhankonuk

Kullanıcı
7 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
tülay hanım pardon bu mesaj size aitmiş

E

esge35

Kullanıcı
19 May 2007
En iyi cevaplar
0
0
değerli olan doğru bir amaç uğruna harcanan çabalardır.” tulayy elıne saglıkk ...

N

nesrin nur

Kullanıcı
28 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
selam tülay;paylaşımın için teşekkürler.yıllar önce okumuştum bu kitabı.dikkatimi çeken kitabın arka kapağında yazan şu yazıydı;'bu kitabı okudunuz ve beğenmediyseniz iade edebilir ve kitap için ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz ' kitabı almamı sağlayan bu yazıydı,ne kadar da güveniyorlar kitaplarına dedim kendi kendime ve alıp okudum.sonuçta kitap ve içimde ki örnekler beni etkiledi.sürükleyici ve insanı sıkmayan bir kitap ve sade bir dille yazılmış.tabiki kitabı geri vermedim hala mini kütüphanemde durur.sevgiyle ve mutlu kal arkadaşım

G

gullusah

Kullanıcı
11 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
muğla
çok güzel bi kitap. paylaşımın için çok sağol.eğer okumadıysanız DİKKAT VÜCUDUZ KONUŞUYOR u da okumasınızı tavsiye ederim.... ???

I

ilkay_

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ordu
arkadaslar bence okunması gereken bi kitap bi acıp bakın eminim ilginizi çekecek

I

ilkay_

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ordu
Ahmet Şerif İzgören'in, "Avucunuzdaki Kelebek" isimli kitabından;

"Ayvalık'tayım, 2003 yazı. Kıyıda, bizi dalışa götürecek tekneyi
bekliyoruz. Üç genç kız yanımıza kadar geldi. Kızlardan biri topallıyor, ayağının birini hep sürümek zorunda.
Durdular, bize Belediye Plajının olduğu yeri sordular. Biz de gösterdik; bir kilometre ötede bir yer... Kızlardan sağlam olan ikisi: 'Yaaa hadi geri dönelim, oraya kadar bu sıcakta yürünmez' diye fısıldandılar. Engelli olan kız, 'Ne var bunda? Yürürüz' dedi...
Şaka gibi bir şey! Yürüme engelli olan kız, bizim gözümüzün önünde öbür ikisini ikna etti, bize teşekkür etti ve devam ettiler. Biz gözlerimiz dolu dolu onları seyrettik. Sizce hangisi daha engelli?
Hayatınızın zor anlarında güçtür mücadele ruhu. Ona sahipseniz hiç korkmayın. Mücadele ruhunuz yoksa anlattığım her şeyi unutun, çünkü boştur sizin için."

"Bir genç kız bilge adamı şaşırtmak istiyor. İki elinin arasına bir
kelebek koyacak ve bilge adama, 'avucumun içinde bir kelebek var, canlı mı ölümü?' diye soracak. Ölü derse kelebeği salıverecek, canlı derse avucunu bastırıp kelebeği öldürecek, bilge adam her ne derse tersini ispat etmiş olacak. Kız kapalı tuttuğu ellerini bilgeye doğru uzatıyor: 'Avucumun içinde bir kelebek var: Canlı mı, ölümü?'
Bilge adam cevap vermeden önce uzun uzun kızın gözlerinin içine bakıyor ve cevap veriyor: 'Canlı da olması, ölü de olması senin ellerinde kızım, senin ellerinde'...

I

ilkay_

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ordu
gülşahcığım parca parca boyle hıkayeler var gercekten  bır sokukda okunan bı kıtap okumasanda bı goz at bence sevecegıne emınım eyer kı kısısel gelısım kıtapları sevıyorsan

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ilkay_' Alıntı:
gülşahcığım parca parca boyle hıkayeler var gercekten  bır sokukda okunan bı kıtap okumasanda bı goz at bence sevecegıne emınım eyer kı kısısel gelısım kıtapları sevıyorsan
Sevmezmiyim ben tam bir kitap kurduyum ama o kadar çook KG kitapları okudum ki  şimdi biraz daha genel kitaplar okumayı seviyorum ama vazgeçmiş de değilim.
Çünkü Kişisel Gelişm devamlı değişen ve yenilemem gereken bir kavram olduğundan.

Tavsiyene uyucam ve kitapçıma gidicince bakınıcam. :)
Teşekkür ederim. :)

I

ilkay_

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ordu
oooo cok ii demekı snden cok faydalanıcam cnm kıtap konsunda fıkır verırsen sevınırım ben daha bır sene olmamıstır kısıel gelısım merakım kıtap tavsıyelerını beklıyorummm ::)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İlk başlarda Dale Carnige kitaplarının serisini okudum.
Doğan Cüceloğlu/ tüm kitapları , bazı yabancı yazarlar var ama şuan adlarını hatırlayamadım.
Üstün Dökmen/ Mümin Sekman...vs...
Ayrıca KG sitemzin Kitap Önerileri ve En son Okunan kitap bölümlerinde inan çook güzel tavsiyeler var vede bizler de devamlı paylaşıyoruz.
Açıkcası biraz da kişinin kendine bağlı, isteyerek okumak çook önemli :) :)

Sende bulur ve okursan ve bizle paylaşırsan sevinirim.Çünkü bitmiyor valla kitap seçenekleri. :)