Atatürk’e Farklı Bir Bakış: “Mustafa”

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Atatürk’e Farklı Bir Bakış: “Mustafa” başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,045 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Atatürk’e Farklı Bir Bakış: “Mustafa”
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
mermaid' Alıntı:
film kalitesiz bir yapım her şeyden önce.Mustafa diye ayırması o zaten baştan niyeti ele veriyor.Atatürkü küçümseme amacıyla yapılmış bir çalışma projesi.devrimlerinin ne kadar başarıyla gerçekleştirildiğinden hiç söz etmemiş,ve bir sürü yalan.Amerikanın Atatürk'ü türk halkının gözünde küçültün projesine sonuna kadar hizmet etmiş.İngilizlerin ta 30'lu yıllardan beri yaydığı propagandaları metin olarak kullanmış tam bir karşı-devrim projesi ,utanmasalar mıstık diyeceklermiş.

kınıyorum...
Gişe hasılatına asla ve asla katkıda bulunmayacağımı, filmi korsan olarak izleyeceğimi (okuduklarımdan sonra emeğe saygım kalmadığı için, korsan olarak izlemekte hiç bir sakınca görmediğimden) söyledim defalarca.
İzledim ve arkadaşımıza katılıyorum.
Yazıklar olsun Can Dündar'a...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Filmi izledim,ancak Can Dündar ve film bu kadar eleştiriyi haketmiyor düşüncesindeyim.Belki çok güzel değil,sıradan,sinema için değil,televizyon programına yönelik belgesel bir film olmuş ama neticede geçmişte iyi yapıtlara imza atmış,yazılarını hayranlıkla okuduğumuz,bir zaman alkışladığımız insanıda bu kadar hafife almamak gerekiyor.Filmde daha çok Mustafa Kemal'in kişiliği,yalnızlığı,kendisininde insan olduğunu dile getiren sözleri ve yaşadığı sıkıntılar ön planda,belirtilen alkol,sigara,kadın gibi zaafları filmde belirtiliyor diye Atatürk'ü bizim nazarımızda küçültemez,yıpratamaz görüşündeyim.Bu kadar teknolojinin ilerlediği bir zamanda Kültür Bakanlığı,Mustafa Kemal Atatürk için yüklü bir finans ayırıp,sinemaya hayatını yakışır bir şekilde aktarmalı,bu proje için geç bile kalınmış durumda

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
ebruliyn' Alıntı:
Filmi izledim,ancak Can Dündar ve film bu kadar eleştiriyi haketmiyor düşüncesindeyim.Belki çok güzel değil,sıradan,sinema için değil,televizyon programına yönelik belgesel bir film olmuş ama neticede geçmişte iyi yapıtlara imza atmış,yazılarını hayranlıkla okuduğumuz,bir zaman alkışladığımız insanıda bu kadar hafife almamak gerekiyor.Filmde daha çok Mustafa Kemal'in kişiliği,yalnızlığı,kendisininde insan olduğunu dile getiren sözleri ve yaşadığı sıkıntılar ön planda,belirtilen alkol,sigara,kadın gibi zaafları filmde belirtiliyor diye Atatürk'ü bizim nazarımızda küçültemez,yıpratamaz görüşündeyim.Bu kadar teknolojinin ilerlediği bir zamanda Kültür Bakanlığı,Mustafa Kemal Atatürk için yüklü bir finans ayırıp,sinemaya hayatını yakışır bir şekilde aktarmalı,bu proje için geç bile kalınmış durumda
Çok iyiydi, teşekkürler.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çook geç oldu ama en sonunda dün izledim "Mustafa" filmini.
Hatta burada, Televizyonda o kadar çok negatif yorum duydum ve okudum ki, filmi izlerken dah bir dikkatli izledim ve abartılan hiç bir şeyi göremedim.
Ebru'ya katılıyorum, Can Dündar'a göre biraz sönük kalmış ama ne Atatürk " sigara, içki ve kadın düşkünü " olarak gösterilmiş, ne de önemsiz...sonuçta hepimiz ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerimizde " ülkemizin ( gerçi her ne kadar şuan koruyamasak ta) nasıl savaşlar dahilinde kazanıldığını" okutuluyor.
Oysa ki film de anlatılmak istenilen, burada da yorumlardan anlaşıldığı gibi, sadece "Mustafa" olarak ele almak istemiş ama biraz sönük, cansız kalmış bence, daha güzel aktarılabilirdi sinemaya diye düşünüyorum.
Ama yapılan yorumlar gibi değildi;  baktığım gözde :)

Sonuçta Atatürk'de bir insan ve, her insan gibi sigarada içebilir hatta fazlaca da  tüketebilir, içki de içebilir, bayan arkadaşlarıda olabilir, ama biz bu tarafı görmek istemiyoruz galiba...
Zülfü Livaneli'nin çok güzel bir yorumu vardı; Ülke olarak bazı durumları kabul etmekte zorlanıyoruz.