Atatürk 3 bin 997 kitap okudu

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Atatürk 3 bin 997 kitap okudu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,216 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk 3 bin 997 kitap okudu
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Erciyes Üniversitesi’nde verdiği konferansta Atatürk’ün, tesbit edilen 3 bin 997 kitap okuduğunu belirterek, ”Atatürk, keşke rakı içmese, tütün kullanmasa ve hardal yemeseydi de daha uzun yaşasaydı. Keşke ülkesine daha uzun yıllar hizmet edebilseydi” dedi.

Eski Bakan Zeybek, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ve Kültür Kulübü tarafından Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansta Atatürk’ün okuduğu kitapları anlattı. Atatürk’ün, Çanakkale Savaşı sırasında gemici feneri altında 37 kitap okuduğunu anlatan Zeybek, şöyle dedi: ”Atatürk, Çanakkale Savaşı sırasında, ’Orkun Kitabeleri’, ’Osmanlı Tarihi’, ’Kazak ve Kırgız Türkçesi’, ’Tatar Türkçesi’ okuyordu. Lenin, Jean Jack Rousso, Çalıkuşu, iktisat okuyordu. Atatürk bu kitapları en az 2’şer 3’er kez okuyordu. Bize okulda Atatürk’ün hep karga kovaladığı anlatılıyor. Tamam o da önemli belki ama, asıl bunların anlatılması, okutulması lazım.”

Zeybek, Atatürk’ün sadece kitap okumadığı, okuduğu kitaplardaki hataları düzeltip üzerine notlar aldığı da söyledi. Atatürk’ün çok iyi Fransızca bildiğini, İngilizce kitapları Türkçe’ye çevirtip okuduğunu anlatan Zeybek, ”Gündüzleri çok çalıştığı için kitapları akşamları okuyordu. Bu akşam oturmalarında tabii rakı sofrası da kuruluyordu. Keşke içmeseydi. Aslında bunun kötü olduğunu kendisi de çok iyi biliyor. Okuduğu bir kitabın kenarına, ’Rakı, tütün ve hardaldan uzak durun’ diye not düşmüştü. Keşke rakı içmeseydi, ke tütün kullanmasa ve hardal yemeseydi de daha uzun yaşasaydı. O’nun fikirlerinden ve hizmetlerinden daha uzun yararlanabilseydik.”

Namık Kemal Zeybek, konferans sırasında kürsüden konuşmak yerine, mikrofonu eline alarak protokol ve öğrencilerin arasında konuşmayı tercih etti. Zeybek’i, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, Türk Ocakları Başkanı Mustafa Öztürk, DYP Kayseri eski Milletvekili Sevgi Esen, öğretim üyeleri ve öğrenciler dinledi.

Z

zeyna007

Kullanıcı
16 Şub 2007
En iyi cevaplar
0
0
ahh biz de ATA’mız gibi olabilsek (kotu alıskanlıkları hariç) ama ona da hak vermek lazım butun milletin derdini üstlenmiş bir taraftan sakınlaesmeye ihtiyacı var  biz de onun kadar zeki olabilsek insallah az da olsa ona benzeriz AMİN

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
dünyada gelmiş geçmiş sayılı birkaç insandan biridir M. K. A.

S

Sorular__

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
Ataturk un meclis konusmalari asagidaki linkte..
http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/ataturk_konusma/ataturk.htm

Ataturk, tam bagimsiz bir Turkiye icin Kurtulus Savasi’ni
baslatmamis midir arkadaslar..neyi tartisiyoruz..lutfen okuyup
bilgilenelim,bilmedigimiz seyler hakkinda soylediklerimiz sadece
yorumdur ve gercekleri yansitmaz.Yolumuzu aydinlatan tarihi belgeler
vardir,okuyalim.

Efendiler,
İç politikamızda olduğu gibi, dış politikamızda da ana amacımız
Misakı Milli hükümlerini içermektedir. (Alkışlar) Ve Misakı Milliyi
kabul ederek, maddi ve manevi alanda tam bağımsızlığımızı kabul
edenleri derhal dost kabul ederiz.
Medeni dünyanın uluslararası ilişkilerde de ortaya attığı yüce, asil
düşünce ve arzunun bir özeti demek olan ”Her milletin kendi
geleceğine kendisinin egemen olması hakkı biz yer yüzünde yaşayan
milletlerin hepsine tanıyoruz. Bizim de bu hakkımızın kayıtsız
şartsız tanınması istiyoruz.”

Efendiler,

Ülkemizin gerek politik gerek ekonomik ölüm hükmünü ilan eden Sevr
Antlaşmasın uygulanmasına engel olmak üzere, ulusumuzun girişmek
zorunda kaldığı kararlı mücadelesi karşısında, o antlaşmanın bize
zorla kabul ettirilemeyeceğini birçok kanlı mücadelelerden sonra
anlayan İtilâf devletleri, bizi Londra’ya davet etmişlerdi. Pek az
süre önce asi sayılan Hükümetimizin böyle bir konferansa resmen
davet edilmesi, ulusumuz yönünden önemli bir siyasi başarıdır. Bu
davet Sevr Antlaşmasın fiilen ve hükmen yok olduğunu göstermesi
dolayısıyla da, giriştiğimiz bu mücadele yolunda, başarıyla bir
aşamaya ulaştığımızı görmekteyiz. Milli Misakımız içinde
akdedilebilecek bir barışı imzalamaya hazır olduğumuzu bütün dünyaya
göstermek amacıyla katıldığımız bu konferanstan hiçbir sonuç
çıkmadı. Londra Konferansı görüşmeleri sırasında ne kadar anlaşmaya
yatkın hareket ettiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Belki, olayı silah
kuvvetiyle çözümleyebileceğini zanneden Yunanistan anlaşmaya
yanaşmadı. (Kahrolsun sesleri)

S

Sorular__

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
bursa
ATATÜRK Devrimleri Özet

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Mustafa Kemal ATATÜRK
ATATÜRK DEVRİMLERİ

Atatürk askeri bir dahi ve karizmatik bir lider olduğu gibi, aynı zamanda
büyük bir devrimcidir. O dönemde, Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş
medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve kültürel açıdan gelişmiş toplumların
aktif bir üyesi olabilmesi için, modernize edilmesi gerekmektedir.

Mustafa Kemal de bunu yapmış,
1924 ile 1938 yılları arasında, insanların kurtuluşu ve hayatta
kalabilmesi için yaşamsal öneme sahip olan devrimleri hayata
geçirmiş; bu devrimler, Türk halkı tarafından büyük bir coşku ile
karşılanmıştır.

Harf Devrimi

Atatürk’ün gerçekleştirdiği en önemli devrimlerden birisi de, 3 Kasım 1928 tarihinde
Arap alfabesinin kaldırılması ve Latin alfabesinin kabul edilmesi olmuştur.

Kıyafet Devrimi

Kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar dinsel geleneklerden kaynaklanan çarşafı atıp,
modern giysiler, erkekler ise fes yerine şapka giymeye başlamışlardır.

Hukuk Sisteminin Laikleştirilmesi

1920 yılında kurulmuş olan yeni Türkiye Devletinin yeni bir hukuk
sistemine de ihtiyacı olduğunu bilen Atatürk, Mecelle, yani din esaslarına dayalı
Medeni Kanun yerine İsviçre Medeni Kanununu getirmiş, o dönemde geçerli olan ceza
yasası ise İtalyan Ceza Yasası ile değiştirmiştir. Kısacası Türk Hukuk Sistemi tüm çağdaş
gereksinimler ışığında modernize edilmiştir.

Öğrenimin Laikleştirilmesi

19. Yüzyıl başlarına dek, Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çeşitli eğitim sistemleri
uygulanmıştır. Atatürk, İslami eğitim veren medrese sisteminin, yeni toplumun
ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini; bu nedenle, batı modellerine benzeyen yeni bir eğitim
sisteminin oluşturulması gerektiğini görmüş, böylece önce öğretimin birleştirilmesi
(Tevhid-i Tedrisat) kanunu çıkarılıp dini eğitim veren tüm öğrenim kurumları kapatılarak,
bütün eğitim işleri Milli Eğitim Bakanlığı çatısında birleştirilmiş,
1933 yılında da bir üniversite reformu gerçekleştirilmiştir.

Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar

Atatürk Devrimleri ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadına
yeni haklar tanınmış; kabul edilmiş olan yeni Medeni Kanun gereğince kadınlar da
erkeklerle eşit haklara sahip olmuş, resmi görevlere atanmaları, oy vermeleri ve
Millet Meclisine seçilmeleri mümkün kılınmış; tek eşlilik ilkesi ve
kadınlara tanınan eşit haklar, Türk toplumuna bir canlılık kazandırmıştır

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Bu güzel bilgiler için teşekkürler..

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Bayada Okumus Ata'miz Teşekkürler ;)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
o büyük liderdi bukadar okuması da bunu gösteriyor ve atamız çok zor şartlarda okudu.... ama maalesef çoğumuz zamanım yok bahanesine sığınıyoruz daha da kötüsü çocuklarımızada bu alışkanlığı kazandıramıyoruz... Bu anlamlı bilgileri bizimle paylaştığınız için tşk ederim

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
diloş' Alıntı:
o büyük liderdi bukadar okuması da bunu gösteriyor ve atamız çok zor şartlarda okudu.... ama maalesef çoğumuz zamanım yok bahanesine sığınıyoruz daha da kötüsü çocuklarımızada bu alışkanlığı kazandıramıyoruz... Bu anlamlı bilgileri bizimle paylaştığınız için tşk ederim
Gerçeklerin altını çizdiğin için ben teşekkür ederim.

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
ben 2 bin dolaylarında biliyordum.. teşekkürler :) daha küsüratının küsüratı kadar kitap okumamışımdır

C

catzilla

Atatürk'ü o kadar çok seviyorum ki,

Gerçekten çok zeki bir insanmış.

O bambaşkaymış.

Onun yerini hiç kimse dolduramaz...  :-[

E

erhan1067

Kullanıcı
6 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler Atam :-[

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Büyük taaruz öncesi gece bitirdi "Çalıkuşu" adlı eseri ve diger komutanlarınada okumaları için verdi...
Kurtuluş savaşı sırasında hem gönüllü hemşirelige kollarını sıvarken hem "Ateşden gömlek" adlı eserini yazdı Halide EDİP ADIVAR...
Şimdi düşünüyorum,insanların "zamanımız yok" diye yakındıkları bu zamanda,24 saat içinden yarım saatlerinide mi ayıramazlar? O zaman Ulu Önder Atatürk de böyle bir şeyin ardına sıgınmalıydı...Hayatı okumak diye geçiştirmek yerine,hayatı başkalarının gözünden de okumak gerekli...Sonuçda ben bir yabancı yazar okurken,oranın kültüründen tut,yaşam şekline,aile içi iletişime,düşünce hüriyetine kadar bir çok bilgi ediniyorum...Ama okumayıp etrafımı gözlemlemekle yetinsem bir çok konuda  eksik kalacağımdan eminim....

S

spiritualsigns

Bu sitede Atatürkümüzü aşmış cevherler var....
Her gün bir kitap okuyanından tutunda hızını alamayıp iki kitap devirenide...

Benim aklım beynim müsaade etmiyor haftada yedi kitaba... Sevgili Atatürküm beni affet sana yetişemedim... Yılda 3-5 kitap okuyorum ama adam gibi... anlayarak özümseyerek... ve biliyorsun ki iş kitap okumakta değil.... Hayatı bir kitap gibi yaşamakta....