Arşimet ve Buluşları

• Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde dideM tarafından oluşturulan Arşimet ve Buluşları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 61,512 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Arşimet ve Buluşları
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan iBrAhİm MERT
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Arşimet (Archimedes) (M.Ö. 287, Sicilya - M.Ö. 212), Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis..

Sicilya’nın Syracuse bölgesinde dogup büyüyen Arsimet Mısır’ı gezmis zamanının
bilgilerini toplamıs, Euclid’in eserlerini çalısmıs, kendi zamanında arkadası olan Samos lu
Canon dan da bilgiler ögrenmis ve sonra kendi buluslarını yapmaya baslamıstır.

Milattan önce 250 civarında Arsimet “Küre ve Silindir Hakkında” adlı çalısmasında küre
ve silindirin hacmini hesaplamak
için formül verir. “Yüzen Vücutlar” adlı eserinde
günümüzde Arsimet prensibi olarak bilinen prensibi verir. 8ki ve üç boyutlu geometride
küre, çember ve sipirallerle ilgili eserler yazmıstır.Onun fikirleri kendi çagdaslarından
binlerce yıl ileriydi öyle ki integral hesabın baslangıç bir uygulamasını içeren çalısmaları
vardı. Oysa kendisinden iki bin yıl kadar sonra integral kavramı gelistirilmeye
baslanacaktı.

• “Çemberin Ölçümü” adlı çalısmasında çok ileri yaklasım hesapları içeren yöntemle
karekök 3 ve pi için yaklasık bir deger verir. Archimedes pi nin, yani bir çemberin
çevresinin çapına oranının, yaklasık olarak 3,14 oldugunu
( O zaman Yunanlılar ondalık
sayıları bilmiyorlardı, dolayısı ile 3 1/7 ile 3 10/71 arasında oldugunu buldu. Pi nin bu
yaklasık degerini bulma yöntemi ancak 17. yüzyıl sonlarında seri açılımları teorisi
gelistikten sonra açıklıga kavusmustur.

• Archimedes, kendi adıyla tanınan sıvıların dengesi kanununu da bulmuştur. Söylendiğine göre, bir gün Kral II Hieron yaptırmış olduğu altın tacın içine kuyumcunun gümüş karıştırdığından kuşkulanmış ve bu sorunun çözümünü Archimedes' e havale etmiş. Bir hayli düşünmüş olmasına rağmen sorunu bir türlü çözemeyen Archimedes, yıkanmak için bir hamama gittiğinde, hamam havuzunun içindeyken ağırlığının azaldığını hissetmiş ve "Buldum, buldum" diyerek hamamdan fırlamış. Acaba Archimedes'in bulduğu neydi? Su içine daldırılan bir cisim taşırdığı suyun ağırlığı kadar ağırlığından kaybediyordu ve taç için verilen altının taşırdığı su ile tacın taşırdığı su mukayese edilerek sorun çözülebilirdi.

• Archimedes'in araştırmalarından önce, tahtanın yüzdüğü ama demirin battığı biliniyordu; ancak bunun nedeni açıklanamıyordu. Archimedes'in bu kanunu doğada tesadüflere yer olmadığını, her zaman aynı koşullarda aynı sonuçlara ulaşılacağını göstermiştir. Archimedes, 23 yüzyıl önce, modern bilimsel yöntem anlayışına çok yakın bir anlayışla, bugün de geçerli olan statik ve hidrostatik kanunlarını bulmuş ve bu katkılarıyla bilim tarihinin en büyük üç kahramanından birisi olmaya hak kazanmıştır.

Roma generali Marcellus, Sirakuza'yı kuşattığında, Archimedes adlı bir mühendisin yapmış olduğu silahlar nedeniyle şehri almakta çok zorlanmıştı. Bunların çoğu mekanik düzeneklerdi ve bazı bilimsel kurallardan ilham alınarak tasarlanmıştı. Örneğin, makaralar yardımıyla çok ağır taşlar burçlara kadar çıkarılıyor ve mancınıklarla çok uzaklara fırlatılıyordu. Hatta Archimedes'in aynalar kullanmak suretiyle Roma donanmasını yaktığı da rivayet edilmektedir. Ancak bütün bunlara karşın M.Ö. 212 yılında Romalılar Sirakuza'yı zapt ettiler ve şehrin diğer ileri gelenleriyle birlikte Arşimet'i de öldürdüler.

Archimedes in basarıları gerçekten sıradısı üstündü. O tüm zamanların en büyük bilim
adamıdır dense yeridir.O integrali o zamanda bulmustu. Ama ne onun zamanında ne de
ondan sonra uzun süre hemen hemen 2000 yıl kadar zaman süresince onun çalısmaları
üzerinde ugrasarak yeni ilerlemeler kaydeden olmadı. Onun yerine maalesef söz sahibi ve
otoriter olan krallık ve onlara baglı akademik çevrelerin belirledigi yönde çalısmalarla bosu
bosuna 2000 yıl kaybedildi. Ancak Kepler, Cavalieri, Fermat, Leibniz ve Newton
Arsimet’in çalısmasından integral hesabı ve calculusu kurdu ve gelistirdiler. Simdiki
medeniyete de bu sayede ulasmıs olduk.

Arsimet’in ölümü üzerine birinci senaryo:
Arsimet bir problem üzerinde o kadar mesgul ve dikkatini vermisti ki Romalıların ne
geldigini ne de sehrin Romalılara geçtigini farketmisti. Bir askerin geldigi ve kendisini
Marcellus’a götürmek istedigi fakat Arsimet’in ise çalıstıgı problemi çözüp ondan sonra
gidecegini söyledigi bunun üzerine askerin Arsimet’i öldürdügüdür.

Arsimet’in ölümü üzerine ikinci senaryo:
Bir Romalı asker kosarak kılıcını çekip öldürmek için arkasından geldiginde Arsimet hiç
aldırmadan çalısmasına devam ettigi ve Romalı askerin Arsimet’i öldürdügüdür.

Arsimet’in ölümü üzerine üçüncü senaryo:
Üçüncü ve son senaryo ise günesin büyüklügünü hesaplamak için kullanacagı çemberler,
açılar ve matematiksel aletlerle Marcellus’a giderken askerlerin altın tasıdıgını sanıp
Arsimet’i öldürdükleridir.

Alıntı

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Arkadaşlar, belki biraz uzun diyeceksiniz ama neredeyse herşeyi bulmuş adam ve herkes onun formüllerinden, buluşlarından yola çıkarak keşfetmiş diğer herşeyi.. Gerçi pek keşfedecek birşey bırakmamış öbürlerine ama.. :)

Yani sonuç olarak bir göz atın derim..

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
başarılı insanların en başında gelenlerdendir Archimedes benim için..
detaylandırdığın için teşekkür ederim dideM

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Arşimet harika bir bilim adamı mucit fizikçi olabilir.
Ama aşagıda geçen paragrafa katılmıyorum. Nedenini paragrafın altına yazıcam.Önce paragraf

Archimedes'in bu kanunu doğada tesadüflere yer olmadığını, her zaman aynı koşullarda aynı sonuçlara ulaşılacağını göstermiştir.

Tesadüf vardır olasılık  bilimi bilim yüzde sıfırda olsa olasılık ihtimalini yok saymaz.
Gelelim raslantıya yani tesadüfe ve bilim ne diyor

Olasılık Hesabı Bilimi.  (Os. Hesab-ı ihtimalî, Fr. Calcul des probabilites). Rastlantının yasalarını araştıran bilim... Bilim, olabilirliliğin (Fr. Probabilite), eşdeyişle rastlantının (Os. Tesadüf( varlığını göz önünde tutmak zorundadır. Mekanik gerekircilik,
rastlantının varlığını yadsıdığı için birçok yanılgılara düşmüştür. Rastlantı vardır ve daima göz önünde
tutulmalıdır.
Diyor veselam.

Konu güzel ellerine saglık didem ayrıca yorumlarda birbirinden güzel.
Konu ve yorumlar için teşekkürler

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Archimedes'in bu kanunu doğada tesadüflere yer olmadığını, her zaman aynı koşullarda aynı sonuçlara ulaşılacağını göstermiştir.

Tesadüf vardır olasılık  bilimi bilim yüzde sıfırda olsa olasılık ihtimalini yok saymaz.
Yalnız olasılık ile tesadüf farklı şeylerdir.
Hep zar örneği verilir, ben de öyle yapacağım.. Bir zar attığınızda üste 5 gelme olasılığı 1/5'dir mesela. Bu olasılıktır.
Tesadüf farklı bir kavramdır, olasılık değildir. Tesadüfte ne olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz, olasılıkta ise birkaç alternatifiniz vardır. Birinden biri mutlak olacaktır..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:

Yalnız olasılık ile tesadüf farklı şeylerdir.
Hep zar örneği verilir, ben de öyle yapacağım.. Bir zar attığınızda üste 5 gelme olasılığı 1/5'dir mesela. Bu olasılıktır.
Tesadüf farklı bir kavramdır, olasılık değildir. Tesadüfte ne olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz, olasılıkta ise birkaç alternatifiniz vardır. Birinden biri mutlak olacaktır..
Zarın hiç yere düşmeyeceği yada düşemeyeceği ihtimalmidir değilmidir?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Zarın hiç yere düşmeyeceği yada düşemeyeceği ihtimalmidir değilmidir?
Dışarıdan hiçbir müdahale olmadığı sürece olanaksızdır gibi görünüyor.
Zaten hiç bir dış etken olmasa zarın olabilme ihtimali bile olanaksız görünüyor.
Ama bak emin değilsin yani evrenin  oluşumunda beri olanaksız gibi görünen durumlar olmuşturki yazmakla birmez.

Bir uçaktan atladın paraşütün yok kurtulma olasılıgın kaç ? kaçta kaç bin bilim adamına soralım  bilimsel olarak sıfır.
Ama kurtulanlar var ? Dış etken mi hani ? Yani tesadüf te bir ihtimaldir hep vardı, var, var olucaktır.

Geri zar örneğine gelirsek5 gelme htimali beşte 1 dedin ya binde birde olabilir 5 te 5 te :)
Dogrumu 5 kere zar atarsın beşindede 5 gelir.
Bin kere atarsın 1 kere 5 gelir  tesadüfmü ? :) İhtimal içimi dışımı ? bence ihtimal tamamen tesadüf ama ihtimal :)

Burada farklı düşünüoruz ama olsun farklılıkları severim.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir uçaktan atladın paraşütün yok kurtulma olasılıgın kaç ? kaçta kaç bin bilim adamına soralım  bilimsel olarak sıfır.
Ama kurtulanlar var ? Dış etken mi hani ? Yani tesadüf te bir ihtimaldir her vardı var var olucaktır.
İşte bu dediğiniz tesadüftür. Buna dış etkenler de neden olabilir, ilginç tesadüfler de.. Mesela benim patronum kaza yaptı. Emniyet kemeri takılı olsaydı bariyer üç parçaya bölecekti. Takmadığı için kurtuldu. Bu tesadüf işte.. Ama ihtimale bakacak olursan onun kaza yapma olasılığı 1/2, yani %50.Ya yapacak ya yapmayacak. Dolayısyla tesadüfle olasılığı birleştiremezsin..

Geri zar örneğine gelirsek5 gelme htimali beşte 1 dedin ya binde birde olabilir 5 te 5 te
Dogrumu 5 kere zar atarsın beşindede 5 gelir.
Bin kere atarsın 1 kere 5 gelir  tesadüfmü ?  İhtimal içimi dışımı ? bence ihtimal tamamen tesadüf ama ihtimal
Zaten bir kere attığında 1/5 dir 5 gelme olasılığı. 1000 kere atarsan 1/5^1000 olur. Bunu hesaplayabilirsin.

Bu arada ben çıkıyorum işyerinden. Bilahare cevap vereceğim bir sonraki yorumuna.  ;)
İyi akşamlar:)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Korsan' Alıntı:
Gelelim raslantıya yani tesadüfe ve bilim ne diyor

Olasılık Hesabı Bilimi.  (Os. Hesab-ı ihtimalî, Fr. Calcul des probabilites). Rastlantının yasalarını araştıran bilim... Bilim, olabilirliliğin (Fr. Probabilite), eşdeyişle rastlantının (Os. Tesadüf( varlığını göz önünde tutmak zorundadır. Mekanik gerekircilik,
rastlantının varlığını yadsıdığı için birçok yanılgılara düşmüştür. Rastlantı vardır ve daima göz
Bak sanırım  bir anlam kargaşası yasıyoruz olasılık bilimi tesadüf yada raslantı ne dersen de var diyor dedim.
Olasılık bilimi ile tesadüf ayı şey demedim olasılık bilimi TESADÜF var diyor dedim.
Bende tesadüf var diyorum.
Akşama devam ederiz efendim  görüşürüz

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
He tamam o zaman, şimdi anlaştık!

Tesadüf diye bir şey var bence de, hatta tabiiki var. Ben, olasılık ile tesadüf aynı şey dedin zannettim. Boşuna mı yorulduk yani şimdi bu kadar mesaj attık:))

Neyse, sonuçta anlaştığımıza sevindim. :)

Ayrıca yorumlarınız için de teker teker teşekkür ediyorum arkadaşlar.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Boşuna olurmu yaf yazdık işte dediğin gibi bende var diyorum ama arşimet demio :)
Arşimet doğada tesadüfe yer olmadıgını söylüyor.
Bende var diyorum senin gibi.

Ben teşekkür ederim