Arılar yok olunca kıyamet kopar mı ?

• Konbuyu başlatan Gozde
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Gozde tarafından oluşturulan Arılar yok olunca kıyamet kopar mı ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,967 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Arılar yok olunca kıyamet kopar mı ?
Konbuyu başlatan Gozde
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz

Einstein 'Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter' demişti. Dünyanın her yerinde arılar gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor...

ABD başta olmak üzere dünya genelinde onlarca ülkede, bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Arıların ekolojik denge ve insan yaşamı için hayati öneme sahip olduğunu açıklayan uzmanlar ise “Arıların neden öldüğünü tespit edemezsek sonumuz gelebilir” uyarısını yapıyor. ABD’de bahar mevsiminin gelişiyle birlikte 2.5 milyon kovanın 600 bini aniden boşaldı. Türkiye’de ise arı nüfusunun yüzde 30 oranında azaldığı belirtilirken, Hırvatistan’da 5 milyon arı 48 saat içinde öldü. İspanya’da arı kolonileri ortadan kayboldu. Polonya’da arı nüfusu yüzde 60 azalırken son 1 hafta içinde Alaska, Kanada, Avustralya, Yunanistan, İsviçre, İtalya, Almanya ve Portekiz’de de bal arılarının gizemli bir şekilde kaybolduğu bildirildi

Küresel ısınma mı?
Arıların gizemli bir şekilde topluca ölmesi akla ilk olarak küresel ısınmayı getirdi. Pensilvanya Üniversitesi’nden Dr. Max Watkins, “Kurak ve ılık geçen kış ayları, arıların biyolojik dengesini bozdu. Bu durum arıların koloni düzeninin aniden parçalanmasına yol açmış olabilir. Bir koloni dağıldığında arılar kovandan uzaklaşır ve başıboş şekilde uçar. Ardından can verir” dedi. Ancak sadece arıları etkileyen küresel bir veya böcek ilaçlarının da toplu ölümlere yol açmış olabileceği belirtiliyor. Örneğin, “Gaucho” adlı böcek ilacının, arıların yön bulma yeteneklerini etkileyip ölmelerine yol açtığı öne sürülüyor.

ABD Kongresi’nde arıların ölüm nedenini ortaya çıkarmak için özel bir komisyon kuruldu. Doktor Dennis van Engelsdorp “Ölüm nedenlerini bir an önce bulmalıyız. Bir hastalık veya koloni parçalanması sözkonusuyla bir çözüm geliştirebiliriz. Fakat küresel çevre kirliliği veya ısınma yüzünden can veriyorlarsa yapacak şey yok” dedi.

EINSTEIN UYARMIŞTI

“Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter” Dünyanın en ünlü bilimadamlarından Albert Einstein, arıların insan için hayati öneme sahip olduğunu açıklamıştı. Yaşamış en zeki insanlardan biri olarak gösterilen Einstein, “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demişti.

130 bin bitkinin üremesini sağlar
Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Profesör Joergen Tautz, Einstein’ın uyarısını şöyle yorumladı: “Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışır. Arılar 130 bin farklı bitki türüne konarak üremesini sağlar. Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler var. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 1 milyon çiceğin döller. İşte bu sona ererse bitkiler yok olur. Önce bitkiyle beslenen hayvanlar, daha sonra da insanlar ölür.”

(Vatan)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bu bilgileri belgesel olarak Discovery'de izlemiştim.. Arıların ekolojik denge ve insanlar için önemi çok büyük.. Bu derecede faydalı olan bir canlının yok olması , bizim de sonumuzu hazılar gerçekten.. Uyarıcı bilgiler için teşekkürler..  :)

S

SUNFLOWERS

Gerçekten doğruysa üzücü bir haber.
Genede Alllah tan başka kimse bilemez diyorum ben :)

K

Kristal

Arıların yok olmalarına bir sebep de cep telefonlarının yaydığı radyasyonmuş. :(

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
evet son bi kaç yıldır duyulan bişey arıların yok olması konusu..sebebi kesin bulunamadı  :-\
acaba sebebi bizlermiyiz.. ???..doğal hayatı koruma bilincindeyiz/bu bilinçte olmalıyız ama bizim dışımızda gelişen ve bişey yapamadığımız durumlar var...tıpkı bunun gibi...  :-\
                                                                  :(

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Einstein'in dayanağı oldukça sağlam..
Mümkündür..

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Etkileyici.. ßende yakın bir zamanda arıların eğitilebilirliğini bu sayede narkotik polisleri uyuşturucu taşıyanları tespit edebilecekmiş. (kimin üzerinde var ise onun üzerine konma gibi)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ya ma ben arılardan çok korkarım
küçükken çok soktular beni
hayyatta korkulacak çok şeyden korkmam
ama arı görünce hemen oradan uzaklaşırım

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ya ma ben arılardan çok korkarım
küçükken çok soktular beni
hayyatta korkulacak çok şeyden korkmam
ama arı görünce hemen oradan uzaklaşırım
alparslan hatırladığım kadarıyla sen kedilerden de korkuyordun :)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
evet hayatta iki varlıktan korkarım
bir kedi bir arı ne yapayım korkuyorum işte

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Kristal' Alıntı:
Arıların yok olmalarına bir sebep de cep telefonlarının yaydığı radyasyonmuş. :(
evet biz denedik arıya yaklaştırınca kaçıyorlar. biz bağdayken bu formül sayesinde bahçede rahatça yemek yiyebiliyoruz....

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
En azından artık zararlı olduğunu anlamış bulunuyorsunuz.  :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
SUNFLOWERS' Alıntı:
Gerçekten doğruysa üzücü bir haber.
Genede Alllah tan başka kimse bilemez diyorum ben :)
[/qu
bencede hem Kur'an-ı Kerim 'de kıyamet vaktinin peygamberlere bile soylenmediğinde bahsediliyor arkadaşlar yani albert einstein dahi(üstün zekasına rağmen) BENCE bunu bilemez.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Doğmatik bir düşünceyle Albert Einstein'ı bir kenara atmak.. Kıyamet çoktan kopmuş..

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Feveran Estomp' Alıntı:
Doğmatik bir düşünceyle Albert Einstein'ı bir kenara atmak.. Kıyamet çoktan kopmuş..
Katılıyorum  O0

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Feveran Estomp' Alıntı:
nasıl yani doğmatik bir dusunce derken neyi kasdediyorsunuz? :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Kur'an-ı Kerim 'de kıyamet vaktinin peygamberlere bile soylenmediğinde bahsediliyor arkadaşlar yani albert einstein dahi(üstün zekasına rağmen) BENCE bunu bilemez.