ANLAR

• Konbuyu başlatan barisya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde barisya tarafından oluşturulan ANLAR başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,712 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı ANLAR
Konbuyu başlatan barisya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yahaala
B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
Eğer yeniden başlayabilsem yaşama
İlkinden daha çok hata yapardım
Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım
Neşeli olurdum ilkinde olmadığım kadar
Çok az şeyi ciddiyetle yapardım
Temizlik sorun bile olmazdı asla
Daha çok riske girerdim
Yolculuk ederdim daha fazla
Daha çok gün doğumu izler, daha çok dağa tırmanır,
Daha çok nehirde yüzerdim,
Görmediğim birçok yere giderdim
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az fasulye
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben.
Elbette mutlu anlarım oldu ama...
Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız ama yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem
Yaşam budur zaten
Anlar, sadece anlar
Siz de "anı" yaşayın.
Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilsem eğer, hiçbir şey taşımazdım
Eğer yeniden başlayabilseydim, ilkbaharda ayakkabılarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla
Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır, çocuklarla oynardım
Bir şansım olsaydı eğer
Ama işte 85'indeyim.
Ve biliyorum
Ölüyorum...

Jorge Luis Borges (1899-1986)

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
:'( kesinlikle anı yaşamak çok önemli paylaşım için teşekkürler çoğumuzun sonunda düşeceği durum...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zamanı geri getirmek imkansız
Ben senin yaşında olsam yada şimdi ki aklım şu yaşımda olsa öğütlerini çok duydum, yaşını almış insanların tecrübelerinden ve nasihatlerinden feyz almak gerekir çok geç olmadan...anı ve her yaşın güzelliklerini yaşamalı
güzel bir yazıydı paylaşım için teşekkürler...

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
güzel bir yazı.. gerçektende anı yaşamak lazım ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yapardım dediklerini bi ara bende yapıcam.. du bakalım.

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler paylaşım için..Her anın tadını çkarmak dileğiyle ;)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Carpe Diem!
Herkes bu latince özdeyişi "Anı yaşamak" olarak biliyor.Ve hep anı yaşamaktan bahsediyoruz.
Oysa bu söz İngilizcede "Seize the day" anlamına gelir.
Yani günü yakala.Ya da anı yakala.
Bence arada çok fark var.
Hep anlık yaşayamıyoruz sonuçta.
Anı yaşayalım,gerisini boşver hesabı.
Anı yakalamakta ise kişinin kendi varoluşuna olan sorumluluğundan bahsetmek gerekir.
O sorumluluk yukarıdaki gibi yerine getirilmezse,yukarıdaki gibi varoluşsal suçluluk ortaya çıkar.
Kişinin bizzat kendi varoluşuna,benliğine,varlığına karşı duyduğu suçluluk duygusu,tabi ki yeterince varolamamaktan.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok severdim ben bunu. Canım sıkıldıkça açar açar okurdum defterimden.

Teşekkürler Barış.

Bence arada çok fark var.
Hep anlık yaşayamıyoruz sonuçta.
Anı yaşayalım,gerisini boşver hesabı.
Anı yakalamakta ise kişinin kendi varoluşuna olan sorumluluğundan bahsetmek gerekir.
O sorumluluk yukarıdaki gibi yerine getirilmezse,yukarıdaki gibi varoluşsal suçluluk ortaya çıkar.
Kişinin bizzat kendi varoluşuna,benliğine,varlığına karşı duyduğu suçluluk duygusu,tabi ki yeterince varolamamaktan.
Hımm.. Güzel bir tesbit.
Anı yakalamak bulunduğun durumun keyfine varmak. Anı yaşamak da aynı aslında fakat çok fazla ve yanlış durumlar için kullanıldığından mıdır bilmem, dediğin gibi insana sorumluluktan uzakmış gibi geliyor.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Dikkat edin hep yaşı ilerlemiş kişilerde aynı şeyi söylerler;

yaptıklarından değil yapamadıklarından şikayetçilerdir ve " keşke genç olsan, keşke şu yaşta olsam" diye başlayan cümleler kurarlar.
Keyifli yaşamak, anı yaşamak güzel ve ruha iyi gelir...:)

longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Dikkat edin hep yaşı ilerlemiş kişilerde aynı şeyi söylerler;

yaptıklarından değil yapamadıklarından şikayetçilerdir ve " keşke genç olsan, keşke şu yaşta olsam" diye başlayan cümleler kurarlar.
Keyifli yaşamak, anı yaşamak güzel ve ruha iyi gelir...Smiley
Davulun sesi uzaktan hep hoş geliyor insana.Çalan kişiye sormak lazım herhalde nasıl diye.
Anlamadığım neden İnsanların  zamanla yaşadıklarını daha güzel hatırladıkları.Neden orada tekrar olsam şunları yapardık diyoruz.
Madem hayat bize o kadar güzel seçenekler sunmuştu,bizim için seçim yapmak bu kadar neden zordu.
Herşey harikaydı,bize dikensiz gül bahçesi,altın tepside hayatı sunmuşlardı ayaklarımıza kadar;ve biz yine de reddetmiştik.
Pek sanmıyorum.Hayat kimse için o kadar cömert değil.
Tekrar düşündüm de,yukarıdaki gibi pişmanlık duyguları içerisinde olan yaşlı bir adama söylenecek tek şey var bence:
Bugün kü aklım olsaydı,..................................
Küçükken,hep yetişkin olmak isteriz.
Yetişkin oluruz,yaşlanmamamk isteriz.
Yaşlanırız tekrar çocuk olmak isteriz.
Hayatımızın aşkını bulduk deriz,o hayatımıza girince onu hayatımızdan çıkarmak için elimizden geleni yaparız.
Bu kadar çelişkilerle dolu insan yaşamı.
Acaba gerçekten yaşlandığımızda,çocuk olmak istesek ve olsak;dediklerimizi yapabilir miydik?
Yaşam bize o kadar seçeneği sunacak mıdır?
Hiç zannetmiyorum.Tekrar söylüyorum,Hayat o kadar cömert değil.
Yine aynı çocukluk sorunları,yeterince yaşanamamış hayat,yeterince varolamamış birey vs.
Bunlar sanırım çoğunluğun sorunu.
Zannımca önemli olan,geçmişten ders almak,ve yarınlara bir hedef ile umut ile bakabilmek.
Bunlar bize anı hediye edecektir.
Ve yukarıdaki yaşlı adamın pişmanlık duygusuna gelirsek,pişmanlık sağlıksız ve gereksiz bir duygudur.
Dikkat ederseniz pişmanlık anlarımızda,herzaman için, geçmişin mutluluklarla,sevgiyle,yaşanmışlıklarla dolu zahire ambarından ziyade,hasat edilmiş buğday tarlasındaki yakılmış anızları görürüz.
Ve anı yakalamak,günümüz dünyasında oldukça değerli ve nadir bulunan birşey haline geldi maalesef.
Geleceğe kaygyla bakan bu kadar insanın-ki zaten bugün kaygıyla bakıp tetikte olmak gerekiyor-anı yakalayamamasına da şaşmamalı.

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
36
İzmir
''Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır, çocuklarla oynardım
Bir şansım olsaydı eğer
Ama işte 85'indeyim!!  bazı seylerin farkına yas ilerledikçe,ömrümüzün sonuna yaslastığımızda anlıyoruz..Bence keske demeden,pişmanlık duymadan bügünü yasamalıyız ne geçmişi geri getirebiliriz ne de geleceği planladığımız gibi yasayabiliriz ama suan bizim elimizde..

M

muraturkom

Küçükler büyümek büyüklerde küçülmek ister. Çünkü zaman 35 yaşından sonra sanki daha hızlı akıp gidiyor. kışlar yazlar çabucak gelip geçiyor.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tekrar okumak keyifliydi :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Herşeye yeniden başlayabilme şansım olsaydı eğer..
En azından  geçmişteki sıkıntıları ,gelecek kaygılarını bu denli ciddiye almaz..
Her anı dolu dolu yaşar bana kimsenin müdahale etmesine izin vermezdim ve..
Bugün geriye dönüp baktığımda ..
Ahh ahh ne yaptım..!? diye bu kadar çok pişmanlık duymaz "Boş ver gitsin" derdim..
Güzel konuydu teşekkürler..

Y

yahaala

Kullanıcı
22 Eki 2010
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
paylaşım gerçekten harika.. ama üzerine yapılan yorumlar bir başka güzel... hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.. ilginçtir; her yorum bana ayrı bir dünya açıyor, ama hiçbiri pişmanlık değil.. Sadece özlem..  ;) :)