Altın Bamya'yı kim alacak?

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Altın Bamya'yı kim alacak? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,530 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Altın Bamya'yı kim alacak?
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan vega
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

1. Altın Bamya Ödülleri Kimin Olacak?

“Altın Bamya”, Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

“Altın Bamya” ön jürisi, 2008 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini bu bakışla değerlendirerek “1. Altın Bamya Ödülleri” adaylarını belirledi.

1. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:

1.Erkek Karakter:

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı ‘erkek’ rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

“Erkek Karakter” kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk Tutulması
- Issız Adam
- Recep İvedik

2. Kadın Karakter:

Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır. 

Kadın Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk Tutulması
- Osmanlı Cumhuriyeti
- Üç Maymun

3. Senaryo:

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. 

Senaryo kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları: 
- Issız Adam
- Üç Maymun
- Vesaire Vesaire

4. Film:

Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar bir arada toplu bir şekilde ele alındığında, parçaların yarattığı çelişki içermeyen cinsiyetçi ‘bütün’ göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Film kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk tutulması
- Issız Adam
- Recep İvedik

Bu dört kategorideki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu, kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, ön jürinin özel ödülleriyle birlikte 15 Mart’taki “1. Altın Bamya Ödül Töreni”nde verilecek

Sabah gazetesi

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Altın portakal,altın kaysı,altın vs vs vs şimdide bamya  ::)
Başka isim bulamıyorlar mı yoksa yerli malı yurdun malınamı örnek için bu isimleri takıyorlar anlamış degilim,biri bana anlatırsa sevinirim...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İlk defa duydum Bamya ödülü,acaba neden özellikle Bamya başka sebze,meyve,bakliyat mı kalmamış enteresan
-Bu yıl düzenlenen ilk Bamya ödülünü ben kazandım,o benim işte:)))
ayy ben kazansamda söylemem heralde hahahahahhahaha

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
maxMESA' Alıntı:
Pis bir ironi yapmışlar.Cinsiyetçi yaklaşıma karşı veriliyormuş bu ödüller. Açıklaması bana düşmez araştırın bulun  ;D
:( ???

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bu yıl kurulan Altın Bamya Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Garaj İstanbul'da düzenlenen bir törenle bu yıl ilk kez verilen Altın Bamya Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı. 1. Altın Bamya Film Ödülü "Issız Adam"ın olurken, Recep İvedik Erkek Karakter, "Üç Maymun" filminde Hatice Aslan'ın canlandırdığı Hacer karakteri de Kadın Karakter ödüllerinin sahibi oldu

Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıkan Altın Bamya Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Beyoğlu'nda, Garaj İstanbul'da yapılan törenle sahiplerini bulan ödülleri almaya hiçbir adayın gelmemesi dikkat çekiciydi!
61 kişilik geniş jürinin oylaması sonucunda belirlenen 1. Altın Bamya Ödülleri'nin sahipleri şöyle:

1. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülü: Recep İvedik ("Recep İvedik" filmiyle)
Bu kategorideki üç aday: "Aşk Tutulması", "Issız Adam", "Recep İvedik" arasında, geniş jüri oylamasında 34 oy alarak diğer adayları geride bırakan Recep İvedik 1. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülünün sahibi oldu!

1. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülü: ("Üç Maymun" filmiyle)
Bu kategorideki üç aday: Aşk Tutulması, Osmanlı Cumhuriyeti, Üç Maymun arasında, geniş jüri oylamasında 35 oy alarak diğer adayları geride bırakan "Üç Maymun" 1. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülünün sahibi oldu!

1. Altın Bamya Senaryo Ödülü: "Issız Adam" ve "Üç Maymun"
Bu kategorideki üç aday "Issız Adam", "Üç Maymun", "Vesaire Vesaire" arasında, geniş jüri oylamasında 26'şar oy alan "Issız Adam" ve "Üç Maymun" birlikte 1. Altın Bamya Senaryo Ödülünü aldılar.

1. Altın Bamya Film Ödülü: "Issız Adam"
Bu kategorideki üç aday: "Aşk Tutulması", "Issız Adam", "Recep İvedik" arasında, geniş jüri oylamasında 29 oy alan "Issız Adam" 1. Altın Bamya Film Ödülünü aldı!

Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: "Çılgın Dershane Kampta", "Süper Ajan K9" ve "Şeytanın Papucu"
Jüri Özel-Homofobi-Üç Buçuk Bamya Ödülü:"Recep İvedik

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
"Tek Taşlı Bamya Ödülleri" mi,daha ne ödül verilme şekilleri duyacagız,"tek taş ödülü "gibi  ;D

Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Bamyayı da kırk hale sokmuşlar.
Ödüllendirmenin de böylesi.

Yarın öbürgün film hakkında konuşurken övünsen mi, sevinsen mi arasında gidip gelir vallahi prodüktör :)

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
;D ;D ;D nedense okuyunca gülmeye başladım ya cidden bamya nerden çıkmış