AH!.. TARLA KUŞUYDU, JULIET

• Konbuyu başlatan crnkcclr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde crnkcclr tarafından oluşturulan AH!.. TARLA KUŞUYDU, JULIET başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,136 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı AH!.. TARLA KUŞUYDU, JULIET
Konbuyu başlatan crnkcclr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mamma-mia
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Siyaha hiç bu kadar küsmedim... Rengini de değiştiremedim gölgemin. Nereye varsam bir yanımdan salıneverdi. Nereye baksam; hep kendim, ne yana çevirsem beni, orda gördüm...
Bu yalnızlık, eflatun gecelere meyil kurşun saçması, bu yalnızlık, gölgemin duvara kazınan en hazin yanı olmalı...
Gölgem ve ben... Sen giderken ardında kalmıştık ve ağlıyorduk...
Yeni peydah oldu bu gölge bu anıta... Önceleri böyle miydi; sana bakarken, gözlerine dalarken, sevgimi haykırıyorken neredeydi? Hangi yalnızın koynunda sevişir ve gecelerdi... Hangi evin salonunda gece kondu diker gibi bir anda peydahlanıverirdi. Evet gülüyorum ve bu gece bir gölgeyle yatıyorum...
Ah! Tarla kuşuydu, Juliet! Ve bunu hiç düşünmemişti Romeo... Gün battıktan sonra sabahı beklemek, nereye konacağımı hiç bilmeden... Sabah çekip gitmek... Lanet ve lanet üstüne yine lanet...
Tarla kuşuydu, Juliet! Romeo sevimli bir kelebek... Mecnun ve Leyla’ya da bir hayat sunmalıyız, karah mizah o öyküye, büyülü aşk eklentileri ve semersiz bir eşek!
Yine tarla kuşuydu o... Konduğu yeri bilmiyordu.
Çığlığı duyuluyor şimdi sadece...
Kendisi nerde? Yerden göğe özgür olurlar...
Ovanın ortasında yavrularını bekliyor, göğe o kadar yükseliyor ki, göz kırpması kadar kısa bir zaman dilimine sığdırıyor kaçışları...
Böyle bir son olamaz mı? Bu hazin sınırları şenlik havasında yeniden yaşayamaz mıyız ki?
Lütfen bir tane daha alabilir miyim; Tarla kuşu?
Son bir tane daha; bu öykünün ve o tarla kuşunun hatrına...
Siyaha hiç bu kadar küsmedim... Rengini de değiştiremedim gölgemin. Nereye varsam bir yanımdan salıneverdi. Nereye baksam; hep kendim, ne yana çevirsem beni, orda gördüm...
Sen giderken biz ağlıyorduk...
Oturup şiir okuyorduk, yazılar yazıp, çizgiler çekiyorduk duvara! Bana benziyordu ve hiç gülmüyordu gölgem!
Sadom ve Gomore!
Buldum işte!
Bu taş yağmurundan kalma topraklarda boğazlandı her şeyimiz. Kadın Sadom, erkek Gomore; ve hep birlikte katlattik sevdayı... Taşlara bana bana yürek, yağmur yerine vurulduk evvabinde!
Gelsen olur mu ki?
Tuğyan çağa bir taş daha düşmeden, gözlerinde sabah şişliği ve ellerinde “annem kokan” çapa nasırı, gözlerinde umut şiiriyle ellerimi tutarsan...
Olmayacak biliyorum, bu tutkunun en bıçkın yerinde kaldım. Alacakaranlıkta, ense köküme giren, anıtı dikilesi bir isyanı kuşanıyorum şimdi. Azığım, biraz Eylül kokuyor, kuşamım sonbahar...
Hiçliğe savurduğum onca merminin gelip de beni şakaklarımdan vuracağını nereden bilebilirdim ki?
Ah! Tarla kuşuydu, Juliet! Ve bunu hiç düşünmemişti Romeo... Gün battıktan sonra sabahı beklemek, nereye konacağını hiç bilmeden...
Mutlu bir hayat oyununu oynamak varken, bir çiftçinin kırmasına kurban olmak da nereden çıktı?
Böyle bir son olamaz mı? Bu hazin sınırları şenlik havasında yeniden yaşayamaz mıyız ki?
Lütfen bir tane daha alabilir miyim; Tarla kuşu?
Bütün replikleri ezberlenmiş ve epik bir müstesna gibi, her gün daha bir derinsel perspektif kazanıyorum.
Öyle ya pişmek bu olsa gerek!
Tanımlarken hayatı, sıfatlardan geçiyorum; her birinin suratından ince bir bakış ve narin dokunuşlarla ayrılıyorum. Sarrafiyet coşkunluğu doluyor gölgeme;
O ne yapsa ben onu, ben ne yapsam o beni taklit ediyor.
Engüzel soruya geliyor sıra;
Peki ama hangisi gerçek!
Gidişine inandıramayışım mı kendimi, ya da gelişini hatırlamam mı her defasında?
Bu ayrılığın özeti, dişlisi kopmuş fermuara gider... Sonra bir çekişte topyekün dağılmaktır sonu...
Gecenin zarı yırtılıyor, vakit geç!
Demir işçisi Mehmet horlamaktayken mesaisi yeni başlıyor fahişelerin ve her köşe başını üniformalı adamlar tutuyor.
Ah! Tarla kuşuydu, Juliet! Ve bunu hiç düşünmemişti Romeo... Gün battıktan sonra sabahı beklemek, nereye konacağımı hiç bilmeden... Sabah çekip gitmek... Lanet ve lanet üstüne yine lanet...

Orhan TURAN

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
eğer yakınlarınıza gelirse mutlaka seyredin arkadaşlar...
oynadığım bir oyun aynı zamanda...
tavsiye ederim... :)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
süper bir oyun ben izledim hayran kaldım  ::)

teşekkürler canım paylaşımın için

ekstra olarak

Oynayanlar:

M.Volkan BENLİ
M.Şekip TAŞPINAR
Zeynep HÜROL
H.İbrahim KURUM
Dilek POLAT
--------------------------------------------------------------------------------
Romeo ve Jüliet, bu birbirine düşman iki ailenin çocuklarının hikâyesidir, onların büyük aşkını herkes bilir. Shakespeare'in yarattığı bu ölümsüz eserde iki genç aşığı ölüm birleştirir. Oyunumuz tam burada başlıyor. Yani Shakespeare'in bıraktığı yerde. Burada kalemi eline Dünyaca ünlü diğer bir yazar alıyor Ephrahim Kishon. Ve Usta yazarımız soruyor; “Büyük aşkları uğruna ölmeyi göze alan bu iki genç, ölmeselerdi de evlenselerdi ne olurdu?” Aşkları “karı - koca” olmak için yeterli olacak mı? Yoksa gündelik yaşamın hengâmesi yaşamlarını zehir mi edecek?

Romeo ve Jüliet hikayesi içinde kadın - erkek ilişkisini ve evlilik kurumunu, kuşaklar arası çatışmayı, şarkılı, danslı, eğlenceli ve komik bir dille anlatan oyunumuz her yaştan izleyicinin beğeniyle izleyeceğini düşündüğümüz komedi.

Tiyatro Hakkında Genel Bilgi:

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi
Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesi 01330
ADANA
Telefon: (0322) 352 33 55 / 116
Gişe Telefonu: (0322) 352 33 55 / 103-104
E-posta: info@adanadt.gov.tr

www.tiyatronline.com

S

senarist081

Gelirse zevkle seyrederiz tabii ki..Güzel bir örnek teşkil edecek site için şüphesiz,ben kendi adıma teşekkür etmek isterim ayrıca.. ;)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler gôz∂є  
:)
bende hayranım...

S

senarist081

Teşekkürler Gözde,tiyatroya da ilgi duyuyorsun demek ne güzel.. :)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
senarist081' Alıntı:
Gelirse zevkle seyrederiz tabii ki..Güzel bir örnek teşkil edecek site için şüphesiz,ben kendi adıma teşekkür etmek isterim ayrıca.. ;)
ben teşekkür ederim paylaşabildiğimiz için :)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
ben müjdat gezenin tiyatro okuluna alınmış fakat gidememiş bir talihsizim  :'(
bu oyun ve bu gibi nice oyun siz paylaşın ben yorumlayayım  o derece tiyatro aşığıyım ;) ::)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
gôz∂є' Alıntı:
bu oyun ve bu gibi nice oyun siz paylaşın ben yorumlayayım  o derece tiyatro aşığıyım ;) ::)
bende sahne sanatları eğitimi aldım 2 yıl ve bu oyunu oynadım... :)
dekoruna kadar kendimiz hazırlamıştık
profesyonellerden izlemek çok daha fazla zevk versede :)
sahneye çıkabildiğim için çok mutluyum...
umarım birgün buna zaman ayırabilirsin gôz∂є  ;)

S

senarist081

gôz∂є' Alıntı:
Tamam neden olmasın..Ama benim ilgim daha çok sinema ve belgesel üzerine..Müjdat Gezen kadir kıymet bilmez zaten..Baksana Kültür Bakanlığının para teklifini bile geri çevirdi hem de ne gerçekçelerle..Neyse fazla uzatmaya gerek yok,yaşın daha genç nasıl olsa bence yılma,yine şansını tekrar tekrar denemelisin.. ;)

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
bir oyununu izlemeyi çok isterim  ::)
amatörce yapılan işlerdeki heyecan o kadar yansıyor ki seyirciye daha keyif alıyor insan ki sen iki yıl sahne sanatları eğitimi almışsın artık olmaya başlamışsındır
tebrik ederim  ::)

M

mamma-mia

Kullanıcı
4 Haz 2010
En iyi cevaplar
0
0
slmlarrr
bu oyunu yıllar önce izledim...gerçekçi ve eğlenceli
şu an bir grup arkadaşımla amatör olarak bu oyunu sergilemek istiyoruz ..
tiyatro konusunda deneyimli olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
senaryoyu nerden temin edebilirim ve özel bir izin almama gerek var mı..?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler:))