ABD'Yİ SALLAYAN TÜRK !

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan ABD'Yİ SALLAYAN TÜRK ! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,715 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı ABD'Yİ SALLAYAN TÜRK !
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MeDyC
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ABD'Yİ SALLAYAN TÜRK !

Ferit Uçar... Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Yeni Gürle Köyü’nde dünyaya gözlerini açtı. İlkokulu köyünde okuyan Ferit, zekasıyla ailesinin dikkatini çekti. Lise çağına geldiğinde kayıt için götürüldüğü lisenin müdürü, "Siz bunu meslek lisesine yazdırın, elinde mesleği olsun" dedi. Ferit’in eniştesi araya girdi ve kayıt gerçekleşti. Ferit okulu birincilikle bitirdi. Ardından Koç Üniversitesi’ni kazandı, çiftli anadal programı sayesinde hem matematik, hem de ekonomiden mezun oldu. Ferit’in dehası, Amerikalılar’ın da dikkatinden kaçmadı. Chicago, Princeton, Wisconsin- Madison, Minnesota, Los Angeles, Columbia ve Rochester üniversiteleri Ferit’e tam bursla eğitimin kapılarına açtı.

7 Üniversiteden teklif aldı

Köy okulunda okuyarak üniversiteyi ’birinciliklerle’ bitirdi. ABD’de 7 köklü üniversiteden burs teklifi de alan dahi genç, yurt dışında enerji projeleri üretecek tek Türk olacak....

Köy okulunda okuyan bir genç uluslararası bir başarıya imza attı. 29 yaşındaki Feriç Uçar, İlkokulu Bursa’ya bağlı Yeni Gürle Köyü’nde okudu. Lise eğitimini birincilikle bitiren Uçar’ın başarısı bununla sınırlı kalmadı. Üniversite sınavında binlerce gencin hayalini kurduğu Koç Üniversitesi’ni kazanan genç, çift anadal programıyla hem matematik, hem de ekonomi bölümünden mezun oldu.

’EN İYİ DERS VEREN EĞİTMEN’

Üstün başarısı sayesinde üniversitelerin gözdesi olan dahi gence, ABD’de bulunan 7 köklü üniversite burs vermeyi önerdi. Ferit Uçar’ın tercihi, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Princeton oldu. Burada doktorasını tamamlayan ve ekonomi dersleri de veren dahi Türk, öğrencileri tarafından ’en iyi ders veren eğitmen’ seçildi. Doktorasını tamamlayan Uçar, enerji projeleri üreten Apprise şirketinden ortaklık teklifi aldı. Teklifini kabul eden dahi genç, ABD’nin bu köklü kuruluşunda görev alacak ilk Türk olacak.

Kaynak : TAKVİM
Yazıyı ekleyen : Simla Akalın

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Köy okulunda okuyarak üniversiteyi ’birinciliklerle’ bitirdi. ABD’de 7 köklü üniversiteden burs teklifi de alan dahi genç, yurt dışında enerji projeleri üretecek tek Türk olacak....
:turk :alkis :alkis :alkis

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya ben her zaman diyorum. Biz (Türkler) çok zeki bir milletiz. Ama işte tembeliz maalesef ve de kısa yoldan para kazanmak uğruna ne çalışma hevesimiz var ne çalışana saygımız. Aslında biraz daha dürüst olsak, sadece halkı demiyorum devlet olarak da, işte o zaman çok daha iyi işler başarabileceğimize inanıyorum.

Fikret Uçar gibi çok gencimiz var eminim, fakat köreltiliyorlar işte..

Paylaşımın için teşekkürler Gülşah. :)

Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Fikret UÇAR'a başarılar diliyorum.Paylaşımın için teşekkürler Gülşah

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir şey dikkatimi hep çekmiştir;
Başarılı insanlar eğer köylerden çıkmışsa, bunun üzerinde o kadar çok duruluyor ki, neredeyse her paragrafta vurgulanmış bu haberde de.
Köyde doğmak, şehirde doğmak...
Sanırım olanaklar açısından bu kadar çok vurgulanıyor bu konu. Oysa Siyahi Tarihimiz'de de örnekleri olduğu gibi, köyde ilkokul okumuş olmak, ya da şehirde bir özel okulda ilkokul bitirmek, insanın içinde ki cevheri farkedebilip, cesur davrandığı sürece ne farkeder ki?
Daha önce Site'mizde, aramızdan bir arkadaşımızın, şehirde "deli" olarak kabul edilip, İngiltere'ye kaçış öyküsünü ve orada "dahi" olduğunu keşfedildiğinide okumuştuk.
Cesaret önemli diyebiliyorum sadece. İçinde var olan potansiyeli keşfedip, cesurca başarıya koşmak için azmetmek.
Çok doktorumuz var köyde doğmuş, ve çok mühendisimiz, çok işadamımız.
Fikret Uçar'ın da yolu açık olsun.
Bir Türk vatandaşı olarak!

K

Kristal

Başarmak isteyen için köy veya kent fark göremiyorum ben.
Gurur verici.

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evet köy okulunu bitirdi diye çok üzerinde durulmuş.
Tebrikler başarıları daim olur inşallah.

Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
şimdi bence köy okulunu bitirdi diye üzerinde çok durulmasının nedeni;
kentteki okullardan imkanı kısıtlı bir okulda okumasına rağmen bu kadar başarılı oluyorsa kentte
okuyan çocuklarımız neden bu kadar başarılı olmuyorlar diye zarf gönderme var..

S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Başarılarının devamını dilerim.... ::) :alkis2

F

Fedo

Kullanıcı
5 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Seydişehir
Dünyanın en zeki insanları türklerdir. Birçok büyük şirketin ceosu türktür. örneğin coca cola  ;)

R

rufete

Kullanıcı
15 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
trabzon
bana göre de hiç de şaşılacak bi durum değil yani :-\

F

Feytullah Gökhan

Kullanıcı
6 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Türkiye'nin .... bilemiyorum bu insan türk olup da neden Amerika lara gidiyor ki??Bunu biz farkedemedik mi?Bilmemki...Dünya'nın en iyi kalp doktoru Türk olupda Amerika da yaşıyor ki?Türkiye sahip çıkmıyor ki...