20. YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ MİDİR?

• Konbuyu başlatan tigerlook21
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde tigerlook21 tarafından oluşturulan 20. YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ MİDİR? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,065 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı 20. YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ MİDİR?
Konbuyu başlatan tigerlook21
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
tigerlook21

tigerlook21

Kullanıcı
3 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
Soru 20.yaş dişi mutlaka çekilmeli midir?

cevap :  Hayır, Ama kaide dışı dişledir. Fonksiyonel olarak o dişe ihtiyacımız yoksa çekilmesi, bazı komplikasyonların odağı ve potansiyelini oluşturmaları nedeni açısından ,faydalıdır, bazen 12 yaş dişi yani 2. büyük azı dişlerinin erken kaybında onların yerlerine doğru kayarak fonksiyonel görev yaparlar, bu durumlarda çekilmlerine gerek yokur .Çok iyi temizlenirler ise ,çürüğü olmayanlar , yada dolgusu yapılanlar, köprü ayağı olarak bile kullanılabilirler . Ayrıca ortodonik tedavilerin gereği çekim endikasyonu koyulursa; burada da ,çoğunlukla gömük veya diş dizimini etkileyen ,çapraşıklık ve yer darlığına yol açan ,çeşitli zorlayıcı etkileri yüzünden çekilmleri gerekebilir.Bu yüzden indifa etme sürecinde ve sonrasında pozisyonları çok önemlidir .

Geride olmaları ,çok iyi temizlenememeleri ve diş eti kapişonu altında kalarak tam çıkamayıp yarım çıkmış durumda olmalarından ötürü sürekli buralarda bakteri yoğunlaşmasına , birikmesine sebeb olurlar,ardından iltihaplanmalar ve abseler oluşur. Hatda bu iltihabın civar dokulara kadar hoş olmayan yayılmaları ile akut sup periostal abselere v.s lezyonlara sebeb olurlar. Ameliyatla kapişonlar alınarak vakayı tedavi etmek ilk yapılacak iştir . Ancak bu tedavi yapılsada , hastanın yine diş temizlik bilincine bağlı ve orantılı olarak ,bazen tekrarlayan iltihaplar oluşur. bunun için , zaten var olan iltihap odağı olma potansiyeleri , abselerin ilaçlarla geriletilmesi sonrası ,cerrahi müdehaleler ile bu tür 20.yaş dişlerinin çekim endikasyonunun konması en önemli gerekliliktir... Ama çekim kararını her zaman radyolojik tetkikden sonra hekimler vermelidir

not: ALINTIDIR..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok tartışılan bir konu bu aslında. Hep çekilmesi iyi değil derler ama yukarıda yazılanlar çok mantıklı geldi bana da.. İyi bir açıklama olmuş.

Teşekkürler :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
dişin çıkacak yeri yoksa mecburen çekilmeli.. kökü henüz oluşmamış olsa da çekilmeyi bekleyen  4 yirmilik dişim var(mış).. düşünmesi bile korkutuyor beni.. :(
çektiren var mı hiç yirmiliğini ?? ???

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
re-Member' Alıntı:
dişin çıkacak yeri yoksa mecburen çekilmeli.. kökü henüz oluşmamış olsa da çekilmeyi bekleyen  4 yirmilik dişim var(mış).. düşünmesi bile korkutuyor beni.. :(
çektiren var mı hiç yirmiliğini ?? ???
Ben çektirmedim doktorum herhangi bir rahatsızlık vermediği için çektirmememi söyledi.. çıkarlarkende bir sorun yaratadılar zaten...
lakin şöyle bir şey var içerdikleri kalsiyum daha az olduğu için çabuk çürüyorlar
arkada kaldıkları için artıklar daha fazla kalıyor birde :) buda + olarak deformasyon yaratıyor
20 lik yaş dişlerinin ömrü kısa oluyor bu yüzden...
Bu arada remember çekilmiyor sanırsam yani basit bir operasyon değil
ameliyat tarzı bir süreci var ağabeyim aldırdı da orada biliyorum

Kabeka was here...

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bir sorun yoksa çektirmemek en mantıklısı tabi...::)

:-[ sağol kabeka konu hakkında aydınlattığın için..  :-[
evet bende zor bir olay olduğunu duymuştum çevremden.. oldukça korkuyorum.. bakalım yaşayarak göreceğim artık,  :( :D

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
Yardımcı olduğum için sevindim
zaten anestezi yapıyorlar.. korkacak bir şey yok bir bakmışsın ağzından 4 tane diş eksilmiş.. kolye falan yaparsın artık onları

Z

z.sav

Kullanıcı
10 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bankacýyýzbiz.com
Cerrahi bir yöntemle alınması en uygunudur  ...  gömülü diş sıkışma vs gibi rahatsızlıklar verirr.....

Z

zuzu835

Kullanıcı
26 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
20 den sonra çıkıyor benim 21 de çıkmaya başladı hersene bi köşesi  beliriyor  çıkarken  biraz ağrılı oluyor ama sonra geçiyor en azından benim böle

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
2 gömülü diş operasyonundan sonra 'Olmaz olsunlar.' diyorum.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kırk yaşında bile yirmi yaş dişi çıkabiliyor,yalnız ben çektirmiştim,unutulacak bir diş değil,süt ,köpek,azı dişi falan bunun yanında solda sıfır.Dişin bir kökü vardı inanamadım,dedim bu nerede kök salmış bu kadar,korkutmak istemem gidin çektirin anı yaşayın ;D

Ş

şeyda1

Kullanıcı
21 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
benimkileri çektirdim.hem de çok uzun ve acılı bir kaç operasyonla.dişlerim çıkamamış ve diğer dişlerimi yamultmuştu.çürüyüp çok problem yarattılar. :-[ :mad:

S

spiritualsigns

Ameliyatla alındı... çenenizin ağrıması dışında büyük ağrı yapmıyor sızı ve şişlik sadece birkaçgün... eğer diş dışarıda görünüyor ve rahatsızlık vermiyorsa alınmasının gereği yok...

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Benimde suanda çıkıyor çook ağrı yapıyor :D :D Ben hemen çok bekletmeden çekilmeli diye biliyordum.. Bu bilgiler güzel oldu..

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Son bir tane kaldı 2o gün ara ile çektiriyorum, zaten işe yaramıyorlarmış...
:)
artık 1 yıl kadar, kontrol zamanı glene kadar uğramayacağım, Diş Hekimime.
Kendisine de deidm, güldü bana  ;D ;D ;D