Zeki, Başarılı ve Entelektüel Mi Olmak İstiyorsunuz?

• Konbuyu başlatan Serkanshm
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Serkanshm tarafından oluşturulan Zeki, Başarılı ve Entelektüel Mi Olmak İstiyorsunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 36,643 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Zeki, Başarılı ve Entelektüel Mi Olmak İstiyorsunuz?
Konbuyu başlatan Serkanshm
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan thezeynep
S

Serkanshm

Kullanıcı
5 Nis 2014
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
  Evet, konu başlığında olduğu gibi başarılı, entelektüel ve zeki mi olmak istiyorsunuz? Çoğumuzun cevabı tabi ki de evet olacaktır. Peki nasıl mı yapacaksınız? Hiç uzatmadan size maddeleri vereceğim.

Madde 1: Evinizden çıkın size en yakın bir kütüphaneden bir klasik roman alıp okumaya başlayın. Boşuna okuma-yazma öğrenmediniz. (Madde 10'da daha ağırlıklı verdim bu konuyu)

Madde 2: Sabah kalktıktan sonra hafif bir egzersiz yapın ağırlık falan kaldırmayın şınav olabilir squat olabilir elbette hafif olacak. Ayrıca bir ekleme daha entelektüel olmak isteyenler "squat" gibi terimleri bilmiyorsanız öğrenin eğer konu spora veya fitnessa kayarsa o konuda da bilgili olduğunuzu ortaya çıkarın.

Madde 3: Mustafa Kemal ATATÜRK ne demişti ? "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." bence boşuna söylenmiş bir laf değil. Kendinize bir spor programı hazırlayın yani egzersiz yapın. Egzersiz yapmak konsatrasyonu arttırır, Dikkati arttırır, stresi azaltır, ayrıca aranızda maraton koşmak isteyenlerin veya sadece kısa veya uzun koşularınızı daha üst bir düzeye çıkarmak için haftada en az 3 gün egzersiz yapmalısınız.

Madde 4: Bundan sonra duşlarınızı gözlerinizi hiç açmadan sabah uyandıktan sonra yapın. Neden mi sabah bence bir deneyin de görün nasıl canlanıyorsunuz. Ayrıca hani derler ya şunları yapın 7 günde einstein gibi olun duşu kapalı göz ile yapmak yazıyor ancak sabah yapılacağı yazılmamıştır diyeceğim şu: Sabah yapın.

Madde 5: Bir çiçeğe bakın. Onu sulayın falan. İlla satın almanız gerekmiyor. Bir çiçek bulun yerde bulabilirsiniz bazıları atıyor onu bir suya koyun kökü çıktığında bir toprağa ekin ve işte sizin de çiçeğiniz oldu. Benim şu anda baktığım çiçeği yerden buldum.:)

Madde 6: Arkadaşlarınıza iyi davranın daha doğrusu nazik ve cömert olun. Burada bu yazıyı okuyanlar kendini geliştirmek isteyenlerdir. Siz ne dediğimi az çok anlamışsınızdır. Bilirsiniz ki zeki insanlar naziktirler.

Madde 7: Sosyal medyayı iyi takip edin mesela ben erken başlayan bir haberi bakarım daha sonra biraz daha geç başlayan bir haberi bakarım böylece iki farklı görüş açısından haberi daha iyi kavramış olurum. Özellikle Entelektüel olmak isteyenler bunu yapmalıdırlar. Güncel konularda ne kadar bilgili olduğunuzu çevrenizdekilere gösterin. Öyle bir kappuçino alıp kafede laptop açmakla olmaz bu işler. Eğer imkanınız varsa gazete okuyun. Ayrıca köşe yazarlarını da ihmal etmeyin hepsini okumak zorunda değilsiniz. Mesela benim düzenli olarak takip ettiğim 2 köşe yazarı var buna biir tanesini daha eklemeyi düşünüyorum. Eğer köşe yazarınızı bulduysanız (kendinize uygun) ve gazete almak istemiyorsanız Google play store'dan Yazaroku isimli bir uygulama var indirin yazarınızı bulun ve okumaya başlayın.

Madde 8: Hafızanızı geliştirin bu konuda fazla durmayacağım malum bu konuda bilgi edinmek artık çok kolay size diyeceğim tek şey hafızanın temeli için düzenli egzersiz yapmanızdır. Ayrıca geçen madde de google play store'dan bahsetmiştim "Hafıza Koçu - Beyin Antrenörü" isimli uygulamayı da indirip kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Madde 9: Çoğumuz işin stresinden, okulun stresinden kendimizi hafta sonları eve kilitleyebiliyoruz. Bence bu zamanı eğer illa evde kalacağım diyorsanız sinema izleyebilirsiniz. Yine entelektüel olmak isteyenlerin bunu çok iyi yapmaları lazım. Daha kapsamlı bir eğlence için de Sinemaya bir bilet alabilirsiniz. En azından sen şu filme gittin mi diye sana sorduklarında "bilmiyorum" gibi saçma bir cevap yerine "Evet, ben o filme gittim diyebilmeli en beğendiğiniz kısımları karşınızdakilere aktarmalısınız.

Madde 10: Kitap okuyun. Size önereceğim türler Klasik romanlar(Dünya klasikleri işte), Tarih kitapları, psikoloji ve kişisel gelişim veya rehber kitapları okumanız. Neden mi? Kitap okumak hem zeki hem başarılı hem de entelektüel olmanıza katkıda bulunacaktır. Bir dünya klasiğini okuduğunuzda karşınızdakine kitapta anlatılanları aktarabilmeniz sizi onun karşısında "okumuş" imajı verecektir. Tarih kitabını niye mi okuyorsunuz? En kültürlü insanlar tarihini bilen insanlardır. Ben tabii genel olarak konuşuyorum. Niye psikolojii, kişisel gelişim ve rehber kitapları mı? Bunları okuyarak hem yanlışlarınızı bulup düzeltebilir. Hemde karşınızdaki insanların size danışmasını sağlar şaka demiyorum. Bana danışıyorlar size neden danışmasınlar ben çok mu özelim?

Genellikle entelektüel olmak ile ilgili maddeleri ağırlıklı verdim elbette akıllı ve zeki olmak da içlerinde vardı. Şimdi akıllı ve zeki olabilmeniz için size ipuçları vereceğim. Yine de yukarıdakileri de yapmayı ihmal etmeyin. Onlar da akıllı ve zeki olmaya çok katkı sağlar.

Madde 11: Özellikle okula gidenlerin başarılı olamaması canları çok sıkmış durumda bence bu durumun en önemli nedeni ilgidir. Nereden mi biliyorum? Benim fiziğim hep iyi olmuştur(Fen Bilimleri) Biyoloji ve kimyayı da sayabiliriz elbette. Ama ağırlıklı olarak fizik neden mi? Çünkü benim küçüklüğümden beri fizik bilimine ilgim vardır ve ilginin beni bu ders de başarılı ettiğine inanıyorum. Eğer benim sayısalım kötü fiziği hiiiç yapamam diyorsanız da şunu dinleyin. Benim matematiğim hep zayıf gelmiştir. Okulda başarılı olmanın diğer yollarını da sağolsunlar öğretmenler hep söylerler. Ders de not tutun, dikkatli dinleyin vb. Hepsini toparlayacaksak da Okula gidin adam akıllı hocanızın bu önemli dediği yerleri not edin(hızlı bir şekilde) dikkatinizi derse verin ve biraz ilgili olmaya çalışın NGC gibi belgesel kanallarında bilime teşvik eden sizi merak ettiren çok güzel programlar var izlemenizi tavsiye ederim. Fen bilimlerinde işe yarar. Neyse notlarınızı aldıktan sonra evde temize geçirin biraz tekrar yapın (her gün düzenli bir şekilde) uyumadan öncede temize geçirdiğiniz notları bir daha okuyun. Planlı olmayı da unutmayın.

Madde 12: Son olarak internette paylaşılan makaleleri okuyun. Başarılı ve zeki olmak için benim size verebileceklerim bu kadardır. İnternette ve kitaplarda yoğun bilgiler mevcut dişinizi sol elle saçınızı sol elle temizleyin tarayın bir yığın var. Son bir tavsiye: İnternet de araştırma yapmak son çareniz olsun kitaplardan arayıp bulun, her zaman meraklı olun ve yatmadan önce toplumsal sorunları düşünüp onlara aklınızda çözüm getirin. Eğer neden bulmaca çözün, sözlükten yeni  kelime öğrenin gibi yazıları yazmadığımı sorarsanız sebebi açık bunlar internette saten var. Eğer bu üçüne sahip olmak istiyorsanız araştırıp öğrenmesini bilmelisiniz.  ;) ;)

DeryaDer

DeryaDer

Derya Karacan
Moderatör
22 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
28
www.deryakaracan.com
Madde 3: Mustafa Kemal ATATÜRK ne demişti ? "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." bence boşuna söylenmiş bir laf değil. Kendinize bir spor programı hazırlayın yani egzersiz yapın. Egzersiz yapmak konsatrasyonu arttırır, Dikkati arttırır, stresi azaltır, ayrıca aranızda maraton koşmak isteyenlerin veya sadece kısa veya uzun koşularınızı daha üst bir düzeye çıkarmak için haftada en az 3 gün egzersiz yapmalısınız.

Kesinlikle..!

T

thezeynep

Kullanıcı
16 Nis 2016
En iyi cevaplar
0
0
Okuduklarimizi ,dinlediklerimizi artil daha cabuk unutuyoruz. buna yonelik bir tavsiyeniz var mi ?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

T

thezeynep

Kullanıcı
16 Nis 2016
En iyi cevaplar
0
0
Yorum yapma kabiliyetimizi nasil gelistirebiliriz?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi