Zayıflama çayı

  • Konbuyu başlatan düşler.sokağı
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde düşler.sokağı tarafından oluşturulan Zayıflama çayı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,694 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Zayıflama çayı
Konbuyu başlatan düşler.sokağı
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
D

düşler.sokağı

Kullanıcı
17 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Beşi bir yerde ile ayda 5 kilo verin!
Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı şu günlerde özellikle bayanların aklına takılan en çetrefilli soru, ‘Acaba ne yapsam da zayıflasam?’ oluyor.

Uzmanlara göre kadınların aklına takılan bu sorunun cevabı çok basit: Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Baharın ilk günlerindeyiz. Yaza daha üç ay var. Bir başka deyişle kışın aldığınız kilolardan kurtulmanız için üç ay süreniz var. Bu süre yaza sağlıklı ve ‘fit' girmek için yeter de artar bile. Peki ama nasıl yapmalı, hangi diyetisyene gitmeli, hangi diyetleri günü gününe takip etmeliyiz? Telaşlanmayın! Size bir diyet programı önerecek değiliz. Hemen her aktarda bulabileceğiniz beşi bir yerde formülü ile üç ayda 20 kilo vermeniz mümkün! Nasıl mı? Şöyle: Mate yaprağı, kekik, funda yaprağı, biberiye ve yeşil çaydan oluşan karışımı, günde üç fincan içmeniz yeterli. Biz söylemiyoruz, uzmanlar öyle diyor!

Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal yollardan kilo vermenin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söylüyor. 'Bitki yaprakları, dengeli bir şekilde kullanıldığında vücuttaki yağları yakmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor' diyen Saraç, bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermenin mümkün olduğunu vurguluyor. Sağlıklı yaşam uzmanı, bitki karışımlarından elde edilen zayıflama çayının günlük iki veya üç bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Saraç, "Diyet çayları hazırlanırken bitkiler kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Doğru ve etkili bir bitki çayı hazırlamak isteyenler, suyu kaynattıktan sonra yaprakların demlenmesini beklesin." şeklinde konuşuyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin bitki çaylarına yöneldiğini belirtiyor. Toksinlerin doğal yöntemler sayesinde kolayca atılabileceğine dikkat çeken Kümeli, bitki çaylarının içerisine tatlanması için şeker karıştırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Bu karışımların bazı hastalarda alerjiye yol açabileceğini hatırlatan Kümeli, 'Çabuk zayıflamak için aşırıya kaçmayın.' uyarısını yapıyor.

Mısır Çarşısı'nda şifalı bitkiler satan Sait Develi, yağ sökücü, tok tutucu ve sindirimi kolaylaştırıcı bitki yapraklarından hazırlanan 'beşi bir yerde' karışımının son derece etkili olduğu, müşterilerden olumlu tepkiler aldıkları bilgisini veriyor. Mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle oluşan karışım, vüvutta biriken toksin ve ödemi atarak ayda yaklaşık beş kilo vermenizi sağlıyor.

Her şifalı ot zayıflatır mı?

Ünlülerin diyetisyeni Selahattin Dönmez: 2006 yılı American Journal of Clinical Nutrition dergisi mart sayısında yayınlanan bir makalede bitki çaylarının zayıflama üzerindeki olumlu sonuçlarına yer verilmişti. Ben, bir diyetisyen olarak kilo problemi yaşayan hastalara bitki çaylarını öneriyorum. Peki, nedir bu bitki çayları? Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Tabii ki bu mümkün değil. Doğal ortamda yetişen kekik, yeşil çay, biberiye, mate ve funda yaprağının ortak bir özelliği var. O da şu: Bu bitki yaprakları kış aylarında insan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ama bu diyetin yanında gün içerisinde alınan besinlere çok dikkat etmek gerekir. Eğer sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir uzman kontrolünde alınmasıdır.

Diyetisyen Oya Yüksek: Bu bitkiler, insan metabolizmasını hızlandırarak vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcı oluyor. Özellikle yeşil çay, bunlar arasında en etkili olanı. Bitki yapraklarından oluşan bu karışımın doğal olması ve kimyasal madde içermemesi sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan ise ‘doğal' diyerek aşırıya kaçmamaktır.

Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?

Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir.

ENDER SARAÇ: Doğal yollardan kilo vermek, insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermek mümkün. Ancak günde iki ya da üç bardaktan fazla içilmemeli.

TAYLAN KÜMELİ: Son zamanlarda zayıflamak isteyenler bitki çaylarına baş vuruyor. Kış aylarında vücutta biriken toksinler kolayca atılabiliyor. Ancak bu karışımları içerken dikkat edilmeli, aşırıya kaçmamak lazım.

SELAHATTİN DÖNMEZ: Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmeş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.

Hangi bitki, ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

İştah azaltan 10 bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar...

* At kuyruğu bitkisi idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.

* Maydanoz, metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem.

* Adaçayı, zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılıyor. Çay ve yemeklerde baharat olarak da kullanılabiliyor.

* Fesleğen, vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.

* Kekik, sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.

* Civanperçemi, tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

* Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.

* Tere, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.

* Sinameki, kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar. Uzun süreli kullanımlarda bağırsaklarda yan etkilere yol açacağından idrar söktürücü özelliği bulunan rezene ve nane gibi bitkilerle desteklenmesi gerekiyor.

* Balık otu, bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.
    Benimde 5 kilo kadar fazlam var bu çayı 13 mart günü içmeye başladım 20 martta kaç kilo verdiğim konusunda bilgilendiririm ilgililere duyurulur... :)
 
B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
tşkkrlr

ama şu  zayıflama çayı adı altında satılan hazır çaylar varya onları kesinlike kullanmayın.
vücuttaki su degensini bozarak ölümlere kadar sürükleyebiliyor.
aman sağlık diyoruz dikkat diyoruz.e ozaman dikkat edelim lütfen
 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bilgiler için teşekkürler.. Hiç denemedim..  ::)
 
K

Kristal

Bitki çayını çok içerim ama bu karışımı duymamıştım.
Bilgilendirme için teşekkürler. :)
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
zayıflamaktan ziyade (bilen bilir çöp gibi bişeyim )sağlık için içmeye çalışıyorum  ;)
sindirim sistemine iyi geliyor ada çayı...
tabi haftada bir ancak, çünkü tadı berbat  :-\
 
D

düşler.sokağı

Kullanıcı
17 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Aslında bana önerilen hiçbir çayı içemedim bu çayı içmemin sebebi doktorların önerisinden dolayı tabi ölçüsünü artırmadan dozunda (sabah,öğle,akşam 1 litre suya her birinden birer çay kaşığı)konulup demlenirse doktorlarında söylemi ile sağlıklı kilo vermek mümkün :)
  yardımcı olabildiyse bilgilerim ne mutlu bana tşkler...
 
 
E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
saol maydonoz cayını denicem benimde var 2 kilom ;)
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
 
H

hayalhane

Ebru' Alıntı:
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
vallahi çay içip oturmak fayda etmez
sabah 6 da en az dikat çekiyorum en az 5 km koşan kişide gram fazlalık bulunmaz,insan sporla zayıflar  ;D ;D ;D ;D ;D
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayalhane' Alıntı:
Ebru' Alıntı:
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
vallahi çay içip oturmak fayda etmez
sabah 6 da en az dikat çekiyorum en az 5 km koşan kişide gram fazlalık bulunmaz,insan sporla zayıflar  ;D ;D ;D ;D ;D
TAbi ki spor yapmak lazım yemege dikkat etmek lazım bunlar yardımcı bende demedim ve 63 kilodan 55'e düştüm tavsiye ederim
 
H

hayalhane

blt.cemile' Alıntı:
hayalhane' Alıntı:
Ebru' Alıntı:
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
vallahi çay içip oturmak fayda etmez
sabah 6 da en az dikat çekiyorum en az 5 km koşan kişide gram fazlalık bulunmaz,insan sporla zayıflar  ;D ;D ;D ;D ;D
TAbi ki spor yapmak lazım yemege dikkat etmek lazım bunlar yardımcı bende demedim ve 63 kilodan 55'e düştüm tavsiye ederim
yav bırak Allah aşkına 55 kiloya düşsem ben nolurum yav
ben 55 kiloya falan düşecem şimdi ağır skletim zaten 83 falanım  :D :D :D :D :D :D
spora bidaha başlayım o zaman veririz inş kiloları :)
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayalhane' Alıntı:
blt.cemile' Alıntı:
hayalhane' Alıntı:
Ebru' Alıntı:
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
vallahi çay içip oturmak fayda etmez
sabah 6 da en az dikat çekiyorum en az 5 km koşan kişide gram fazlalık bulunmaz,insan sporla zayıflar  ;D ;D ;D ;D ;D
TAbi ki spor yapmak lazım yemege dikkat etmek lazım bunlar yardımcı bende demedim ve 63 kilodan 55'e düştüm tavsiye ederim
yav bırak Allah aşkına 55 kiloya düşsem ben nolurum yav
ben 55 kiloya falan düşecem şimdi ağır skletim zaten 83 falanım  :D :D :D :D :D :D
spora bidaha başlayım o zaman veririz inş kiloları :)
Kilonun boyla orantılı olması gerekir de Hakkaten merak ettim kardeşim senin kilon kaç :-\
 
H

hayalhane

blt.cemile' Alıntı:
hayalhane' Alıntı:
blt.cemile' Alıntı:
hayalhane' Alıntı:
Ebru' Alıntı:
İlaç değil bitki zararı olmaz demeyin,herşeyin olduğu gibi bitki çaylarınında fazlası zarar,aman dikkat ;)
vallahi çay içip oturmak fayda etmez
sabah 6 da en az dikat çekiyorum en az 5 km koşan kişide gram fazlalık bulunmaz,insan sporla zayıflar  ;D ;D ;D ;D ;D
TAbi ki spor yapmak lazım yemege dikkat etmek lazım bunlar yardımcı bende demedim ve 63 kilodan 55'e düştüm tavsiye ederim
yav bırak Allah aşkına 55 kiloya düşsem ben nolurum yav
ben 55 kiloya falan düşecem şimdi ağır skletim zaten 83 falanım  :D :D :D :D :D :D
spora bidaha başlayım o zaman veririz inş kiloları :)
Kilonun boyla orantılı olması gerekir de Hakkaten merak ettim kardeşim senin kilon kaç :-\
en son tartıldığımda 85-86 vardım
bak başkasına sölemem efendi,hatrına söledim :)
sporcuyken 80 dim bırakınca 2 ayda 6 kilo almışım bide tatil yaptık ya ondandır
boyumuda sorma orantılı değil,zaten belli etmiyorum kiloyu,sporcuyum nede olsa :p :p
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Maşallah  :) ama uzun boylusundur diye düşünüyorum
 
H

hayalhane

blt.cemile' Alıntı:
Maşallah  :) ama uzun boylusundur diye düşünüyorum
tabi uzun boyluyumda kilo vemem lazım
sporuda özledim yahu hatta klübümün soyunma odasındaki ter kokusunu bile özledim
hakkat yav bi ara ziyarete gidiyim  :D :D :D :D aklıma düşmüşken
zaten yakında yüremeyle yarım saatte giderim
otobüs falan gitmiyo yav :)
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayalhane' Alıntı:
blt.cemile' Alıntı:
Maşallah  :) ama uzun boylusundur diye düşünüyorum
tabi uzun boyluyumda kilo vemem lazım
sporuda özledim yahu hatta klübümün soyunma odasındaki ter kokusunu bile özledim
hakkat yav bi ara ziyarete gidiyim  :D :D :D :D aklıma düşmüşken
zaten yakında yüremeyle yarım saatte giderim
otobüs falan gitmiyo yav :)
Ver ver fazla kilo iyi değildir
 
H

hayalhane

Ver ver fazla kilo iyi değildir
e heralde iyi değildir
yalnız bende o kadar fazla kilo yok
kaslar sarkıyo ondan kilo yapıyo
bide kalori fazla yanmıyo ya ondan
başka neden olsun
o sabahları daha güneş doğmadan bi 5-10 km koşu ne güzel yahu,bi uzandım mı koşudan sonra ne rahatlık veriyo alimAllah
kulaklıkla koşuyorum
koşarken müzik dinlemek gibisi var m ıhiç :)
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayalhane' Alıntı:
Ver ver fazla kilo iyi değildir
e heralde iyi değildir
yalnız bende o kadar fazla kilo yok
kaslar sarkıyo ondan kilo yapıyo
bide kalori fazla yanmıyo ya ondan
başka neden olsun
o sabahları daha güneş doğmadan bi 5-10 km koşu ne güzel yahu,bi uzandım mı koşudan sonra ne rahatlık veriyo alimAllah
kulaklıkla koşuyorum
koşarken müzik dinlemek gibisi var m ıhiç :)
Yok :)
 
Üst