YÜKSEK LİSANS

• Konbuyu başlatan derman86
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde derman86 tarafından oluşturulan YÜKSEK LİSANS başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,774 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı YÜKSEK LİSANS
Konbuyu başlatan derman86
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan mavidünya
D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ARKADAŞLAR YÜKSEK LİSANS KONUSUNDA BENİ BİLGİLENDİR MİSİNİZ. SINAV TARİHLERİNİ VE FAKÜLTELER HAKKINDA. BEN BAKTIM AMA BİRDE SİZ YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TŞK.

iyilik_perisi

iyilik_perisi

Kullanıcı
23 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
antep
Ales 18 kasımda.son başvuru tarihi 10 ekim.ancak her fakültenin öğrenci alımı konusunda istekleri farklı onları ben de tam olarak bilemiyorum.

bende şunu merak ediyorum ales a başvurdum ama üds ye başvurmadım.üniversiteler öğrenci alırken üds yi de istiyormu yoksa öğrenciyi kabul ettikten sonra da girilebiliniyor mu onu bilmiyorum?bilen varsa söyleyebilir mi?

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
aslında bende merak ediyorum bu konuyu.bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyoruz..

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
kimse bu konu hakkında bir bilgie sahip değil mi :'( o zaman iş başa düşüyor

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)
(Sonbahar Dönemi) 18.11.2007 24.09.2007

10.10.2007 Üniversite Rektörlükleri
26 YÖK Seviye Tespit Sınavı ( 2. Aşama ) 25.11.2007 27.08.2007

04.09.2007 YÖK Denklik Merkezi

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Daha önceki yıllarda Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) olarak yapılan sınav, 2007 yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak değişmiştir.

ALES;

• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,
• Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
• Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Sınavda alınan puanlar, adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle duyurulacak ve istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Sınavın kapsamı nedir?

Sınav, sayısal ve sözel bölümden oluşur. Sınavın sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 80 sorudan oluşan bir test (Sözel Testi) yer alır. Bütün adaylar her üç testi de cevaplar. Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşur. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzeydir. Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşur. Her üç testteki sorular da, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik değildir. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri niteliktedir.

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ALES’e nasıl başvurabilirim? Başvuru sırasında neler yapmam gerekiyor?

ALES'e katılmak isteyen adaylardan, Türkiye'deki üniversitelerde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun durumda bulunanlar istedikleri üniversiteden, KKTC'de oturanlar ise ALES kılavuzunda adresi belirtilen ÖSYM Temsilciliğinden; kılavuz ve başvurma belgesinden oluşan başvuru evrakını, 2,00 YTL karşılığında ilan edilen tarihler arasında alabilir.

Adaylar, kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak doldurdukları Başvurma Belgesi ile sınav ücretinin ilgili hesaba yatırıldığını gösteren Banka Dekontunu; (mezun olmayanlar kendi üniversitelerine, mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye) onaylatarak teslim etmelidir.

Başvurma Belgeleri teslim edilirken 2,00 YTL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenir. Başvurular şahsen yapılır. Başvuru sırasında adayların, Başvurma Belgesindeki kimlik bilgilerinin onaylanabilmesi için, fotoğraflı ve soğuk damga ile onaylı kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Bir süre sonra sınava girilecek bina ve salonu gösteren Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, sınavdan önce adayların adreslerine gönderilir

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
DErman86 bende 1 kez girdim ales e ama o zaman les ti.yılda 2 kez yapılıyor. her üniversitenin şartları farklı. bazısı ales puanın %50 si ile lisans ortalamasının %25 ve üds nin %25 inin ortalamasını istiyor bazısı sadece ales ve ortalamanın ortalamasını alıyor. ama genelde üds yi istiyorlar. eğer üds yi istemiyorsa üniversite o zaman o üniversitenin yabancı dil hazırlık programı var demektir.ama sen yinede iyice araştır. herhangi bir yanlışlık olmasın.  :) ;)
bu arada başarılar. ;)

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mavidünya' Alıntı:
DErman86 bende 1 kez girdim ales e ama o zaman les ti.yılda 2 kez yapılıyor. her üniversitenin şartları farklı. bazısı ales puanın %50 si ile lisans ortalamasının %25 ve üds nin %25 inin ortalamasını istiyor bazısı sadece ales ve ortalamanın ortalamasını alıyor. ama genelde üds yi istiyorlar. eğer üds yi istemiyorsa üniversite o zaman o üniversitenin yabancı dil hazırlık programı var demektir.ama sen yinede iyice araştır. herhangi bir yanlışlık olmasın.  :) ;)
bu arada başarılar. ;)

TŞK CANIM SAĞOL

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
mrb derman86 yerleşebildinmi merak ettim. bende girmek istiyorum tekrardan ama üstesinden gelebilirmiyim bilmiyorum.