uykusuz kalmak beyni etkiliyor

  • Konbuyu başlatan ibrahimcaca
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde ibrahimcaca tarafından oluşturulan uykusuz kalmak beyni etkiliyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,417 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı uykusuz kalmak beyni etkiliyor
Konbuyu başlatan ibrahimcaca
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan re-Member
I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
Sadece bir gece bile uykusuz kalmak beyinde elektrik kesintisine benzer anlık kesilmelere neden oluyor. ABD’li uzmanların yürüttüğü araştırma, uykunun insan hayatındaki önemini ortaya koydu.
Araştırmaya göre, uykusuz kalan insanlar uyku ve uyanıklık hali arasında kısa gezintiler yapıyor, dikkatlerini yoğunlaştırmada da güçlük çekiyorlar.

Uyku, insanoğlu için sadece bir dinlenme yolu değil vücudun yenilenmesi için de çok önemli bir süreç...

Pensilvanya Üniversitesi’nde görevli bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, uykusuzluğun beynin işlevlerini nasıl olumsuz etkilediğini gösterdi.

Araştırmaya göre, sadece bir gün bile uykusunu alamayan insanların beyin işlevlerinde dengesizlikler meydana gelebiliyor.

Bir gece uykusuz kalmak beyinde anlık kesintilere neden oluyor Bu durumu tıpkı anlık elektrik kesintilerine benzeten uzmanlar, uykusuz kalan insanların gün içinde uyku ve uyanıklık hali arasında kısa geçişler yaşadığını söylüyor.

Bu da uykusuz kalan kişinin dikkatini yoğunlaştıramaması, görsel hafızasında kesintiler yaşanması anlamına geliyor.

Uykusuz kişiler konsantre olmakta sorun yaşayabiliyor. Uzmanlar uykusuz kalan kişinin beyninin kendisini tekrar uyumaya programladığını, bu yüzden vücudun bu istem dışı arzuya direnmekte güçlük çektiğini de vurguluyor.

Beynin kısa süreli uyku haline geçişinin zaman zaman 4-5 saniye kadar sürebildiği ve özelikle trafik kazalarının bir bölümünün arkasında da uykusuz kalan sürücülerin yattığı da araştırmadan çıkan sonuçlar arasında. 
superisi23

superisi23

Kullanıcı
30 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Paylaşımın için teşekkürler. Çok güzel bilgilker.
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
evet şu sıralar uykusuzlğun etkilerini yaşayarak görüyorum  :D

teşekkürler bilgilendirme için :)
 
Üst