ÜNLÜ CASUSLAR

• Konbuyu başlatan bıldırcın
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde bıldırcın tarafından oluşturulan ÜNLÜ CASUSLAR başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,479 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ÜNLÜ CASUSLAR
Konbuyu başlatan bıldırcın
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
B

bıldırcın

MATA HARİ:casusluk tarihini bilen birine birinci dünya savaşı yıllarında,hatta tüm zamanlarda "adı en çok anılan casus kim?" diye sorarsanız büyük bir ihtimalle "mata hari" yanıtını alırsınız.Ancak asıl adı Margareta Zelle olan bu kadının casusluk tarihinde bu kadar ün kazanması onu yargılayan Fransızların politik stratejileriyle ilişkilendiriliyor.1876'da Hollanda'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zelle,rahibe okuluna gitti ve bir iskoç kaptana aşık olup onunla evlendi.Doğu Hint adalarına kocasıyla birlikte giden Zelle daha sonra orda kocasından boşandı.
MATA HARİ gizemli doğu hint danslarını kullanarak mata hari(cava dilinde"şafağın gözü"anlamına geliyordu)olarak anılmasına yol açan ünü elde etti.Pek çok hükümet yetkilisi onun danslarını izliyor,o da bu sayede önemli isimlerle ilişki kuruyordu.1.Dünya savaşında Almanlar onu kadrolarına aldılar.Fransa karşı casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar adına çalıştığını öğrendi.Fransızlar Zelle'ye iki taraflı çalışma teklifinde bulundular.Zelle'de bunu kabul etmiş göründü,ancak Fransızlar ona güvenmiyordu.Bu yüzden Mata Hari'yi denemek için Belçika'ya altı Fransız ajanla ilşki kurması için gönderdiler.Onbeş gün içinde altı ajan Almanlar tarafından yakalanıp kurşuna dizildi.Bu olay Mata Hari'ye hiç bir zaman güvenilmeyeceğinin göstergesiydi.Almanlar tarafından da artık benimsenmeyen Mata Hari Fransaya geri döndü ancak cephelerindeki yenilgiyi Mata Hari'ye yükleyen Fransızlar Mata Hari'yi kurşuna dizerek öldürdü...

İLYAS BAZNA:2.dünya savaşında nazi Almanyasına çalışmış en önemli casuslardan biridir.Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu ingilizlerden nefret etmesi,parasal kazanç arzusu ve hep bir operacı olmak istemesine rağmen 2.dünya savaşı sırasında Ankara'da çeşitli büyükelçiliklerde uşaklık yapıyor olması casusluk yapmasına önayak olmuştur.Fransız Von Paren'in sefareti döneminde Ankarada ki Almanya büyükelçiliğine gizli ingiliz askeri ve diğer istihbaratını satmıştır.Kısa sürede ücretli ajan haline gelmiş ve Almanlar tarafından "çiçero"adıyla çağırılmıştır.Çalıştığı süre boyunca Ankarada'ki İngiliz isithbarat görevlileri Baznayı ingilizce bilmeyen!casusluk yapamayacak kadar aptal birisi olarak görüyorlardı.

MARKUS JOHANNES "MISCHA"WOLF:Doğu Almanya devlet güvenlik bakanlığı(mfs) dış istihbarat bölümünün başıydı.34 yıl boyunca mfs nin iki numaralı adamıydı ki,bu soğuk savaşın büyük bir kısmını kaplar.wolf  30 yaşında mfs nin kurucuları arasındaydı.Wolf istihbarat şefi olarak,casuslar aracılığıyla batı Almanya hükümetine,siyasi ve iş çevrelerine sızmakta başarı sağladı.Ele geçmezliği yüzünden "yüzü olmayan adam"olarak ünlendi.83 yaşında uykusunda öldü...

YARBAY THOMAS EDWARS LAWRENCE:İngiliz arkeolog,asker,casus ve yazar.1916-1918 yıllarında Osmanlı imparatorluğuna karşı yürütülen arap isyanında,İngiliz irtibat subayı olduğu için Arabistanlı Lawrence adını aldı.Lawrence kahirede İngiliz haber alma teşkilatı adına çalıştı.Ekim 1916'da arap milli faliyetlerini çözmek için çöle gönderildi.Araplarla geçirdiği zaman zarfında,gelenek ve yaşantılarına baya adapte oldu.1918 de savaş muhabiri Lowell Thomas'ın Lawrence'i büyük bir kahraman gibi göstermesi,Lawrence'ın da kendi anılarında bölegede daha önceden yüzlerce İngiliz ajanı tarafından yapılmış bir çok şeyi kendine mal etmesi Lawrence'ın aslında çokta haketmediği bir üne kavuşturdu.

İNGİLİZ KEMAL:Sarışın ve mavi gözlüydü.Galatasaray lisesinde ve İngiltere'de okudu,boks şampiyonuydu.Küçük yaşta babasını kaybettikten sonra dayısının himayesine girdi ve onunla İngiltereye gitti,İngilizden daha iyi ingilizce konuşuyordu yanlız dilinden değil hal ve tavrından da onu bir avrupalıdan ayırmak imkansızdı.1914 de İstanbula dönmüş Teşkilat ı mahsusa'ya üye olmuştur.1918 de İstanbul işgal edilmiş,İngilizlerin şehirdeki baskıları giderek artmıştır Yunan ileri harekatı başlayınca Ankara'ya giden İngiliz Kemal,Mustafa Kemal paşa ve Genelkurmay başakanı albay ismet(inönü)bey ve fevzi paşa tarafından'da kabul edilmiş ingilizce,fransızca,rumca bildiği için genelkurmay istihbarat şubesinde görevlendirilmişti.Tabanca bayrak ve kuran ı kerim üzerine yemin etmiş,yunanlılar onu hapsettiğinde bile tek kelime Türkçe konuşmamıştır.

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
.Tabanca bayrak ve kuran ı kerim üzerine yemin etmiş,yunanlılar onu hapsettiğinde bile tek kelime Türkçe konuşmamıştır.

ilginç bilgiler casuslar hakkında bişey bilmiyordum :-[

L

lysteel

bıldırcın rica etsem bu yazının kaynağını da söyleyebilir misin?

B

bıldırcın

ben bu yazıyı internetten buldum aslı daha uzundu ama ben özet geçtim bakıp linkini yollayabilirim sana..

A

ayben

Teşekkürler bıldırcın bir kısmını biliyorrdum ama bilgileri tazelemek iyi oldu ;)

L

lysteel

linki bulup yollayabilirsen çok sevinirim :) teşekkür ederim şimdiden...

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Casuslara yapılan işkenceleride tahmin edebiliyorum.. Teşekkürler bilgiler için..

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
MATA HARİ nin ismini çok duymuştum...dansıyla insanları etkilemesi gerçekten çok ilginç....
________paylaşım için teşekkürler....