Uçurtma Avcısı

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Uçurtma Avcısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,320 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Uçurtma Avcısı
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yalnız adam
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İSTANBUL - Tüm dünyada satış rekorları kıran “Uçurtma Avcısı”, bu yıl da “Yılın Kitabı” seçilerek bir ilke imza attı. “Uçurtma Avcısı”, üç yıl üst üste “Yılın Kitabı” seçilen ilk roman...

Afganistan doğumlu ABD'li yazar Halit Hüseyni'nin ilk romanı New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi. 2003 yılında yayınlanan kitap, bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk roman olma özelliğini taşıyor.

“Yılın Kitabı” Avrupa'daki 100'den fazla okuma grubunun oylamasıyla seçiliyor. Ağustos sonunda ödülü takdim edilecek olan yazar, çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu okuma grupları tarafından seçildi. Oy veren okuma grupları, “Uçurtma Avcısı”nı aday gösterme sebeplerinde, kitapta anlatılanların güncel bir konu olmasını, ancak çoğu insanın orada olanlar hakkında gerçekten fikir sahibi olmamasının etkili olduğunu belirtti. Afganistan'da yaşanan şeylerin orada yaşayan birisi tarafından kaleme alınmasının çok daha gerçekçi olduğu belirtildi.

Bloomsbury Yayınevi'nden Hosseini'nin editörü Alexandra Pringle, Hosseini'nin okurlara farklı bir kültürden farklı bir kapı açtığını söyledi. Pringle, “Günlük hayatta Afganistan haberlerinin bombardımanı altında kalıyoruz ve oradaki olayların bu şekilde ele alınması dikkate değer” diye konuştu. Pringle, kitabı okuduktan sonra insanda büyük değişimler olduğunu ve birden orada olup bitenler hakkında fikir sahibi olunduğunu da sözlerine ekledi. Hosseini, İngiltere'de satışları 2.5 milyona ulaşan Uçurtma Avcısı'nın bu ödüle layık görülmesinden dolayı derin minnet duyduğunu açıklarken, “bu kitabın yazımı benim için sevginin bir emeğiydi” diye konuştu.

Aynı adla 2007 yılında ABD'li yönetmen Marc Forsters tarafından sinemaya da aktarılan kitap, Kabil'in Vezir Ekber Han bölgesinden bir Peştun olan Emir isimli çocuğun çocukluk arkadaşı ve üvey kardeşi Hasan'a ihanet edişini unutamamaktadır. Hikaye Afganistan'da monarşi krallığının çöküşünü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistan'a ve Amerikaya toplu göçü ve Taliban yönetiminin yükselişe geçişi gibi konuları harmanlayarak tarihi bir roman sınıfına sokuyor.

alıntıdır.

Emir ve Hasan, Kâbil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.

Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman.

Tanıtım yazısıdır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Est ben teşekkür ederim.
Yorumunuz için saolsun .

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Konusu güzele benziyor ilk fırsatta kitipçımda inceliycem.
Hatta kitap listeme bile ekleyebilrim.
Teşekkürler paylaşım için.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bu kitap alıncak kitaplar listemdeydi,
Bu gün işyerinden benim gibi kitapsever bir arkadaşım, kitap kütüphanesine eklemek için bu kitabı getirmiş.
Hemen bende (elimde yeni başladığım kitap olmasına rağmen )dayanamayıp kitabı aldım, bugün başlayacağım okumaya...
Kitap tanıtımı için teşekkürler. :)

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
okuduğum son kitap..
paylaşım için teşekkürler..
ölmeden önce okumanız gereken kitaplardan.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kitap olarak duymadımda filmini duymuştum,tercihim filmden yana degil elbette kitapdan yana olacakdır..
Teşekkürler adminim..Bir ara gelir filminide alırım artıkım  ::)

K

kubra.1905

Kullanıcı
28 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Daha yeni filmini izledim ve şimdi de kitabını okucam. En son duygulandıran film beni Nefes olmuştu şimdi de bu .. Gerçekten yalın ama etkileyici bir konusu var.

Teşekkürler:)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kitabını okudum unutamayacağım kitaplar arasında,yorumumu da yaptım en son okudugum kitap bölümüne tekrar yapmayacagım..

Kitabı okuduktan sonra filminide izlemeyi düşünmüştüm unuttum şimdi görünce aklıma geldi..
Yarından tezi yok alıp izlemeli be iki arkadaşın dostlugunu-biri çıkar dostlugu-görmeliyim..

Teşekkürler hatırlattığın için..

T

TatlRya

Kullanıcı
25 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Uzun zamandır okumak için takip ettiğim bir kitap..
Ama bir türlü kısmet olmadı..  :(

H

hırslı.28

Kullanıcı
16 Tem 2009
En iyi cevaplar
0
0
benimde ilgimi çekti en kısa zamanda alıp okumaya çalışacam

M

maximumgeliştir

Kullanıcı
27 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
DENİZLİ
Bu kitabı elimden bırakmak zor oldu. Yürek burkan bir hikayesi var yalnız...

Y

yadois

Kullanıcı
20 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
bir kaç sene önce gazete de okumuştum bu kitabı mutlaka okumalısınız diye bu yazıdan sonra artık almama gerektiğini düşünüyorum sağol

Y

yalnız adam

Kullanıcı
25 Nis 2010
En iyi cevaplar
0
0
erzincan
suan okuyorum bu kitabı .okuduğum her satırın etkisinde kalıyorum.sürükleyici ve etkileyici bir kitap herkese okumasını tavsiye ederim