TUZ KOKUYOR!!!!

• Konbuyu başlatan YEŞİLAY
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde YEŞİLAY tarafından oluşturulan TUZ KOKUYOR!!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,839 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı TUZ KOKUYOR!!!!
Konbuyu başlatan YEŞİLAY
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feveran Estomp
Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0

Artık tuz yemeyin yedirmeyin!  Nedenine gelince aşağıdaki yazıyı okuyun. Neden yememeniz gerektiğini anlayacaksınız.
TUZ GÖLÜ   
Aşağıdaki bilgiler maalesef doğru...
Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor..' diye soruyoruz..!?

Tuz Golü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür...  Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü'nün genişliği 48 kilometreyi bulur... Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür... Dünyanın en tuzlu gollerinden biridir... Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir... Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur... Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük
bölümünü karşılamaktadır...
Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür... Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır... Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 m.'dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.
Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi' ile Melendiz çayı'dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş aci gerçek ise şudur:
Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya' nın şehir kanalizasyonudur...  Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü'ne akıtılmaktadır...
Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir...
Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasına fırsat vermemek için her sorumlu vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği inancı ile bu mesajı ulaşabileceğimiz her kişiye gönderelim ve ilgilileri göreve davet edelim... Yoksa hepimizin yemeğinde Konya' lıların katkısı olmaya devam  edecek.'

Yrd. Doc. Dr. MUSTAFA DURAN
  PAMUKKALE UNIVERSITESİ
  FEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL.

not: konu içinde belirtilen kişisel bilgiler ( adres, şahsi ve cep telefon bilgileri) tarafımdan forum kuralı gereğince silinmiştir.

K

kamuran

Fakat bu tamamen topluma karşı sorumsuzluk  :eek: :mad:
Tuz fazla yemiyorum ancak her şeyin tadını da o vermiyor mu? :(

H

humyra

Kullanıcı
2 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
bugün etrafımda yaklaşık 5 kişi var kanser hastalığıyla dertlenen.. eğer bu hastalığın sebepkerınden biride bu ise söyleyecek söz bulamıyorum acziyetimden  :mad:

B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
sanırım bu bilgi mail yoluyla elinize ulaşmış olsa gerek...
bana da gelmişti aynı mail..doğruluğu yönünde bir şey söyleyemem .bu mümkün olabilir fakat bu işin içinde olanlar sağlık açısından bir sorun gördükleri taktirde müdahale ederlerdi diye düşünüyorum fakat bir de şu var ki Türkiyenin tuz ihtiyacını karşılama konusunda ciddi önem teşkil ederken ,eğer böyle bir sorumsuzlukla bu doğallımızıda kaybetme yolundaysak işte bu çok üzücü.

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ama ben tuzu çok severim , tuzsuz bir dünya düşünemiyorum , çok üzüldüm ,kendimi çok kötü hissediyorum şuan  :'(

A

ayben

Böyle bir araştırmayı yapan kişi eminim buna bir dur demenin de yolunu bulacaktır ki bizde elimizden geleni yapmalıyız ama nasıl olacak bu?
Önce Mustafa Bey'i arasak olur mu?
Ama ne yazık ki bu durum ülkemizin heryerinde var.
Mesela bizim köyümüzn deresi kurudu.
Trakya'lıyım ve Ergene nehrinin bir kolu-y-dur bizim deremiz ama artık yok. Ardında bir bataklık kaldı.
Son zamanlarda Ergene için bir çok araştırmalar yapıldı ama ne yazık ki bir sonuç alınamadı.
Fabrikalara arıtma tesisi kurma zorunluluğu var ve kuruyorlar.
Kuruyorlar dedisysem kullanıyorlar demedim dikkatinizi çekerim.
Arıtım yapmak için kullanılacak malzemeler pahalı olduğundan bu tesisileri tam anlamıyla kullanmıyorlar ve geri kalan atıklar derelere akıyor. Bu da nehirlerin yok olması için yeterli bir sebep.
Köyümde hatırladığım kadarıyla ki çok iyi hatırlamıyorum ben küçüktüm hayvanlar olsun tarlalar olsun burdan su ihtiyacını karşılardı. Köylüm tarımını burdan sağlardı ama artık büyük çoğunluğu köyünü terk etti ve artık fabrikalarda çalışıyor.
Aslında bir yerden kazanmak isterken bir yerden kaybediyoruz.
Küresel ısınmayıda biz başarmadık mı zaten?

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
σĸyคnцsyค' Alıntı:
Ama ben tuzu çok severim , tuzsuz bir dünya düşünemiyorum , çok üzüldüm ,kendimi çok kötü hissediyorum şuan  :'(
Ayben' Alıntı:
Böyle bir araştırmayı yapan kişi eminim buna bir dur demenin de yolunu bulacaktır ki bizde elimizden geleni yapmalıyız ama nasıl olacak bu?
Önce Mustafa Bey'i arasak olur mu?
Ama ne yazık ki bu durum ülkemizin heryerinde var.
Mesela bizim köyümüzn deresi kurudu.
Trakya'lıyım ve Ergene nehrinin bir kolu-y-dur bizim deremiz ama artık yok. Ardında bir bataklık kaldı.
Son zamanlarda Ergene için bir çok araştırmalar yapıldı ama ne yazık ki bir sonuç alınamadı.
Fabrikalara arıtma tesisi kurma zorunluluğu var ve kuruyorlar.
Kuruyorlar dedisysem kullanıyorlar demedim dikkatinizi çekerim.
Arıtım yapmak için kullanılacak malzemeler pahalı olduğundan bu tesisileri tam anlamıyla kullanmıyorlar ve geri kalan atıklar derelere akıyor. Bu da nehirlerin yok olması için yeterli bir sebep.
Köyümde hatırladığım kadarıyla ki çok iyi hatırlamıyorum ben küçüktüm hayvanlar olsun tarlalar olsun burdan su ihtiyacını karşılardı. Köylüm tarımını burdan sağlardı ama artık büyük çoğunluğu köyünü terk etti ve artık fabrikalarda çalışıyor.
Aslında bir yerden kazanmak isterken bir yerden kaybediyoruz.
Küresel ısınmayıda biz başarmadık mı zaten?
çok şaşırdım daha yeni öğrendim

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
inanmıyorum inşallah böyle bir şey yoktur bu kadar da duyarsızlık olmaz bence....

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
1 kaşığa 1 avuç tuz döken biriyim. Üzücü bir durum. Bilgiler için teşekkürler.