Türk sinemasında rekorlar..

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Türk sinemasında rekorlar.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,706 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Türk sinemasında rekorlar..
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan senarist081
S

senarist081

Türk sineması 1914-2007 arası 93 yılda toplam 6763 film çekmiştir. Bu sayı içinde şaşıracağımız bir çok rekoru barındırmaktadır.

Bu rekorlar içerisinde kadın oyuncular arasında başı Türkan Şoray çekmektedir. Şoray, TV dizileri hariç 200 sinema filmi çekmiştir. En çok film çekme rekoru erkeklerde ise Cüneyt Arkın’a aittir. Arkın Tv dizileri hariç 305 sinema filmine imza atmıştır.

Bir yıl içinde en çok film çekme sayısı ise Zerrin Egeliler’in elindedir. Erotik film dönemi yıldızlarından Egeliler'in 1979 yılında 37 filmde oynayarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Aynı zamanda bu bir dünya rekorudur.

Yine aynı yıl Recep Filiz 26 Senaryo yazmış, Naki Yurter 28 film çekmiş ve önemli rekorlara imza atan isimler olarak sinema tarihindeki yerlerini almışlardır.

Senaryo yazarlarında ise öne çıkan 3 isim vardır. Bülent Oran, Safa Önal ve Erdoğan Tünaş. Bülent Oran vergi nedeniyle imza atmadığı senaryoları ile 1000 kadar film yazdığını söylemektedir.

Türk filmlerinin emektar senaristlerinden Safa Önal, 395 senaryo yazarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir. 53 yıldır Türk sineması için hiç durmadan çalıştığını söleyen usta yönetmen, ''Bir gün böyle bir karşılık göreceğimi ummamıştım'' diyerek konuya olan bağlılığının rakamsal değil kalpten olduğunu vurgulamıştır.

Erdoğan Tünaş’da mütevazi bir söylemle 400 kadar senaryo yazdığını söylemektedir. Ayrıca sayısı bilinmeyen ve de isimli isimsiz birçok filmin diyaloglarını da Orhan Kemal yazmıştır.

Dünya’nın en çok film çeken yönetmenleride bizdedir. Stanley Kubrick 50 yılda sadece 16 film çekmiştir. Yabancı bir konuk sinemacı merak edip "Kaç film yönettiniz?" diye sorar Osman F. Seden'e. "Tam tamına 8 film oldu" diye cevaplar Seden. Konuk sinemacı şaşırır. "Yaşamınız boyunca mı çektiniz bu 8 filmi?" "Hayır efendim, bu 8 filmi bu yıl içinde çektim" yanıtını alınca yabancı iyice şaşırır.

Ağah Özgüç’ün Türk film Yönetmenleri sözlüğüne göre En çok film çeken yönetmenler
1) Ülkü Erakalın, 157 film
2) Yücel Uçanoğlu, 143 film
3) Osman F. Seden, 136 film
4) Çetin İnanç, 134 film
5) Sırrı Gültekin, 124 film
6) Aram Gülyüz, 123 film
7) Semih Evin, 121 film
8 Nejat Saydam, 121 film
9) Yavuz Figenli, 120 film
10) Atıf Yılmaz, 118 film
11) Orhan Elmas, 117 film

Aynı yıl içinde 311 film ile 1972’de Türk sineması tavan yapmıştır. Bu yıl tarih sahnelerine üretkenliği ile layık olduğu yeri almıştır.

Sanat yönetmeni olarak rekor ise 500'ün üzerinde ürettiği tasarımla rekor kıran Sohban Koloğlu'dur.

Film müzikçileri içinde rekor tabiî ki film müziğinin dahi ismi Cahit Berkay’a aittir. Dizi ve belgeseller hariç 150 film müziği bestelemiştir.

Dublaj sanatçıları arasında rekor ise tabiî ki Jeyan Mahfi Ayral, Adalet Cimcoz ve Nevin Akkaya'dan.

Erkeklerde ise Abdurrahman Palay, Toron Karacaoğlu ve Hayri Esen’e aittir. Jeyan Mahfi Ayral bir röportajında 4000 film seslendirdiğini söylemiştir.

http://www.benimsinemalarim.com/forum/
 

 
Üst