TÜRK olmak...

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Codex tarafından oluşturulan TÜRK olmak... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,031 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı TÜRK olmak...
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spestnaz
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
crt' Alıntı:
 > >>Türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.
La Martine

> > >>Savaşın zevkini almak isteyen  herkes Türklerle savaşmalıdır.
Towsend (İngiliz Komutan
Evet bende Türklüğümle gurur duyuyorum .
Ancak barış ve sevgiden yanayım..Savaş zevk alınacak  bi'durum değildir vahşettir..
Artı dünya halkları kardeştir,dosttur felsefesini benimsiyorum..
İnsan onur ve şerefini ırk üstünlüğüne bağlayarak şovenist duygular ve saplantılar içerisine girmekse tamamen  yanlıştır..
Ne yalan söleyim sözlerden pek hoşlanmadım ve abartılı buldum..!
İngiliz komutanın sözünü değil !
Bağımsızlık mücadelesinin büyük önderi Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurta Barış Dünya da Barış "    sözünü birkez daha anımsayalım derim..

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Evet size katılıyorum.Şavaş zevk alınacak bir durum değildir.Ek olarak;

Biz Tükler hiçbir zaman savaş yanlısı olmamışızdır.En güzel  örnek;Osmanlı 6 asır boyunca 72,5 milleti ve bir çok dini bünyesinde barındıırarak,hak ve  hukuk çerçevesinde hüküm sürmüştür.

Osmanlıda bir kasabın dahi bir yıldan fazla kasaplık yapması yasaktı.Neden;çünkü,merhamet duyguları olumsuz etkilenmesin diye,
Ancak,tabiri caizse canı kaşınan,ülkemizi bölüp parçalamak isteyenlere de atalarımız, imanıyla,cesaretiyle,fedakarlığı ile dersini en güzel şekilde vermiştir.

O zamanın ortam ve şeraitlerine göre,söylenen sözlerdir bunlar.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
beyazdilekce' Alıntı:
Osmanlıda bir kasabın dahi bir yıldan fazla kasaplık yapması yasaktı.Neden;çünkü,merhamet duyguları olumsuz etkilenmesin diye,

O zamanın ortam ve şeraitlerine göre,söylenen sözlerdir bunlar.
Osmanlının ta ki Viyana kapılarına kadar dayandıklarını duymuştum ama
Bakın Osmanlının bu güzel özelliğini bilmiyordum..İlginççç: (
Desenize merhamet anlayışı ve iman gücü ortam  vede şariata göre herşey değişiyor? : (

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Evet,Ek olarak;

Osmanlının dünyada başka bir yerde görülmeyen merhameti sadece insanlarla sınırlı değildi. Osmanlıda şefkat ve merhamet bütün hayvanlara hatta bitkilere kadar uzanmıştır. Hayvanları ve bitkileri himayede bütün Osmanlılar, adeta bu hususta kurulmuş müesseselerin gönüllü üyesi gibidirler.

Hayvanlara olan merhametlerine dair birkaç örnek verecek olursak: Hayvanlara haddinden fazla yük taşıtmak kanunen yasaklanmıştır. Zabıta kuvvetleri, bu yasağı ihlâl edenleri takip edip, hayvanı dinlendirmek ve sahibine de ceza olarak aynı yükü taşıtmakla mükelleftir. Kanuni Sultan Süleyman Han’ın “Süleymaniye Camii” yapılırken yük taşıttırılan hayvanlar hakkındaki bir dizi fermanı da, bu hassasiyetin bir nişanesidir.

Mezbahalarda kurban edilecek hayvanların hissiyatına dahi dikkat edilmiş, kesimle alakalı bir şey görmemesi için gözleri bağlanmıştır. Ayrıca fazla ızdırap verilmemesi için de bıçakların son derece keskin olmasına dikkat edilmiştir.

Pazarlardan canlı kuşları kafesleriyle satın alıp azat etmek, merhamet tezahürü bir anane hâline gelmiştir. Büyük binalar inşa edilirken kuşlar için de süslü yuvalar yapılmıştır. Üsküdar’daki Yeni Cami’nin duvarlarında bulunan zarif ve sanat harikası kuş yuvaları, hayrat sahiplerinin bu husustaki hissiyat ve inceliğini pek bâriz bir şekilde aksettirir.

Bunlara ilaveten Osmanlılarda, avcılık, caiz olduğu halde, ihtiyaç hâlinin dışında tavsiye edilmemiştir.

Du Loir:
“Osmanlının bazı şehirlerinde kediler için yapılmış mekanları, gıdaları için tesis edilmiş vakıfları görünce hayret etmeyecek insan var mıdır?.. Yavruları olan köpeklerin barındırılması için sokaklarda kulübelerin yapılması ve gıdaların teminine bilhassa itina edilmesi de, hayret vericidir. Bunları yapanlar, kendilerine cennet kapılarını açacak birçok sevaplar kazandıkları itikadındadırlar” der.

Comte de Bonneva’nın kitabında da şu ifadeler vardır:
“Türkler, kedi, köpek vesaire gibi başıboş hayvanlar için de vakıflar tesis ederler. Kasaplar da, her gün bu gibi hayvanların bir miktarını vicdanen beslemekle mükelleftirler.”

Osmanlı ülkesi, bünyesini bir muhabbet ve şefkat ağı gibi ören, vakıf ve benzeri hizmetler sayesinde adeta dilencisiz bir ülke hâline gelmiştir. Öyle zamanlar olmuştur ki, müslüman zenginler zekatlarını verecek fakir bulmakta güçlük çekmişlerdir.
Saygılar..

K

kzdnz

Kullanıcı
21 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
izmir
türk olmanın gururunu sadece savaşta değil barışta da yaşamak istiyorum..
cesaretli olmak, gözü kara olmak güzel arkadaşlar; yurt sever duygularla mert olmak güzel!
Ancak yurdu savaşa gelmeden son ana kadar beklemekte yanlış, yani ülkesi satılırken uyanık bir millet olmanın bilinciyle gururlanmak isterdim...
Ezilen işçilerine destek veren; kaynaklarınını kullanmak için başkalarından izin almayan bir millet olmanın gururuyla yazmak isterdim..
Atalarım ölmüş, canını feda etmiş hiç düşünmeden bizde onlara layık olduk, refah içinde herkes insan gibi yaşıyor diuyebilmek isterdim..
Lütfen cesaretimizi sadece savaş meydenlarında göstermeyelim. Çünkü savaşlar artık meydenlarda yapılmıyor. Biz geçmişimizle övünüyoruz ya bizden sonrakiler????....

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Tesadüf işte bu corafyada doğmuşuz..
Sen Türksün dediler ..Sıkıntısı-cefası olsada..
Bazen umutsuzluğa düşüyor bazen de pek bi'grurlanıyoruz ..
Alışkanlık işte Ne mutlu bize Türküz diyor yaşayıp gidiyoruz :)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Adolf Hitler
"Türkler öyle bir millettir ki, Hayatta bir tane bile kalsa devlet kurup intikamını alır." 
demiş ya  bence yanlış biliyor .:)
İntikamla işimiz olmaz bizim ..Çünkü özgürlük ve bağımsızlık sevdalısı bir ulusuz.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Türk toplumunun tabanın da köklü bir burjuva sınıfı olmadığı burjuvaziye karşı büyük bir özenti duyar olduk...
Taklitçilik ve kolay sınıf atlama hevesi herkesi sarmış durumda.!
Gözteriş ,abartı , geri gidiş ,saltanata-hilafete özlem vs. vs.
Durumlar vahim gidişat gerçekten kötü...
Kendi adıma Türk olmaktan daima onur duyarım ..Ama mutluluk konusuna gelince pek o kadarda emin değilim...
Bağışla biz ATAM.!

S

spestnaz

Kullanıcı
22 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.tarafsizim.com
Türk, Kürt, İngiliz, Alman, İtalyan, Arap, Fransız, Venezuellalı, Amerikan.. Hiçbirinin benim için önemi yok...

Ne mutlu ''insanım'' diyene.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Türk olmak:halkların kardeşliğini ,barışı savunmak...Sevgi ile bütünleşip kaynaşmak..
Herşeyden önemlisi İnsan olmak ..Ama yaşadığın ülkeye sahip çıkmak...
Ulusunu sonuna kadar sevmek ,ülkeni sahiplenmektir..
Konuyu kısaca özetlersek...
  'Ne mutlu tam bağımsız TÜRKİYE diyebilene ve bu uğurda ölümü göze alabilene.'

S

spestnaz

Kullanıcı
22 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.tarafsizim.com
Ne hikmetse bugüne kadar Türk üm demek karşıdan Kürt üm diyenleri çıkardı ortaya.. Milliyetçiliğin çıkmazıdır bu, esas bölücülük bu aslında.. Türk sün veya değilsin.. Hiç bir getirisi ya da götürüsü olmamalı bunun.. Bu arada bazılarının şöyle bi söylemi var; ki bunu duyunca gülmekten kırılıyorum: ''Türk üm demek ırkçılıksa ırkçıyım..'' Böyle garip, basit, alelade mantık içeren sözleri söyleyen insanlar cehaletlerini ortaya seriyorlar aslında ama işin içinde Türk, şan, şeref, onur, namus vb. girince kimsenin gözü görmüyor.. Kral çıplak.. Ben bas bas bağırıyorum.. Gerisi sizlere kalmış...