Türk çocukları artık daha uzun

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Türk çocukları artık daha uzun başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,326 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Türk çocukları artık daha uzun
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
K

Kristal

Bir grup bilim adamının yaptığı araştırma, Türklerin boy ortalamasının sürekli arttığını ortaya koydu. 5 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre 30 yıl öncesine göre çocuklar daha uzun.
İstanbul'da bilim adamlarının yaptığı bilimsel araştırma, Türk çocuklarının 30 yıl önceki yerel değerlere göre daha uzun boylu olduklarını ortaya koydu. Türkiye ve ABD'deki değerlerinde karşılaştırıldığı araştırmada, 6 yaşına kadarki Türk çocuklarının boy ortalamasının Amerikan çocuklarından daha uzun olduğu belirtildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli Prof. Olcay Neyzi ile aynı fakülteden Prof. Dr. Hülya Günöz, Prof. Dr. Rüveyda Bundak, Prof. Dr. Gülbin Gökçay, Prof. Dr. Feyza Darendeliler, Doç. Dr. Firdevs Baş ile Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Andrzej Furman tarafından yapılan “Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri” başlıklı çalışma, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi'nde yayımlandı.

5 BİN ÇOCUK İNCELENDİ

Türk çocuklarında büyüme standartlarını güncelleştirmek amacıyla yapılan araştırma, İstanbul'da iyi koşullarda büyütülen benzer çocuk gruplarında elde edilen ölçümlerle yapıldı. Çalışmada, Türk çocuklarının boy ve kilo güncel referans değerleri saptanarak veriler ABD'li çocukların güncel değerleri ile 30 yıl önce elde edilmiş yerel değerler karşılaştırıldı. Araştırmada sağlam çocuk polikliniğinde izlenen 2 bin 391 erkek ve 2 bin 102 kız çocuk ile İstanbul'un ekonomik düzeyi görece iyi semtlerindeki okullara devam eden 1100 erkek ve 1020 kız çocuğu olmak üzere 5 binden fazla çocuk üzerinde yapıldı.

FARKIN NEDENİ ANNE SÜTÜ

Çalışmada, ilk altı aylıkta çocuklarda vücut ağırlığının ABD çocuklarına kıyasla daha fazla olduğunu saptanırken, bu bulgunun “denek grubunda tek başına anne sütü ile beslenme oranının daha yüksek olmasıyla” açıklanabildiği ifade edildi. İlk altı aylıktan sonra bu farkın kaybolduğu, 10-11 yaşlarından sonra vücut ağırlığında ABD çocuklarına kıyasla yine bir görece fazlalık saptandığı; bunun ise Türkiye'de üst düzey çocuklarında şişmanlığın giderek daha belirginleştiği varsayımını doğruladığı kaydedildi. Çalışmada elde edilen yaşa göre ağırlık değerlerinin, 30 yıl önce yayımlanmış verilere göre belirgin bir artış gösterdiği, yaşa göre boy uzunluğu değerlerinde de artış olduğu kaydedildi.

ABD'lilere göre daha çok uzuyor

ABD'de doğan çocuklara kıyasla yaşa göre boy uzunluğu değerlerinin ilk üç aydan sonra 0,5-1,8 cm arası farklılıklarla Türk çocuklarının 5-6 yaşlarına kadar görece fazla olduğu saptanan araştırmada, kızlarda 7-9 yaş, erkeklerde 8-10 yaşları arasında boy uzunluğunda görece bir azalma saptandığını bunun da nedeninin 'erken ergenlik' olduğu belirtildi.

AA

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Katılıyorum şimdiki çocukların büyük çoğunluğu hem daha uzun hem de yaşlarından büyük gösteriyorlar ..

B

bıldırcın

Kesinlikle katılıyorum benim ufaklıklarda rakiplerine 7 santim farkla doğdular :D :D

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bende katılıyorum.. 1,98lik boyla katılmamak mümkün değil..  ::)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Feveran Estomp' Alıntı:
Bende katılıyorum.. 1,98lik boyla katılmamak mümkün değil..  ::)
Senin yaşın kaç Feveran? Bakalım hangi yıl uzamaya başlamış çocuklar:)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
18.. Ama boyum her daim uzundu..  :)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
dünya genelinde insanların boylarında bir uzama var  ..japon ve çinlilerin bile boy ortalamalarında artış var  :D
  bizler de uzuyoruz tabi yavaş yavaş :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Feveran Estomp' Alıntı:
Ciddi şaşırdım ve bir okadar da gururlandım seninle Feveran. Yorumların ve açtığın konulara bakarak, yaşını tahmin etmeye kalkışsam 25/30 arası derdim.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Zynep' Alıntı:
Feveran Estomp' Alıntı:
Ciddi şaşırdım ve bir okadar da gururlandım seninle Feveran. Yorumların ve açtığın konulara bakarak, yaşını tahmin etmeye kalkışsam 25/30 arası derdim.
Teşekkür ederim.. Ben sadece bir Türk genciyim.. Önemli olan 'Kendini Gelistir'mek..  :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Araştırma sonuçlarına katılıyorum..
Yalnız 30 yıl öncesini bilemem ama ben ilkokuldayken çocuklar sanki daha uzundu.. Yeğenimi okula götürüyorum bazan bilmiyorum belkide bana öyle geliyordur fakat benim çocukluğumdan daha kısa :)

1-77 boyla kendimi kısa hissettim şimdi :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Feveran Estomp' Alıntı:
Zynep' Alıntı:
Feveran Estomp' Alıntı:
Teşekkür ederim.. Ben sadece bir Türk genciyim.. Önemli olan 'Kendini Gelistir'mek..  :)
Bu yaşta bunu söyleyen her genci ben sadece alnından öperim!