Tek Taraflı Çigneme

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Tek Taraflı Çigneme başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,207 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tek Taraflı Çigneme
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

Ağızda tek taraflı çiğneme mevcutsa, köprü veya bölümlü protezlerle eksiklikler telafi edilmeli. Hatalı yapılan protezler ve dolgular da yenilenmeli.

Yemeklerin ağızda tek tarafla çiğnenmesi kalıcı sağlık sorunlarına yol açıyor. Dişlerin kaybedilmesi, çürük veya çeşitli sebeplerle yemek yerken yalnız bir tarafın kullanılmasının alışkanlık haline getirilmesi, çene kemiği ekleminde ve çiğneme kaslarında geri dönüşü olmayan zararlar oluşturuyor.

Rahatsızlık, çenenin bir tarafındaki dişlerin kaybedilmesi ve bu dişlerin protezle telafi edilmemesi, çürük veya problemli dişler ile hatalı yapılmış protezler sebebiyle hastanın yalnız bir tarafını kullanmayı alışkanlık haline getirmesiyle ortaya çıkıyor. İleri vakalarda hastalar sonunda ağızlarını hiç açamayarak, konuşma ve yemek yeme gibi önemli olan ihtiyaçlarını karşılamakta bile güçlük çekebiliyorlar. Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uzmanlarından diş hekimi Eda Yurtbay Hızır, çiğnemenin mutlaka çift tarafla eşit şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Tek taraflı çiğneme kuvvetine maruz kalan çene kaslarında deformasyon oluştuğunu belirten Dr. Hızır, bunun da ağrının yanı sıra yüz ve ağız yapısında asimetriye sebep olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Çiğneme kuvvetinin tek taraftaki ekleme yüklenmesi sonucu çene ekleminde ağrı, çene kayması, açma kapama sırasında ses gelmesi ve çene hareketlerinin kısıtlanması hatta çene kemiğinin kafatasına kaynamasına varan ağır sonuçlara yol açabiliyor. Hastanın ağrılı tarafındaki çürük dişlerini bir an önce tedavi ettirmesi, diş eksikliğinden kaynaklanan tek taraflı çiğneme mevcut ise sayısı ve konumuna göre köprü veya bölümlü protezler ile eksikliklerin telafi edilmesi gerekmektedir. Hatalı yapılan protezler ve dolgular da yenilenmeli ve dengeli diş temasları sağlanmalıdır."

Ön dişlerin estetik olarak arka dişlerin ise fonksiyon açısından daha önemli olduğunu söyleyen Hızır, "Sindirimin ağızda başladığı unutulmamalı ve besinlerin öğütülmesinde esas görev alan küçük azı ve azı dişlerinin eksikliği ihmal edilmeyip bir an önce tedavisi yapılmalıdır." dedi.

Sağlıklı çiğneme nasıl olmalı?
Sağlıklı çiğneme için çift taraflı eşit temaslı diş kapanışları, kişilerin sağ ve sol çene arkı olmak üzere her iki tarafını birden dengeli kullanması gerekiyor. Çiğnemeyi ilgilendiren çevre dokular olan dişler, çiğneme kasları ve çene kemiği ekleminin sağlığının korunabilmesi, ancak dengeli çiğneme ile sağlanabilir. Bu şekilde öğütme işlevi gerçekleşir.

X

XbrainhunterX

Kullanıcı
9 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kainat
ADAM olcam  ;D      Ben  küçüklüğümden beri babam benım subay olmamı ıster  ama  annemın bana çok ilgi gostermesı ve benımden annemi ççooookkk  :eek:pucuk sevmem nedeniyle askeri lisee gıtmedım  :naapcam :doverim  pişmanım :(

Ama babamda ben küçüklüğümden beri ticaretle ugrasır bende yarım ederım çenem çok  iyi çalişir  ;D    zaten arkadaslarım    "şu  lafların olmasa sen hiçsin " der :D  ileridede ticaret ile uğrasırım ama önce bır işletme veya iktisad  siyaset bilimler vs  okuyalım ondan sonra  :-\      Çünkü  ben devlet işinde sureklı aynı maas ile isteksiz çalişirm vede kimse benden verım alamaz :D

ama  liseden sonra  tekrar askeriyeye basvurcam  :D  Eğer  giremezsem (bır ihtimal) dediğim gıbı    o üç bölümden bırını alır ticaret ile uğrasırım .... 

R

roze

İnş., istediğin severek yapabileceğin bir iş yaparsın.
Ne güzel bir yedek planın varmış ;)