'Süper Kadın' Sendromu Kadının Ruhunu Bozuyor

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan 'Süper Kadın' Sendromu Kadının Ruhunu Bozuyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,547 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı 'Süper Kadın' Sendromu Kadının Ruhunu Bozuyor
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İngiltere’de Royal Psikiyatri Koleji’nde yapılan araştırmalar, kadınların çok genç yaştan itibaren okul sınavlarında başarılı olmaktan güzel görünmeye, kariyer yapmaktan anne olmaya ve insan ilişkilerine kadar, pek çok konuda mükemmel ve başarılı olmak için baskı altında kaldıklarını ortaya koydu.

Yine araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar, bu baskılar yüzünden büyük ruhsal problemler yaşıyor, yeme içme bozuklukları ve yaşama riski altına giriyorlar. Psikiyatri Koleji’nin yaptığı çalışmalara göre genç kızlar, 13 yaşından itibaren, kendilerine Paris Hilton’u, "Harry Potter"in yazarı J.K Rowling veya eski Space Girls kızı Victoria Beckham’ı kendiledrine örnek alıp taklit etmeye çalışıyorlar. Zaman içinde de bu isimlerin altında eziliyorlar. Araştırmada tüm bu baskıların çok büyük ve kalıcı ruhsal bozukluklara neden olduğu ifade edildi.

Öte yandan iş yaşamındaki kadınların da baskılar sonucu kişisel kariyer nedeniyle normalin üzerinde çalıştıkları, aşırı hırslı oldukları, bunun sonucunda da özel yaşam ve ailevi ilişkilerde sorunlar yaşadıkları belirtildi. Ruhsal ve bedensel olarak aşırı yıpranma, çalışan kadının cinsel yaşamını da olumsuz yönde etkiliyor.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Başarılı, bakımlı, güzel iyi bir eş, iyi bir anne diye bir sürü insanı sürekli topluma empoze ediyorlarda bunlar gerçekde ne kadar mükemmel acaba diye kurcalayan yok. Süper değilim öyle bir çabamda yok. Kendi şartlarımla elimden geleni yapmak ve yaptıklarımın tadını çekarmak en güzeli.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özlem' Alıntı:
Başarılı, bakımlı, güzel iyi bir eş, iyi bir anne diye bir sürü insanı sürekli topluma empoze ediyorlarda bunlar gerçekde ne kadar mükemmel acaba diye kurcalayan yok. Süper değilim öyle bir çabamda yok. Kendi şartlarımla elimden geleni yapmak ve yaptıklarımın tadını çekarmak en güzeli.
Tek kelimesine bile itiraz etmediğim, üstüne daha da eklemek istediğim bir anlatım olmuş Özlem.
Aynen senin dediğin gibi davrandım ve kızlarımı artık sitede tanımayan kalmadı sanırım.  Ben mi? Kendi şartlarımla elimden geleni esirgemeyen, destekleyen bir anneyim.
Süper kadın mıyım?
Hayır!
Yapmam gerekenlerin bilincinde bir kadınım sadece.
Yanlışım yok mu?
Elbette var.
Çünkü süper olmak gibi bir iddiam yok. : )

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Evet yaa baskı içindeyiz daralıyoruz bunalıyoruz ama biz yaptık galiba biz en bilinçli davrandıkça ezmeye başladılar eksik yanımızı bulmaya çalıştılar..Bende Süper değilim mükemmelim sadece :D :D :D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nedense toplum erkekten değilde kadından daha çok beklentisi var. ???

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ebruliyn' Alıntı:
Nedense toplum erkekten değilde kadından daha çok beklentisi var. ???
Katılıyorum bu görüşe.
Galiba en büyük nedeni, anneler evde çocuk yetiştirirken, bu şekilde bilinçli yada bilinçsiz olarak yetiştirdiklerinden...
Örneğin, bir dönem babaannem bizde kaldı ve erkek kardeşim bir şey istediğinde hemen yapıyordu ve bize kızıyordu, neymiş efendim ;
" o erkek sizin yapmanız gerekir " siz düşünün gerisini artık....

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Süper olmaya çalıştıkça yaptığım her işi elime yüzüme bulaştırdığımda bir başka gerçek ehehehe...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Özlem'in de dediği gibi süper olmak gibi bir çabam yok ki zaten klimse olamaz. İnsanız biz de.. Bu zamanda tek maaş olmuyor tabiiki, iki tarafın da çalışması şart! Tabii olaya sadece bu kısmından bakarsanız, ben daha değişik taraflarından da ele alıyorum da..
İki taraf da çalışırken yemeği de sen yap, çocuğa da sen bak, evi de temizle. O n'ağsın? Maç izlesin.. hahaha Zor bulur biraz:)))

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bebekde yaparım kariyerde,diye bir söz veremem,süper bir fikrim var:)Önce kariyer yapın sonra bebek:)
ben tersini yaptım siz bana bakmyaın.. ::)
Ayrıca benden önce söylenmiş ama bende söyleemden edemem..
Süper olmak gibi bir niyetim yok,kendi çapımda zaten süperim... :)