süleymaniye camiii

• Konbuyu başlatan merin
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde merin tarafından oluşturulan süleymaniye camiii başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,618 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı süleymaniye camiii
Konbuyu başlatan merin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
M

merin

Kullanıcı
22 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Süleymaniye´nin yapım aşaması bütünüyle görkemli bir efsanedir. Bunlardan en ilginç olanını aktarıyoruz. Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesi´nin temelini attıktan sonra, bu temelin oturması ve sağlamlaşması için inşaatı durdurmuş ve bir yıl kadar beklemiş. İnşaatın ekonomik nedenlerden dolayı durduğu yolunda duyum alan ve Osmanlı ile her alanda yarış içinde olan Safevi şahı Tahmasb, fırsat bu fırsat diyerek Kanuni Sultan Süleyman´ı utandırmak istemiş ve padişaha inşaat tamamlansın diye bir sandık dolusu mücevher göndermiş. Ancak rivayet olunur ki, buna çok sinirlenen Sultan, mimarbaşı Sinan´a gereğinin yapılmasını buyurmuş ve büyük usta da bu eşsiz hazineyi, Safevi elçisinin gözü önünde, bir dibekte dövdürüp toz haline getirterek Süleymaniye´nin inşaat harcına katıvermiş...

Sabahın ilk ışıklarıyla güneşin gökyüzünde parıldadığı bir gün Süleymaniye´ye dikkatli bakın, parıldadığını göreceksiniz!

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Böyle bir tarihi oldugunu bilmıyodum...Ve hiç dikkatli bakmamıştım..Eğer gidersem bu açıyla bakmak isterim tabiki ;)

Teşekkürler..Paylaşım için

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
merin' Alıntı:
bu arada bnm ismimde merve :)
M' Alıntı:
Yaa,gerçek mi bilmiyodum..Bir adaşım daha olmuş oldu..
Merin yazdığı için hiç tahmın bile etmemiştim açıkcası :) :)
merin' Alıntı:
merve ismi bol ya ismimin ve soyismimn ilk hecelrnn birleşimi arkadaşlarım öle diolar merin :)
Arkadaşlar, tanışmak ve sohbet etmek için bölümlerimiz mevcuttur.
Konuyla ilgisi olmayan mesajlar tarafımdan silinmiştir.

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
bu altın harç tam olarak neresine sıvanmış caminin hangi duvarına