STRES MÜLAKATIMI İŞKENCEMİ

• Konbuyu başlatan Pitoxil
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Pitoxil tarafından oluşturulan STRES MÜLAKATIMI İŞKENCEMİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,853 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı STRES MÜLAKATIMI İŞKENCEMİ
Konbuyu başlatan Pitoxil
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Bülent
P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Stres mulakatı mı işkence mi?

Insan kaynakları uzmanlarının, stresli ortamlarda çalışacak kişilerin strese dayanıklı olup olmadıklarını anlamak için kullandıkları bir yöntem var: Stres mulakatları. Ancak bu mülakatlar, cok hassas bir denge gerektiriyor. Çünkü bu yöntemde kullanılan tekniklerle, saygısızlık arasındaki çizgi bazen çok incelebiliyor.

Bir iş görüşmesine gittiğiniz, bir saat bekletildiniz. Sonunda mülakat odasına girdiniz ama, çok meşgul olmalı ki bir saattir benimle görüşemiyor diye düşündüğünüz yetkilinin dergi okumakta olduğunu gördünüz. Sanki sizinle görüşeceğinden de habersizdi, sizi görünce şaşırmasından ve "nereden çıktı şimdi bu" der gibi bakmasından belliydi bu. Oturmak için bir sandalye aradı gözleriniz, ama masanın yanında sandalye falan yoktu.

Neyse bir sandalye rica edip oturdunuz. Ama bugün şanslı gününüz degildi. Sorduğu sorulardan, mülakatçının özgeçmişinizi daha önce okumadığını anladınız. Özgeçmişinizin üstünden geçerken, mezun oldugunuz okula takildi mülakatçının gözü, "Bu alanda çok daha iyi okullar varken siz en düsük puanlı olanlarından birini bitirmişsiniz" gibisinden bir laf etti. Daha önce çalıştığınız şirketlerin hiçbirinin yeterince kurumsal olmadığını iddia etti. Son derece açık izah etmenize rağmen, hangi şirkette hangi dönemler arasında çalıştığınızı tekrar tekrar anlatmanızı istedi. Sorduğu soruları yanıtlamanıza da izin vermedi, sürekli sözünüzü kesip yeni sorular yöneltti. En çok da küstahca söyledigi "Bu özgecmişle nasıl sizi işe alabileceğimizi düşünebiliyorsunuz ??? " sözü kaldı aklınızda.

KULLANILAN IKI YONTEM VAR

Bu durumda "yeter kardesim siz benimle dalga mi geciyorsunuz" diye tepki gosterip, karsinizdakini saygili olmaya davet ederseniz, mulakati gecemediniz demektir. Cunku tabi tutuldugunuz test, bir stres mulakati. Burada amaç, adayın baskı ortamıyla nasıl başa çıktığını ve duygusal tepki gösterip göstermediğini ölçmek.

Stres mulakatlari farkli sekillerde olabiliyor. Birincisi, yukarida sozunu ettigimiz soru ve tavirlarla, yani strese neden olacak bir durum yaratilarak yapiliyor. Mulakatcinin adaya karsi ilgisiz veya nezaketsiz davranmasi, adayla goz temasi kurmamasi, arkasini donmesi, zorlayici ve tahrik edici sorular sormasi gibi.

Daha masum olan ikinci yontem de, "Bir is arkadasinizin hesaplarda degisiklik yaptigini fark etseniz, ne yapardiniz? Sizce gorusmemiz nasil gidiyor? Karsilastiginiz zor durumlarda nasil cozume gidersiniz, asiri isyuku altinda kaldiginizda ne yaparsiniz?" gibi sorular sorarak alinan yanitlardan bir kaniya ulasmaya calismak. Veya, "Bir toplantiya gireceksiniz 15 dakikaniz var. Toplantiyla ilgili son kontrollerinizi yapiyorsunuz. Asagida bir insaat var, surekli matkap gurultusu geliyor. Bu arada guvenlikten gorevli kisi geldi, arabaniza carpildigini ve aynasinin koptugunu soyledi" gibi stresli durum tarif edilerek bu durumda ne yapardiniz, diye soruluyor.

2 SAAT BEKLETIP SABIR OLCULMEZ

Stres mulakatinda basarili olmanin yolu, gorusmenin bir stres mulakati oldugunun bilincinde olup, maruz kalinan durumu kisisellestirmemek. Ancak bu mulakatlardan once calisana bu bilgi verilmiyor. Tek yol, bu yontemin gerekli pozisyonlarda kullanildigini ve size de uygulanabileceginin farkinda olmak.

Dikey Kurumsal Genel Muduru Ozlem Rodoplu, stres mulakatlarini ozellikle yogun stres altinda calismayi gerektiren pozisyonlar icin uyguladiklarini soyluyor: "Ise alim surecinde adaylari degerlendirirken, is sirasinda gecerli olabilecek butun ozelliklerini test etmek istiyoruz. Is stres altinda calismayi, dogru kararlar almayi gerektiren bir pozisyonsa, bunu mulakat sirasinda da degerlendirmek istiyoruz. Stres mulakati su pozisyonlar icin uygulanmalidir demek cok dogru degil. Ilk akla gelen, havayolu kontrol memurlari. Ayrica bir yonetici asistaninin bile gerekiyorsa, stres altinda nasil calisacagini, nasil tepkiler verecegini olcumlemek isteyebiliriz. Aday, insanlarla ic ice olunan islerde, mesela bir cagri merkezinde calisacaksa, orada strese girecektir. Ama bir muhasebe elemanina sorulmaz bu, cunku onun stresi genellikle is yuku nedeniyle yasadigi strestir. Yani stres mulakatinin pozisyona gore yapilandirilmasi gerekir."

Rodoplu, adayi bekletmenin stres mulakati yontemi olarak kullanilmasina karsi. "Insanlar buna tepki gostereceklerdir. Bu tepkilerinde de hakli olurlar. Insanlarin kisilik haklariyla ilgili belirli alanlarina girip bununla nasil basa cikiyorsun demek cok dogru degil. Stres mulakati adayin is tanimindan yola cikilarak yapilmalidir. 2 saat bekleyen aday gerilir, kizar ama ben 2 saat bekletip de bu adayin sabrini, stres altindaki tepkilerini olcuyorum demek bence adaya karsi saygisizliktir" diyor. Peki mulakatci gecmisinizle, kariyerinizle, ailenizle dalga gecen bir uslupla konusuyorsa? Rodoplu, "Olay bazinda bakmak lazim. Ne kadar ileri gidildigi cok onemli. Adaya saygi prensibi cercevesinde yaklasilmali" diyor.

TURK TELEKOM IK’DAN SORUMLU ICRA KURULU BASDANISMANI CEMAL OGUZBERK
Kesinlikle dogru bulmuyorum

Turk Telekom Insan Kaynaklarindan Sorumlu Icra Kurulu Bas Danismani Cemal Oguzberk, stres mulakatlarina karsi: "Bu isi 30 sene yapmis bir adam olarak soyluyorum, kesinlikle dogru bulmuyorum. Cunku insanin kendisine saygisi, kisisel hak ve huviyetler var. Emegini satmak icin gelmis masum insani test ediyorum diye boyle terbiye sinirlarini zorlayici yontemlerle olcmeye alismak dogru degil, yanlis. Bir adam gelmis sana hizmetini satmak icin soyle niteliklerim var, bana is ver diyor. Sen de cikiyorsun, asagiliyorsun. Olur mu boyle sey. Kimseye ben ogutleyemem. Mulakatla ilgili onlarca insan yetistirdim, hic bunu yapin demedim. Ister istemez bazilarini iki saat bekletiyorsunuz. Mesela icra kurulu bizi tuttu, bir genel mudurle gorusme yapmamizi istemisti. Genel muduru 2 saat bekletmek zorunda kaldik. Ama kasitli degildi. Yoksa bir adami bilerek beklet iki saat, bu uygar bir ulkede olmamali."

Sonunda bilgi verilmesi sart

Onemli noktalardan biri de, yapilanin bir stres mulakati oldugunun gorusme sonunda adaya soylenmesi. Dikey Kurumsal Genel Muduru Ozlem Rodoplu, "Mulakattan sonra, aday gerginlestigi icin olumsuz duygulara kapilir. Onun bu duygularla mulakattan ayrilmasi dogru degildir. Bu mulakatin su sorulardan itibaren olan bolumu stres mulakatiydi, bu da sizin basvurdugunuz pozisyon icin su su nedenlerden dolayi gerekiyordu, hatta siz bu mulakatta sunlari dogru yaptiniz, seklinde adaya performansi hakkinda bilgi vermekte fayda var."

Konuya ters tarafindan bakmak da mumkun. Stres mulakati yapilmadigi halde yukarida saydigimiz durumlarla karsilasan, gittigi gorusmeden once bir saat bekletilen ya da saygi sinirini asan tavirlara maruz kalan adaylarin olmadigini soylemek de gercekci olmaz. Koc Universitesi’nde Endustri ve Orgut Psikolojisi uzmani Doc. Dr. Zeynep Aycan, sunlari soyluyor:

"Karsi taraf, sen zaten bana muhtacsin, hadi bakalim bana kendini anlat, ben sana her istedigimi sorarim, gibi bir tutum icine girebiliyor. Stres mulakati yapiyoruz diyor, olmadik sorular soruyorlar. Stres mulakatlari, stresle basa cikabilmeyi ongormeye yariyor mu, bu konuyla ilgili supheler var. Bu da yanlis ve gereksiz yere yapilmasindan kaynaklaniyor. Ornegin teknikerlik pozisyonu icin gorusulen bir adaya, "boyle yetistirilmis bir evladin anne babasindan bile suphe etmek gerekir", gibi laflar edildigini biliyorum. Buna ne gerek var? Bu, daha sonra adayin sirkete bakisini etkiler. Ise alimin iki tarafli bir surec oldugu, adayin da sirketi sectigi hep unutuluyor.
"

Gaye Güzelay

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok yararlı bir bilgi oldu benim için.
Teşekkürler Pitoxil..

Ama yine de böyle bir bilgiye sahip olduğum halde karşıma çıksa sinirlenirim herhalde. Stres mülakatı değil bu bence saygısızlıkla başetmenin yolları mülakatı.Saygısızlığa hiç gelemiyorum. Terbiyesiz derim üstüne bir de kapıyı çarpıp çıkarım herhalde.. :)

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bu konu size faydalı olduysa bana ne mutlu!
Çoğu kurumsal firma malesef adayın kişilik haklarını ezerek saygısızlık yapıyor ve adaylardan sabırlı ve sakin olmaları bekleniyor. Adaylarda insan değil mi?
Adaylar mülakata girmeden önce sinirlerini kasapta çektirmesimi gerekiyor.

C

cooldeath

Kullanıcı
20 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Pitoxil yarlı bilgilerin için teşekkür ederim hoş paylaşımlar!

B

Bülent

Aslına, bu tuzağa düşmeden olayı kendi lehimize çevirebiliriz.
İhtiyaç halinde sakinleştirici alıp görüşmeye de gidilebilir.
Karşıdakinin kışkırtmalarını çok sakin karşılayıp, umursamazlıklarını da ondan daha fazla umursamayarak, asıl strese karşı onların daha dayanıksız olduğunu gösterebiliriz.
Tabi işe yaramama ihtimali de var.  :)

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bülent' Alıntı:
Karşıdakinin kışkırtmalarını çok sakin karşılayıp, umursamazlıklarını da ondan daha fazla umursamayarak, asıl strese karşı onların daha dayanıksız olduğunu gösterebiliriz.
Mülakatçının karşısındaki adayın fazla rahatlığıda iyi değil İşe İsteksiz olarak olumsuz yorumlanabilir. İlaç alması işe yaramayabilir. Ben bir keresinde iş görüşmesine giderken aşırı heyecanlandım. Sakinleşmek için alkol alıp mülakata girdim. Heyecan artı alkol beni uçan balon yaptı ayaklarım yerden kesildi suratımda manasız gülümseme   :D .. En güzeli doğal halimizle mülakata girmek.

C

cooldeath

Kullanıcı
20 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Pitoxil' Alıntı:
Bülent' Alıntı:
Mülakatçının karşısındaki adayın fazla rahatlığıda iyi değil İşe İsteksiz olarak olumsuz yorumlanabilir. İlaç alması işe yaramayabilir. Ben bir keresinde iş görüşmesine giderken aşırı heyecanlandım. Sakinleşmek için alkol alıp mülakata girdim. Heyecan artı alkol beni uçan balon yaptı ayaklarım yerden kesildi suratımda manasız gülümseme   :D .. En güzeli doğal halimizle mülakata girmek.
anksiyetemizi evde bırakırsak elektrik vermeyiz ne iyi ne kötü o zaman en mantıklısı çünkü içimizdeki güç yalın olarak ortaya çıkar ! ???

B

Bülent

Pitoxil' Alıntı:
Tabi ki, en güzeli doğal halimizle gitmek.
Olmuyorsa diye dedim zaten ben.
Bir de şöyle bir şey var;
Karşımızdaki insanların anlayışı ne kadar?
Herkes verdiğimiz cevapları "yerinde" değerlendirme yeteneğine sahip mi? Kaç kişi var bunları doğru değerlendirebilecek?
Ya konu hakkında gerçek bir uzman değil de, sadece özenti ise?
İşte o zaman işimiz çok daha kötü...