Söz Söyleme Sanatı - 2

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Söz Söyleme Sanatı - 2 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,232 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Söz Söyleme Sanatı - 2
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Daha önceki yazılarıma bakarsanız Söz Söyleme Sanatı başlıklı bir yazım var. Orada da belirttiğim gibi derdini iyi anlatabilmek ve yerinde ve zamanında cevap verebilmek, kişi için çok önemli bir beceridir. Bunu beceremeyen insanlar ya çok üzülürler ya da kaba kuvvetle derdini anlatmaya çalışırlar. Tabii ki kaba kuvvet kendine güven duyan insanın işi değildir. Cümleleri iyi kuramıyorsa, o zaman çok üzülüyordur.

Ünlü yazar Bernard Shaw’ın başından geçmiş bir olayı yazmak istiyorum;

“Bernard Shaw, İngiltere’nin ünlü devlet adamı Churchill’i kendi yazdığı Pgymalion oyununun ilk gecesine davet eder ve davetiyeye şu notu yazar; ‘İlişikte iki kişilik bilet bulacaksınız, bir dostunuzu da getirebilirsiniz; eğer bir dostunuz varsa!’ Churchill, daha önce başka bir yere söz verdiği için oyuna gelemeyeceğini belirterek özür dileyen bir mektup yazar, biletleri iade eder ve bir not ekler; ‘Piyesinizin ikinci gecesine gelebilirim, eğer ikinci gece oynarsa...’

Kendine güven duyan insanın kızgınlığını ifade ediş biçimi böyle oluyor işte. Çünkü söyleyecek sözü var. Bedeniyle dövüşmek yerine beyniyle dövüşüyor. Beyninden geçenleri dile getirebiliyor. Yine Bernard Shaw’dan bir hikaye;

“Daily Mail, Observer, The Times ve daha birçok gazetenin, derginin yayımcısı Lord Northclitte bir gün Shaw’a ;
- Siz ülkenin başına gelmiş bir felakete benziyorsunuz! demiş.
Shaw’dan cevabını almış;
- Siz de, o felaketin nedenine benziyorsunuz.”

Bayılıyorum böyle akılla yapılan düelloya.

Tülay BİLİN

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
belirttiğim gibi derdini iyi anlatabilmek ve yerinde ve zamanında cevap verebilmek, kişi için çok önemli bir beceridir. Bunu beceremeyen insanlar ya çok üzülürler ya da kaba kuvvetle derdini anlatmaya çalışırlar.
Toplumumuzda çoğu insan bunu beceremiyor. Kendine güvensizlik.. Nereden başlıyor? Aileden mi, eğitimden mi, gelecek korkusu mu..vs. uzayıp gider böyle.

Nasıl başaracağız kendimize güvenmeyi? Çocukluğumuzda bize aşılanan şeylerden nasıl uzaklaşacağız ve nasıl kurtaracağız kendimizi?

Bayılıyorum böyle akılla yapılan düelloya.
:)

Teşekkürler Özgür, hoşgeldin. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Cσ∂єx' Alıntı:
“Daily Mail, Observer, The Times ve daha birçok gazetenin, derginin yayımcısı Lord Northclitte bir gün Shaw’a ;
Shaw’dan cevabını almış;
Burası harika :d

M

Mustang

Kullanıcı
28 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
mustang-serpil.blogspot.com
Çok hoştu aklıyla dövüşen insanlara bayılırım .
Güven kelimesinin karşıtı olarak korkuyu koymuşlar ben kendimle yaptığım çalışmalarda besledim korkularımın güvensizlikler yarattığını gördüm ve onlarla ilgili çalışma yaptığımda çocukluk döneminin çok önemli olduğunu gördüm aile ve çevre çok önemli .
Ancak çocuklarıda cam fanuslar içinde yetiştirmeyede karşıyım.Gerektiği kadar koruyup gerktiği kadar özgür bırakmaktan yanayım.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ben kendimle yaptığım çalışmalarda besledim korkularımın güvensizlikler yarattığını gördüm ve onlarla ilgili çalışma yaptığımda çocukluk döneminin çok önemli olduğunu gördüm aile ve çevre çok önemli .
Ne tür çalışmalar yaptınız kendinizle ilgili?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Shaw’dan cevabını almış;

Zeka işi,farklılık,harika bi cevap olmuş bu tür insanlara hayranlık duyuyorum

S

spiritualsigns

Kelime ordusu yaratmak, ona güç ve disiplin vermek zordur... Bunu sadece aklını iyi kullanan kelimelerine hakim insanlar yapabilir... Dağarcık yeterli olabilir ama bu kelimelere şekil vermek etkili kullanmak demek değildir... Bunun çok fazla kendine güvenle alakası olduğunu düşünmüyorum... Ancak kelimelere hakim olmak ve yerinde söylenecek her söz insanın kendine güveni sağlayan bir unsurdur.