Sosyal Zeka

  • Konbuyu başlatan Tülay
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde Tülay tarafından oluşturulan Sosyal Zeka başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,575 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Sosyal Zeka
Konbuyu başlatan Tülay
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan deepquant
T

Tülay

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
www.kalbim.gen.tr
Sosyal Zeka Yazarı Karl AlbrechtDünyaca ünlü bir yönetim danışmanı ve kitapları satış rekorları kıran bir yazar olan Karl Albrecht, yeni kitabı `Sosyal Zekâ`yla `başarı` kavramında yeni bir çığır açıyor ve sosyal zekâyı ”başarın yeni bilimi olarak` tanımlıyor.

`Sosyal Zekâ` son dönemde bilim dünyasında da kabul gören çoklu zekâ teorisine yaslanan bir kitap. Kitapta, sosyal zekâ bileşenleri tek tek ele alıyor ve bunlarla ilgili yetenekleri geliştirmeye yönelik çarpıcı öneriler veriliyor. Kitapta anlatılan becerilerle ilgili uygulamalar ve örnek vakalar, iş dünyası ve başarı konusunda ufuk açıcı nitelikte.

Karl Albrecht, sosyal zekâyı bir yandan insanların desteğini kazanırken, diğer yandan da onlarla iyi ilişkiler kurabilme yeteneği olarak tarif ediyor. Albrecht kitapta kişisel düzeyde sosyal zekânızı geliştirmek için oldukça kolay ulaşılabilir ve kapsamlı bir model öne sürüyor. Her birimizin karşılaşabileceği sosyal durumları ele alarak bu durumlarla çok daha başarılı bir şekilde başa çıkma yolları gösteriyor. `Sosyal Zekâ`da aydınlatıcı örnekler, hikâyeler, örnek olaylar, durum stratejileri ve kendi iletişim yeteneklerinizi ölçebileceğiniz değerlendirme tabloları da mevcut.

IQ ve EQ`dan Sonra Sosyal Zekâ

Sosyal ilişkiler hayatın her alanında olduğu gibi, iş dünyasında başarıda da anahtar kavram. Fakat bizler zaman zaman davranışlarımızın yol açabileceği hesaplanamayan sonuçları göremeyebiliyoruz. Karl Albrecht, `Sosyal Zekâ`da bizlere bu tür kör noktalarımızı keşfedebilmemizi sağlayacak ipuçları gösteriyor.

Esprili bir dille kaleme alınan kitap, iş hayatındaki etkileşim stillerimizi `sürücü`, `lokomotif`, `diplomat` ve `yalnız` adı verdiği dört kategoriye ayırarak açıklıyor.

Sosyal yetersizliklerin iş dünyasında yol açtığı yıkıcı sonuçlar, organizasyon içi çatışmalar, hiyerarşik ilişkiler, cinsiyet siyaseti, farklılıkları bir arada bulundurmanın önemi, katma değer yaratma, özel günlerden ve fırsatlardan yararlanma gibi konuların her biri iş dünyasında başarıya giden yolda nasıl kullanılacağı açıklıyor.

Konuyla ilgili görüşünü istediğimiz Prof. Dr. Nevzat Tarhan kitabı şu şekilde değerlendirdi:


`Dr. Karl Albrecht, iş yaşamında iletişim becerileri ile ilgili incelikleri çok başarılı bir biçimde sistematize ederek anlattığı bu eseriyle önemli bir boşluğu dolduruyor. Narsisizm tehlikesini, toksik davranış tanımı ile kendisine ve başkasına zarar veren eylemleri, empatinin önemini örneklerle vurguluyor. Albrecht`in, açık ve samimi olmayı sosyal zekâ sırları içinde ele alması, bunun insan ilişkilerinde güveni artırıcı etkisini vurgulaması önemli. İnsanların özledikleri saygı, yardımseverlik gibi becerileri geliştirerek birçok anlaşmazlığın yok edilmesini, bağnazlığın ve kutuplaşmanın azalması sağlayacak bu kitap, hem bireysel mutluluğa hem toplumsal barışa hizmet edebilecek kapasitede.`
 
D

deepquant

Kullanıcı
24 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
güzelmiş.paylaşım için teşekkür
 
Üst