Soruna Değil, Çözüme Odaklanın

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Soruna Değil, Çözüme Odaklanın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,390 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Soruna Değil, Çözüme Odaklanın
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan toprak43
S

senarist081

Doğru soruyu sor ve beyninin hayatını yönlendirecek cevabı bulmasına izin ver.Kişinin nasıl hissettiğini ve ne yaptığını saptayan, yani eylemlerini yönlendiren, yaşamını şekillendiren, olaylar değil yaşam deneyimlerini kendi kendine nasıl değerlendirdiği ve yorumladığıdır.
Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak... Bizim aslında her an yaptığımız şey sorular sorup, o soruların cevabını beklemek yada aramak. O halde, yaşamımızın kalitesini arttırmak istiyorsak kendi kendimize sormayı adet edindiğimiz soruları değiştirmek zorundayız.

Yapılan araştırmalarda başarılı gözüken insanla başarısız insanlar arasındaki fark; Başarılı insanların daha iyi sorular sormaları, dolayısıyla daha iyi cevaplar almaları. Aynı zamanda insanların yaşam kalitelerindeki fark, sürekli sordukları sorular arasındaki farktan gelir.
Özürlü insanların güçlü sorular sorarak belli alanlarda uzmanlaşarak, sağlıklı insanlardan çok daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini görmüşsünüzdür. Neden ben tanrım? Ne yararı var? Denemeye ne gerek var? sorularını sormak yerine, bu durumu nasıl kullanabilirim? Beni sınırlıyormuş gibi gözüken özrüme rağmen, başkalarının hayatlarına nasıl katkıda bulunabilirim? sorularını sordukları için sınırlarını aşarak başarıyı yakalayabilmişlerdir.

Sorduğumuz sorular aynı zamanda bizim sınırlarımızı da belirler. Hayatımızdaki bütün sınırlarımızı kendi kendimize sorduğumuz sorular belirler, ilişkilerimizden gelirimize, yeteneklerimize kadar.
Sorular, bilinçaltımızın dileklerimizi yerine getirmesine izin veren sihirli birer araçtır. O yüzden soru sorarken dikkatli olmalıyız. Bilinçaltımız sorduğumuz soruları birer emir olarak algılar. Ve cevabını bulmak için otomatik bir program başlatır. Bilinçaltı olumsuz –me, -ma eklerini algılamaz. Bunu yapmamalıyım, dediğinizde bilinçaltı bunu yapmak istediğiniz bir şeymiş gibi algılar ve bunu yapmanız için elinden geleni yapar. Bu yüzden yapmak istemediğimiz şeylere değil, yapmak istediğimiz şeylere odaklanmalıyız. Yalnız sorduğumuz sorular değil, sormadığımız sorularda hayatımızı etkiler.

Sorduğumuz sorular bizim odak noktamızı belirler. Karşınıza çıkan her türlü sorun için kullanabileceğiniz, sizi probleme değil çözüme odaklayacak olan soruları aşağıda bulabilirsiniz. Bu sorular sizi soruna değil, çözüme odaklayacaktır. Tabii ki kullanırsanız…

Problem çözen sorular:
Bu problemin harika yanı nedir?

Neler henüz mükemmel değil?

Bunu istediğim hale getirmek için neleri yapmaya istekliyim?

Bunu istediğim hale getirmek için neleri yapmamaya istekliyim?

Bunu istediğim hale getirmek için gerekenleri yaparken bu süreci nasıl zevkli kılabilirim?

O zaman bütün bunlardan çıkan sonuç, sürekli olarak sizi güçlendiren soruları sormakla ilgili alışkanlık kazanmanız gerekir.

Özellikle kriz anlarında güçlendirici soruları sormak gerekir.Her sabah uyandığımızda kendi kendimize otomatik olarak sorular sorarız. İşe gitmek zorunda mıyım? İşyerinde ne tür zorluklar beni bekliyor? Acaba trafik ne kadar kötü? sorularını sormak yerine, sabahları aşağıdaki soruları sorarak nasıl bir gün geçireceğinizi belirleyebilirsiniz. Unutmayın sorularınızın kalitesi gününüzün kalitesini belirleyecektir.

Bu yazıyı okuyup geçenlerden olacağınızı sanmıyorum. Kendi kendine kazık atacak tiplerden değilseniz, bu soruları not alın ve sabahları kendi kendinize sorarak yaşamınızda bir fark yaratın. Bunu bugün yapın. Ertelemeyin.

Güçlendiren sabah soruları:
Şu anda hayatımda beni mutlu eden şey ne?

Şu anda hayatımda bana heyecan veren şey ne?

Şu anda hayatımda neyden gurur duyuyorum?

Şu anda hayatımda neye minnet duyuyorum?

Şu anda hayatımda en çok neyden zevk alıyorum?

Şu anda hayatımda adanmış olduğum şey ne?

Kimleri seviyorum? Kimler beni seviyor?

Bu soruların her birine birkaç cevap bulmaya çalışın. Eğer bir cevap gelmezse, ne olabilirdi kelimesini ekleyin. Örneğin, şu anda hayatımda mutlu eden bir şey olsaydı, ne olabilirdi?
Yaşamınızda gerçek anlamda bir değişiklik yaratmak istiyorsanız, bireysel gelişiminiz için bu soruları sormayı alışkanlık haline getirin. Bir süre sonra bu soruların alışkanlıkla otomatik olarak çıktığını göreceksiniz.

Unutmayın ki problemler, biz onları problem olarak gördüğümüz için vardır. Bir problemle karşılaştığımızda doğru soruları sorarak, probleme değil çözüme odaklanabiliriz.
Başarılı gözüken bir insanla, başarısız insanlar arasındaki bir diğer fark da; başarısız insanlar probleme takılır kalırlar. Problem onların odak noktası olur. Başarılı insanlarsa, problemle karşılaştığında doğru soruları sorarak hemen çözüme odaklanırlar. Bu durumu nasıl tersine çevirebilirim? Bu durumdan nasıl yararlanabilirim? Bu durumdan ne öğrenebilirim? Soruları bizi direk çözüme odaklayacaktır. Yapmamız gereken sadece soruyu sormak. Cevabını bilmek zorunda bile değilsiniz. Sadece doğru soruyu sormanız odak noktanızı değiştirecek ve çözüm kendiliğinden gelecektir.

Kaynak : www.atlasedu.com/Yazan: Erkan Şenol
 
K

kamuran

Uzun süre sorunlara takılı kaldım, çözüm gözükse de yapamam dedim, çözüm olsa da başaramıyorum dediğim günler de oldu, sonra yavaş yavaş öğrendim, bunu yapmak istiyorum, ve sorun denen şey çekil önümden ben devam edeceğim demeyi...

Size de çok teşekkürler teşvik veren bir paylaşım! :)
 
F

fıstık

senarist081' Alıntı:


Sorduğumuz sorular aynı zamanda bizim sınırlarımızı da belirler.

Unutmayın ki problemler, biz onları problem olarak gördüğümüz için vardır.
Çok güzel bir paylaşımdı... Teşekkürler Senarist081... :)


senarist081' Alıntı:
Bu sorular sizi soruna değil, çözüme odaklayacaktır. Tabii ki kullanırsanız…

"Her gün bir avuç fındık iyi gelir. Tabi yerseniz..."   :)
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bunları yapabilmek zor gerçekten.. Ama insan bazen öyle tıkanıyorki en son artık bunu da deneyeyim bari dediğin zamanlarda keşfediyorsun bu yazılanları yapmayı. Yani bana öyle oldu :)
Ama öğrendim ve de gerçekten kendi kendime terapi gibi oluyor  :)
Teşekkürler paylaşımın için!
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Einstein demiş ya susmak çözümdür diye.
Ve altında onlarca mesaj okudum,susmaktan kasıt o değil,dogru bildiklerini söylemeli vs vs vs vs vs diye.
Susun.Ki çözüme odaklanasınız.
Ve eminim odaklanıcaksınız.
 
T

tornado_53

Kullanıcı
24 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Rize
Çok güzel doğru soruları sormaya başlayalım artık  :)
 
T

toprak43

Kullanıcı
21 Haz 2009
En iyi cevaplar
0
0
Kütahya
çekim yasası gibi beynimiz ne düşünürse o olur hayatımızda.sorduğumuz sorularda bu şekilde gelişir.biz ne istersek ve ne düşünürsek o olur zaten hayatta..onun için hayatımızda olan olaylara pozitif bakıp bize ne gibi faydaları olduğunu görmeye çalışmalıyız..çünkü bize kötü gelen olaylar aslında bizi geleceğe hazırlıyor..
hayata gülümse ;)
 
Üst