Sorular, sorular, sorular...

• Konbuyu başlatan tnctrkcell
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde tnctrkcell tarafından oluşturulan Sorular, sorular, sorular... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,132 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sorular, sorular, sorular...
Konbuyu başlatan tnctrkcell
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tnctrkcell
T

tnctrkcell

Songül Özge' den alıntıdır.
Sorular, sorular, sorular...

Doğduğumuzdan beri sınav oluyoruz. Annemiz başlıyor önce “Haniymiş benim kızım!” Hem de nerede olduğumuzu göre göre. Sonra diğerleri. Harfleri bile söyleyemezken adımızı soruyorlar, adımlarımızı henüz sayamazken yaşımızı. Bizimle birlikte onların da merakları büyüyor olmalı ki hiç bitmiyor soruları, “Hangi okula gidiyorsun, en sevdiğin ders?” Daha küçücükken kıyas yaptırıyorlar, “Anneni mi babanı mı seviyorsun?” Yetmiyor kıskançlığı öğretiyorlar “Kardeşinin kazağından sana da aldılar mı?” Ve fark etmediklerimizi gösteriyorlar “Ay sen o çocuk gibi olma!” “Kim o çocuk” deyip biz de başlıyoruz artık sormaya.

Yıllar geçiyor ama soruşturma devam ediyor. Eğitim basamaklarını atlarken ilköğretimin sonu geliyor. Bitti derken okus pokus bir sihir yapıp bir sınav koymuşlar karşımıza; oks. Oysa biz seçmiştik gideceğimiz liseyi, hay oksi. Bir tarafta “Oldukça Kolay Sınavmış” diyenler, bir tarafta “Onlar Kandırıyor Sizi” diyenler… Oku kazan seç politikası uyguluyorlar. Konular çoksa ve bilgimiz de yoksa durum zorlaşıyor. Ama sağ olsunlar yönlendirmeyi ihmal etmiyorlar, “oracıktan kıvrıl sağa”. Maraton başlıyor, zaman hızlıca geçiyor ve o gün geliyor. Onun on katı soruyu önümüze koyuyorlar. Yüz yirmi dakikada ölçüp tartıp biçiyorlar. Harika bir sistem (!) Bekleme süresinin ardından sonuçlar alınıyor. Herkes şoks. Oley kazandım sınavı diyenler için yeni bir macera başlıyor nefes nefese. Ve insan aldığı nefesi bile veremeden bir bakıyor lisenin sonu gelmiş. Üniversite hayalleri bir yıldız gibi uçarken başımızda, koparıp alıyorlar. Önce öss’yi kazanmak gerekiyormuş. Yakalıyorlar bizi “önümüz sağımız sobe!” Tekrar ders, test, deneme başlıyor öğrencinin sancılı serüveni. Tam da köss köss oturacağımız günleri beklerken. Hızlı bir tempodan sonra eğer dayandıysa öğrencinin sinir sistemi geliyor sınav saati. Öldüremeden sınav stresi bu da gelip bu da geçiyor. Ama pöss ediyoruz artık. Üniversiteye kapak atmanın mutluluğuyla rahatlıyoruz biraz. Okul sınavlarıyla boğuşmamız biter bitmez kalpsis bir sınav daha, kpss. Kazanacağın parayı düşünüp sorularla savaşmalısın. Tabii sonrası da muallak.

İşte durum böyle… Tarifi imkânsız buhranlar içinde eğitim camiası. Bu durumu çözümlemek adına bazı düzeltmeler yapılmaya başlandı. Sil baştan sistemi uygulanıyor ve sbs ile bir başlangıç yapılıyor. Darısı diğerlerinin başına…

Ş

Şeker Prenses

ne güzel anlatılmış herşey  :) teşekkürler tnctrkcell :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hadi bakalım...:)
Bir kez daha hayırlısı olsun diyelim, sonu ne olacaksa.