Siz de Lider Olabilirsiniz

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Siz de Lider Olabilirsiniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,418 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Siz de Lider Olabilirsiniz
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Genetik temellere dayanan liderlik özelliğinin, özel eğitimler ile gerçeğe dönüşmesi sağlanıyor...

Stratejik Yönetim Danışmanı Prof. Dr. İsmail Üstel, kaos dönemleri, kriz ortamları, köklü değişim devreleri, şok gelişmeler, belirsizlik koşulları ve yüksek gerilimli ortamların liderlik özelliğini su yüzüne çıkartan zamanlar olduğunu belirtti.


Prof. Dr. İsmail Üstel, kişinin lider olabilme özelliklerini doğuştan taşıdığı ancak, bunun hayata geçirilmesi için kişiye vizyon kazandıran eğitimlere gereksinim olduğunu söyledi. Liderlik ve genetik özellikler ilişkisini elmas ve pırlanta ilişkisine benzeten Prof. Dr. Üstel, genetik yapıda olan özelliklerin işlenerek, eyleme geçirilip başarıya dönüştürülebileceğini belirtti.

”Karizma liderliğin garantisi değil”
Prof. Dr. Üstel, lider kişilerde, topluma öncülük etme güdüsü, başarı inancı, sorumluluk duygusu, özgüven, gerçekçilik, olumlu yaklaşımlar ve tükenmez bir azim olması gerektiğini, büyüleyici bir görünümünün ise liderlik için şart olmadığı belirterek, ”Karizma, liderlik ön koşulu değildir. Karizma lider olmayı garanti etmez” dedi.

Lider özelliğe sahip kişilerin, diğerlerinden en önemli farkın adımları atarken, doğru yer ve doğru zamanı belirlemeleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Üstel, ”Yöneticilik, çiviyi duvara doğru çakmaktır. Liderlik ise çiviyi doğru duvara çakmaktır” diye konuştu.

Karmaşa dönemi
Genlerinde liderlik özellikleri olan kişilerin, karmaşa dönemlerinde ön plana çıktıkları anlatan Prof. Dr. Üstel, şöyle devam etti:

”Liderlik ve koşullar arasında önemli ilişki var. Kaos dönemleri, kriz ortamları köklü değişim devreleri, şok gelişmeler, belirsizlik koşulları ve yüksek gerilimli ortamlar liderlik özelliği taşıyan insanların bu yönlerini su yüzüne çıkartan zamanlardır. Bir anlamda da, liderlik bu koşullarla mücadele edebilme yeteneği olduğu için, olumsuz ortamlarda risk alabilen hedefe kilitlenen, dinamik kararlar verebilen, stresle baş edebilen ve başarısızlıktan ders alarak yoluna devam edebilen kişiler lider olarak insanları peşinden sürükleyebilir.”
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Herkes lider olursa yandık.
Bi sürü karganın klavuz olduğunu düşününsene.
Keza hocamın dikkat çektiği hususlar lider olmak için yeterli hususlar gibime gelmiyor.
Elbette doğru yerlere temas etmiş ama yeterli değil bana göre tabi.

Teşekkürler.
 
Üst